Advarer mot dronebruk i nærheten av lufthavnen
22.11.2019 15:15:26 CET | Avinor | Pressemelding

Lufthavnsjefen ved Bodø lufthavn og Politiet i Bodø advarer mot konsekvensene av dronebruk nær lufthavnen.
-En kollisjon mellom fly og drone kan resultere i alvorlige ulykker og tap av menneskeliv. I slike tilfeller risikerer droneføreren å stå til ansvar for millionerstatninger og fengselsstraff. Uforsvarlig droneflygning kan føre til livsfarlige situasjoner, særlig ved lufthavner, forteller seksjonssjef Espen Fagervoll ved Bodø politistasjon.
Detaljerte retningslinjer fra Avinor
Særlig rundt lufthavner kan en drone utgjøre en stor fare, og Avinor har utarbeidet detaljerte retningslinjer for hver enkelt lufthavn.
- For fly som er i landings- eller avgangsfasen, utgjør droner en særlig stor fare, ganske enkelt fordi flyene er så nærme bakken at det er en reell kollisjonsfare mellom fly og drone. Dette kan medføre en uønsket luftfartshendelse eller i verste fall et flyhavari. Det er også grunnen til at det er forbudt å fly droner nærmere enn fem kilometer fra en lufthavn, med mindre man har avtalt dette med tårnet, sier lufthavnsjef ved Bodø lufthavn, Troels Sandreid.
Avinor oppfordrer alle som skal fly en drone om å sette seg inn i regelverket.
Avinors regler for hver enkelt lufthavn finner du her:Avinor.no/drone.
Førere av hobbydrone må sette seg inn i dronereglene på dronelek.no
Kontakter
PressetelefonKun til bruk for journalister.
Reisende bes kontakte passasjerservice på 67 03 00 00.
Bilder
Om Avinor
Avinor har ansvar for 44 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av elfly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 3.000 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og salg på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Bunadsslusa opnar igjen på Oslo lufthamn 16. og 17. mai12.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Som tradisjonen tilseier, opnar Oslo lufthamn eiga bunadssluse i tryggleikskontrollen 16. og 17. mai. Slusa er pynta med norske flagg og er open for alle reisande i bunad, kofte og andre tradisjonelle festdrakter.
Stabil april - vekst så langt i år11.5.2026 14:30:00 CEST | Pressemelding
Talet på passasjerar ved Avinor sine lufthamner heldt seg stabilt i april. Totalt reiste 4,3 millionar passasjerar, om lag på same nivå som i fjor, medan tala for årets fire første månader viser ein tydeleg vekst.
Eirik Wæraas blir direktør for trafikkutvikling i Avinor11.5.2026 12:56:09 CEST | Pressemelding
Avinor har ansatt Eirik Wæraas som ny direktør for trafikkutvikling. Ansettelsen styrker Avinors arbeid med å videreutvikle rutenettet og Norges tilgjengelighet mot verden.
Ny direkterute fra Trondheim til Frankfurt4.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
Den 1. mai åpnet Lufthansa sin nye direkterute mellom Trondheim og Frankfurt. Ruten vil ha tre ukentlige avganger hele året.
Nå starter sommerrushet: - En av våre travleste måneder30.4.2026 11:00:00 CEST | Pressemelding
Det ventes stor utfart i forbindelse med de røde dagene i mai, med over fire millioner reisende gjennom Avinors lufthavner. Flere røde dager og ikke minst 17. mai, gjør mai til en av de travleste reisemånedene i året.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

