880 millioner i støtte til næringslivet i Nordland i 2020

Som følge av koronapandemien, har Innovasjon Norge hatt til rådighet hele 14 milliarder til støtte for norsk næringsliv i 2020. De utvidede rammene fra regjeringen har gjort at langt flere kan få støtte.
– Næringslivet i Nordland har per dags dato mottatt 830 millioner i lån og tilskudd, og vi kommer til å runde 880 millioner før året er omme. Det utgjør ca. 8 % av totalt tildelt ramme for hele Innovasjon Norge. Nordlands befolkning utgjør ca. 4,5 % av Norges befolkning. Da må vi kunne si oss fornøyd med årets resultat, sier fungerende regiondirektør Bjørg H. Jenssen.
– Behovet for støtte i næringslivet er stort, spesielt innen reiseliv på grunn av covid19. Vår jobb er til enhver tid å sørge for at vi får tildelt mest mulig midler til innovative utviklingsprosjekter til næringslivet i Nordland. Det kommer vi til å fortsette med også i 2021, sier Jenssen.
En av Nordlandsbedriftene som har fått støtte i år, er Anue. Helseteknologibedriften fra Bodø utvikler utstyr og prosesser for å håndtere morsmelk fra donorer på best mulig måte. Bedriften har fått 1,4 millioner i kommersialiseringstilskudd og 30 000 kroner gjennom mentorordningen. I tillegg har Anue fått gründerrådgivning og internasjonaliseringsrådgivning både fra regionkontoret i Nordland og Innovasjon Norges kontor i Tyskland.
Stor innovasjonsevne
På landsbasis er det så langt i år tildelt over 11 milliarder kroner til utvikling og innovasjon i norsk næringsliv. Administrerende direktør i Innovasjon Norge, Håkon Haugli, understreker at tildelingene ikke er en kompensasjonsordning for bortfall av inntekt, men midler som går til utvikling av norsk næringsliv.
– Vår oppgave er fortsatt å støtte prosjektene med størst innovasjonsevne. Det er imponerende å se bredden i prosjektene vi nå bidrar til. Vi ser at teknologi er en viktig driver, og at mange tar utgangspunkt i internasjonale behov som norsk næringsliv har særlig gode forutsetninger for å møte. I sum er den høye aktiviteten uttrykk for stor vilje og evne til omstilling, utvikling og innovasjon i norsk næringsliv, sier Haugli.
Flere får støtte
I tillegg til de utvidede rammene, har Innovasjon Norge organisert seg for at bedriftene skal få raskest mulig svar. Hittil i år er det på landsbasis innvilget over 7700 søknader på innovasjons-, utviklings- og omstillingsprosjekter, mot 4600 samme tid i fjor.
– Vi ser en stor etterspørsel etter våre tjenester i alle deler av landet, og det har blitt gjort en kjempeinnsats ute i regionene for å få behandlet søknader. Vår oppgave er nettopp å bidra til næringsutvikling i hele landet, og nå er det viktigere enn noen gang, sier Haugli.
Regional næringsutvikling handler også om å identifisere nye markeder for norske produkter og tjenester. Haugli mener at norsk økonomi trenger et bredere næringsgrunnlag og flere bedrifter som eksporterer.
– I fremtiden er Norge både avhengig av å styrke eksporten fra etablerte eksportnæringer og å bygge opp nye. Målet er å sikre et fremtidsrettet og bærekraftig norsk næringsliv. Her bidrar alle på både regionalt og nasjonalt plan, sier Haugli.
Nøkkelord
Kontakter
Maya Liu BøckmanSeniorrådgiver kommunikasjon
Tel:+4797747537Maya.Liu.Bockman@innovasjonnorge.noBilder

Om Innovasjon Norge
Vi bidrar til nyskaping i næringslivet, bærekraftig vekst og eksport for konkurransedyktige norske bedrifter, og utvikling i distriktene. Vi profilerer norsk næringsliv og Norge som reisemål.
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Garanti for suksess19.12.2025 12:15:00 CET | Pressemelding
Bedrifter i en tidlig fase får lån de ellers ikke ville ha fått gjennom samarbeid mellom bankene og Innovasjon Norge. Mange bedrifter har mulighet til å betjene lån, men kan ikke stille sikkerhet. Da garanterer Innovasjon Norge 75 prosent av lånet og kreditten.
«Skyssen» vinn landbrukspris!10.12.2025 13:50:16 CET | Pressemelding
Oldedalen Skyss AS kåra til fylkesvinnar av Bedriftsutviklingsprisen i landbruket 2025 i Vestland.
Innovasjon Norge får ansvar for næringslivsbesøk til Norge26.11.2025 11:13:58 CET | Pressemelding
Innovasjon Norge har fått ansvaret for innkommende næringslivsdelegasjoner til Norge, og lager et system der utenlandske miljøer kan søke om hjelp til besøk til Norge. Målet er å bidra til økt eksport, investeringer og verdiskapende samarbeid mellom norske og utenlandske aktører.
Innovasjon Norge fordeler 19 millioner til innovasjonsmiljøer25.11.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
I alt får 13 ulike miljøer opp mot tre millioner kroner i tilskudd fra Innovasjon Norge til å utvikle og levere innovasjonstjenester til oppstartsbedrifter. Målet er å styrke miljøene og aktørene som bidrar til å utvikle entreprenørskap og innovasjon i Norge.
Ingar Valvik ny regiondirektør Innovasjon Noreg Vestland21.11.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Av over 70 søkarar til stillinga, trakk Ingar Valvik det lengste strået.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
