8663 reiste ut av landet i palmehelgen fra Avinors flyplasser
Av de 8663 som reiste ut av landet fløy nesten 2000 til Polen, drøyt 1000 til Tyskland og rundt 1000 til Nederland. Kun 500 reiste til Spania.
Sammenlignet med en normalpåske, som for eksempel 2019, er dette er nedgang på 96 prosent.
-I disse tallene er det nok mange gjestearbeidere som har reist til sine hjemland i påsken. Det er positivt å se at det ikke er veldig mange nordmenn som har reist ut av landet i påskeferien, og antall reisende er lavere enn det Avinor først forventet. Dette skyldes strenge innreiserestriksjoner og oppfordringer fra myndighetene, sier direktør for trafikkutvikling i Avinor, Gaute Skallerud Riise.
Følgende destinasjoner er blant de største av totalt 8663 reiser 25/3-28/3
Polen: 1902 reisende
Tyskland: 1187 reisende
Nederland: 975 reisende
Spania: 509
*Avinor kan ikke oppgi tall på destinasjoner med færre enn tre operatører. Vi kan derfor ikke oppgi tall på andre destinasjoner.
Kontakter
PressetelefonKun til bruk for journalister.
Vi svarer ikke på mediehenvendelser mellom kl. 21:00 - 06:30 med mindre det inntreffer større hendelser. For informasjon om flytrafikken ved våre lufthavner, se www.avinor.no, og velg flyplass.
Om Avinor
Avinor har ansvar for 44 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av elfly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 3.000 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og salg på flyplassene.
Følg saker fra Avinor
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste saker fra Avinor
Avinor utlyser parkeringskontrakt verdt 2 milliarder på Oslo lufthavn12.4.2021 11:57:51 CEST | Pressemelding
Denne uken lyser Avinor ut en tilbudskonkurranse som omfatter drift av parkeringsområdene på Oslo lufthavn. Verdien av kontrakten estimeres til rundt 2 milliarder NOK. Kontraktsperioden strekker seg fra 1. januar 2022 til 31. desember 2026.
Svært få reiser ut av landet9.4.2021 12:00:00 CEST | Pressemelding
Avinors trafikktall for mars.
Satser stort på autonome brøytebiler – inngår kontrakt verdt opptil 400 MNOK8.4.2021 07:38:25 CEST | Pressemelding
Avinor tar nå steget inn i fremtidens vinterdrift og satser for fullt på autonome brøytebiler. Etter en grundig anskaffelsesprosess er en rammekontrakt med en varighet på åtte år inngått med det norske selskapet Øveraasen AS. Teknologibedriften Yeti Move AS, som har base i Kongsberg, er underleverandør av de autonome løsningene.
Posisjonerer Norge som innovasjonsarena for null- og lavutslippsluftfart18.3.2021 14:00:00 CET | Pressemelding
Luftfartstilsynet, Avinor, Norsk Industri og SINTEF vil gå sammen om å opprette et innovasjons- og testsenter som skal fremme utvikling av bærekraftig luftfart, og dermed redusere utslippene fra norsk luftfart og bidra til å skape nye norske arbeidsplasser.
Partneravtale inngått mellom Avinor og Yago AS15.3.2021 10:00:00 CET | Pressemelding
Avinor jobber for å effektivisere lufthavndriften gjennom utnyttelse av ny teknologi, og med det imøtekomme flyselskapenes forventning til effektivisering og automatisering.
Nedgang i flytrafikken også i februar10.3.2021 09:58:45 CET | Pressemelding
Nedgang i passasjertallet på 81,5 prosent sammenlignet med fjoråret.
I vårt presserom finner du alle våre siste saker, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom