Annilese Miskimmon blir ny operasjef for English National Opera

Annilese Miskimmon tiltrådte som operasjef ved Den Norske Opera & Ballett i august 2017. ENO i London blir Miskimmons nye arbeidsplass etter 19/20 sesongen.
– Jeg er begeistret og beæret over å skulle bli en del av ENO. Med sitt ambisiøse og spennende arbeid er det et kompani jeg har beundret i hele mitt operaliv. Samtidig er det trist å skulle forlate gode kolleger og det fantastiske publikummet ved Operaen i Oslo. Det har vært et privilegium å få lede Nasjonaloperaen og jeg håper å opprettholde et godt forhold til både Norge og Den Norske Opera & Ballett.
Ansatte i Operaen har blitt informert om Miskimmons beslutning tidligere i dag. Hun fortsetter i stillingen som operasjef i Oslo frem til sommeren 2020. Administrerende direktør Geir Bergkastet kommenter nyheten for Den Norske Opera & Ballett:
– Jeg ønsker å gratulere ENO med valget av operasjef, og gratulere Annilese med en ny og spennende mulighet! Det har vært en stor glede å få samarbeide tett med henne og jeg skulle gjerne hatt Annilese med videre. Samtidig er vi en del av en internasjonal bransje og det er en anerkjennelse for Den Norske Opera & Ballett at hun blir hentet til London. Vi starter umiddelbart jobben med å finne hennes etterfølger.
Kontakter
Operasjef Annilese Miskimmon og administrerende direktør Geir Bergkastet er tilgjengelige for pressen i nyhetens anledning tirsdag 8/10 fra kl. 13 til 14. Kontakt kommunikasjonsdirektør Kenneth Fredstie for avtale: kf@operaen.no/tlf 91716680
Bilder

Om Den Norske Opera & Ballett
Den Norske Opera & Ballett er landets største musikk- og scenekunstinstitusjon, og skal presentere opera, ballett og konserter av høyeste kunstnerisk kvalitet. DNO&B består av kompaniene Nasjonalballetten og Nasjonaloperaen, foruten Operaorkestret, Operakoret, Barnekoret og Ballettskolen.
Følg pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Opera & Ballett på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Ingrid Lorentzen hedret med fransk orden for kunst og litteratur11.12.2025 10:28:06 CET | Pressemelding
Det franske kulturdepartementet har utnevnt ballettsjef Ingrid Lorentzen til ridder av Ordenen for kunst og litteratur, en av Frankrikes høyeste utmerkelser innen kunstfeltet. Hun mottok dekorasjonen under en seremoni i Den franske ambassadørboligen i Oslo i går, 10. desember.
Gjensyn med Alan Lucien Øyens alternative juleforestilling2.12.2025 08:41:41 CET | Pressemelding
Ti år etter urpremieren er suksessregissørens Jingle Horse! — en julespesial tilbake på Scene 2 i Operaen 4. desember.
Flere enn noensinne skal oppleve Nasjonalballettens Nøtteknekkeren27.11.2025 10:46:31 CET | Pressemelding
Adventstiden danses inn når Nasjonalballettens juleeventyr har sesongpremiere 28. november – for fullsatte saler i Oslo og Leipzig.
Gratis visning av Wayne McGregors storverk på OperaVision21.11.2025 08:04:50 CET | Pressemelding
Det var en begivenhet da den verdenskjente koreografen og regissøren la en verdenspremiere til Den Norske Opera & Ballett. Fra 21. november kan publikum verden over se Jocasta’s Line via strømmeplattformen OperaVision.
«Tryllefløyten» blir til stumfilm og tegneserie i Operaen19.11.2025 10:06:05 CET | Pressemelding
Barrie Koskys 1920-talls-tolkning av Mozarts Tryllefløyten har siden premieren i 2012 fortryllet over én million publikummere i 45 byer. Nå kommer den til Norge for første gang.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
