Coop møter øko-trenden med friske nyheter

Etterspørselen etter økologisk mat har aldri vært større, og markedet vokser stadig. I 2015 økte Coop salget av økologiske matvarer med 20,3 prosent, den største økningen i dagligvaremarkedet. Nå utvider Coop sitt sortiment i øko-serien Änglamark, blant annet med økologisk laks. Daglig leder i Debio info, Emil Mohr, er fornøyd med utviklingen.
– Økologisk oppdrettslaks er snillere mot miljøet, bedre for fiskevelferden og inneholder flere gode næringsstoffer enn vanlig oppdrettslaks. Det er flott at Coop nå tilbyr kundene sine et alternativ til vanlig oppdrettslaks,sier han.
Bevisste forbrukere
Til tross for høyere pris tror Hege Berg-Knutsen, ansvarlig for egne merkevarer i Coop Norge Handel AS, at den glade laksen vil treffe hos en kundegruppe som øker.
– Bevisste forbrukere er villig til å betale litt ekstra for et mer bærekraftig produkt. I tillegg til laks lanserer vi også Änglamark økologiske blåskjell. Disse vil i tillegg til å være konkurransedyktige på pris, også være eneste blåskjell i nett som tilbys hos oss. Vi er stolte over å kunne møte den økte etterspørselen etter økologiske matvarer med to nye sjømatprodukter nå i februar, sier Berg-Knutsen.
Änglamark er landets største varemerke for økologiske, miljø- og allergivennlige varer. I midten av februar slippes det til sammen 13 nye produkter i serien.
Nyheter for barn
Alle matproduktene i Änglamark-serien er produsert etter økologiske prinsipper, uten kunstgjødsel og kjemiske sprøytemidler.
– Vi anser økologiske varer som et miljømessig, helsemessig og dyreetisk bedre alternativ enn konvensjonelle varer. Derfor føler vi en særlig forpliktelse til å bidra til utvikling av det økologiske markedet, sier Knut Lutnæs, miljøsjef i Coop Norge Handel.
Nå utvides serien med flere barneprodukter.
– Vi tar suksessen med økologisk smoothie på klemmeposeret hakk videre og lanserer flere nye smaker for de minste barna: Banan/jordbær, banan/pære og eple/banan/fersken. Klemmeposene har slått utrolig bra an hos barnefamiliene, og smoothien har solgt over all forventning, sier Hege Berg-Knutsen.
Alle hygiene- og rengjøringsproduktene i Änglamark-serien er allergitestet og svanemerket, også bleiene og baby-pudderet som blir å finne i butikk fra februar.
– Dette er starten på en større satsing på barn og baby-produkter. I mai kommer hovedlanseringen og vi ser frem til å kunne tilby et bredt utvalg av varer til våre minste kunder, sier hun.
Glutenfri fredagskos
I tillegg til Änglamark-produktene lanseres det også en rekke andre produkter innenfor Coops øvrige merker.
– ICAs glutenfrie tortillalefser er et produkt som forbrukerne har savnet. Nå får den igjen plass i frysedisken, under Coops nye «Fri for»-merke. Lefsene har god smak, er prisgunstige og et godt alternativ for de som er glutenintolerante eller har glutenallergi, sier Berg-Knutsen.
I den samme serien kommer også Coop havredrikk, til glede for melkeallergikere og veganere.
Sunn havre
Coop har hatt knallsuksess med helseserien Coop Gullbygg. Februarslippet markerer startskuddet for en ny og helseriktig serie, denne gangen basert på havre.
– Først ute er Havregull kjølt grøt. Den inneholder kostfiberetbetaglukan som ved tilstrekkelig inntak har en naturlig kolestrolsenkende effekt, samt en positiv innvirkning på blodsukkeret. Fremover vil det komme flere spennende nyheter i serien.
Til sammen lanserer Coop 65 nyheter som kommer i butikkhyllene i løpet av februar.
Nøkkelord
Kontakter
Hege Berg-Knutsen, ansvarlig for egne merkevarer i Coop Norge
Tlf: 986 49 515, e-post: Hege.Berg-Knutsen@coop.no
Bilder



Om Coop Norge
Coop er Norges nest største dagligvareaktør og har i dag ca. 1 250 dagligvarebutikker og byggevarehus innenfor kjedekonseptene Obs, Extra, Coop Prix, Coop Mega, Coop Marked, Matkroken, Obs BYGG og Coop Byggmix. Coop eies av kundene gjennom medlemskap i deres lokale samvirkelag. Samvirkelagene har i dag til sammen over 2,5 millioner medlemmer og familiemedlemmer. Samvirkelagene eier fellesorganisasjonen Coop Norge SA som ivaretar sentrale fellesoppgaver for samvirkelagene.
Følg pressemeldinger fra Coop Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Coop Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Coop Norge
Coop har benyttet feil emballasje på et mindre parti reddiker fra Italia. Produktet er fjernet fra butikkene.1.4.2025 18:40:16 CEST | Pressemelding
Et mindre parti italienske reddiker er solgt i emballasje merket Nyt Norge.
Extra: Kutter prisen igjen!31.3.2025 07:04:29 CEST | Pressemelding
Spinnvilt salg etter priskutt hos Extra – nå kommer det nye frukt- og grøntvarer på tilbud.
Extra feirer med 50 prosent priskutt på «Alltid 8»24.3.2025 07:00:55 CET | Pressemelding
Etter å ha mottatt Helse- og omsorgsdepartementets utmerkelse for sunnere kosthold, markerer Extra milepælen med et kraftig priskutt.
Rekordvekst for lavpriskjeden Extra21.3.2025 07:02:00 CET | Pressemelding
Coops lavpriskjede Extra økte markedsandelen med 0,6 prosentpoeng i 2024 og har aldri før hatt høyere omsetning enn i 2024.
Extra vinner pris for sunnere kosthold19.3.2025 15:55:30 CET | Pressemelding
I dag ble Extra kåret til vinner av utmerkelsen for sunnere kosthold under #MerAv-seminaret på UMAMI-messen. Prisen ble delt ut som anerkjennelse for konseptet «Alltid 8», som har hatt en imponerende vekst og bidratt til økt forbruk av frukt og grønnsaker blant norske forbrukere.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom