84 prosent besto Statsborgerprøven i Akershus
23.2.2020 12:12:00 CET | Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir) | Pressemelding

I løpet av fjoråret var det totalt 6244 personer som tok Statsborgerprøven. Enkelte avla prøven mer enn én gang, og det er variasjoner i resultatene fylkene og kommunene imellom (se tabell).
– Resultatene på landsbasis holder seg jevnt over gode, sier Sveinung Skule, direktør i Kompetanse Norge. Kompetanse Norge utvikler prøven på oppdrag fra Kunnskapsdepartementet.
Digital kunnskapsprøve
Stortinget har bestemt at Statsborgerprøven er en kunnskapsprøve med utgangspunkt i læreplanen for opplæring i samfunnskunnskap for voksne innvandrere. Prøven måler ikke graden av integrering hos kandidatene.
Statsborgerprøven er digital og varer i 60 minutter. Kandidatene kan også høre spørsmålene opplest ved hjelp av en lydfil. Prøven består av 32 oppgaver, og 24 av spørsmålene må være riktig besvart for å få bestått.
For å få norsk statsborgerskap ble det fra 1. januar 2017 innført et krav om å bestå en prøve i samfunnskunnskap på norsk, eller å ta Statsborgerprøven på bokmål eller nynorsk. 98,5 prosent av kandidatene tok prøven på bokmål i 2019.
Resultater Statsborgerprøven 2019, kommuner i Akershus
Kommuner med under 10 kandidater vises ikke av personvernhensyn. Bare de kommunene som arrangert prøven er med i statistikken.
|
Kommune |
Antall kandidater |
Prosentandel bestått |
Prosentandel ikke bestått |
|
Asker |
197 |
87 % |
13 % |
|
Aurskog-Høland |
13 |
85 % |
15 % |
|
Bærum |
59 |
81 % |
19 % |
|
Lørenskog |
21 |
62 % |
38 % |
|
Nesodden |
33 |
91 % |
9 % |
|
Oppegård |
38 |
89 % |
11 % |
|
Rælingen |
41 |
80 % |
20 % |
|
Skedsmo |
101 |
83 % |
17 % |
|
Ski |
30 |
80 % |
20 % |
|
Ullensaker |
56 |
84 % |
16 % |
|
Ås |
24 |
83 % |
17 % |
Resultater på Statsborgerprøven i 2019 fordelt på fylke
|
Fylke |
Antall kandidater |
Prosentandel bestått |
Prosentandel ikke bestått |
|
Akershus |
618 |
84 % |
16 % |
|
Aust-Agder |
93 |
77 % |
23 % |
|
Buskerud |
448 |
84 % |
16 % |
|
Finnmark |
150 |
80 % |
20 % |
|
Hedmark |
167 |
80 % |
20 % |
|
Hordaland |
447 |
85 % |
15 % |
|
Møre og Romsdal |
296 |
80 % |
20 % |
|
Nordland |
275 |
73 % |
27 % |
|
Oppland |
195 |
81 % |
19 % |
|
Oslo |
1144 |
83 % |
17 % |
|
Rogaland |
717 |
83 % |
17 % |
|
Sogn og Fjordane |
123 |
69 % |
31 % |
|
Telemark |
260 |
75 % |
25 % |
|
Troms |
202 |
80 % |
20 % |
|
Trøndelag |
372 |
80 % |
20 % |
|
Vest-Agder |
180 |
71 % |
29 % |
|
Vestfold |
150 |
73 % |
27 % |
|
Østfold |
407 |
82 % |
18 % |
|
Hele landet |
6244 |
81 % |
19 % |
Nøkkelord
Kontakter
Kontakt gjerne:
Kommunikasjonsrådgiver Nesanet Hailemariam, tlf.: 40574037, nesanet.hailemariam@kompetansenorge.no
Bilder

Om Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir)
Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir)Postboks 1093
5809 Bergen
55 30 38 00http://www.hkdir.no
Kompetanse Norge – hvem vi er og hva vi gjør
Kompetanse Norge er et direktorat under Kunnskapsdepartementet. Vi jobber for at voksne i Norge skal ha rett kompetanse, slik at de kan delta i arbeids- og samfunnsliv.
Verden endrer seg, og Norge endrer seg. Globalisering og ny teknologi påvirker samfunnet, og arbeidslivet krever medarbeidere med mer og stadig ny kompetanse. Flere må få muligheten til å sikre seg ny kompetanse gjennom hele livet.
Det er viktig for mennesker å ha en jobb, og det er viktig for samfunnet at flest mulig jobber. Derfor er kompetanseutvikling et av de viktigste politikkområdene framover.
Kompetanse Norge sørger for:
- at voksne får tilgang til fleksibel opplæring
- at norske virksomheter jobber målrettet med kompetanseutvikling
- at myndigheter og folk flest har god kunnskap om hva slags kompetanse vi trenger i framtida
- at innvandrere får god norskopplæring og gode prøver (Statsborgerprøven, norskprøven og samfunnskunnskapsprøven.)
- at både unge og voksne har tilgang til gratis, kvalitetssikret karriereveiledning
Følg pressemeldinger fra Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir)
Nytt forskningsprosjekt skal hjelpe unge å finne pålitelig informasjon i KI-søk29.9.2026 21:55:40 CEST | Pressemelding
Unge bruker stadig oftere kunstig intelligens (KI) for å finne informasjon om helse, rettigheter, utdanning og yrker. Samtidig får ung.no og Utdanning.no færre besøk. Nå skal et nytt forskningsprosjekt undersøke hvordan kvalitetssikret informasjon kan nå unge gjennom KI-søk.
Unge er redde for å velge feil utdanning14.9.2026 09:05:40 CEST | Pressemelding
Mange unge i en ny studie er redde for å velge feil utdanning og kjenner på et stort ansvar for framtiden. Flere ønsker karriereveiledning tidligere i skoleløpet og mer individuell oppfølging.
Nå har alle fått svar på søknaden om studieplass18.7.2026 07:58:00 CEST | Pressemelding
– 150 000 søkere har nå fått svar på søknaden til høyere utdanning gjennom Samordna opptak. Gratulerer til alle som har fått studieplass, sier Sveinung Skule, direktør i Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir).
Over 11 000 personer tok norskprøven i mai3.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Totalt tok 11 107 personer minst én delprøve i norsk i mai. For mange er prøven en døråpner til jobb, studier og varig opphold i Norge.
Fra 2026 blir livsmestring obligatorisk også for ukrainere23.6.2026 15:53:07 CEST | Pressemelding
En ny rapport fra Fafo viser at mange kommuner allerede tilbyr livsmestringskurs til flyktninger fra Ukraina. Samtidig varierer innhold og kvalitet betydelig mellom kommunene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom