Hva når kollegaen din har et problem knyttet til alkohol?
1.10.2015 09:56:13 CEST | Akan | Pressemelding
- Dette er en utfordring som virksomheter i alle bransjer bør ta inn over seg. For eksempel oppgir 25 % av ansatte i offentlig sektor at de har opplevd at en kollega har et problem knyttet til alkohol, mens i privat sektor er det 34 %. Alkoholbruk er en privatsak helt til det går utover arbeidsplassen og jobbutførelsen. På det tidspunktet blir det arbeidsgivers anliggende, sier Elisabeth Ege, direktør i Akan kompetansesenter
At så mange som én av fire i offentlig sektor, og én av tre i privat sektor, har opplevd at en kollega har hatt problemer knyttet til alkohol, er ikke overraskende. Det skorter ikke på bekymringer med tanke på alkoholbruk i norsk arbeidsliv. Årlig mottar Akan kompetansesenter ca. 800 bekymringssamtaler fra ledere og medarbeidere i arbeidslivet. De fleste av disse samtalene dreier seg om alkohol. Til tross for at mange bekymrer seg, er det færre som faktisk gjør noe med det
- Dersom en kollega/medarbeider har et problem knyttet til alkohol, påvirker dette arbeidsmiljøet negativt. I tillegg vet vi at det ofte får konsekvenser for sikkerhet, omdømme og kvaliteten på arbeidet. Det er derfor viktig at man tar tak i problemet så tidlig som mulig, forteller Ege.
Måten dette kan forebygges er å lage en rusmiddelpolicy som setter ord på hva som er greit ikke greit med tanke på alkohol, spill og rusmidler
- Vår erfaring tilsier at en rusmiddelpolicy er det virkemiddelet som isolert sett bidrar best til god forebygging, forutsatt at policyen er forankret hos arbeidsgivere og arbeidstakere, samt kjent for alle ansatte. Kombineres policyen med god samtaletrening for ledere, så er grunnlaget lagt for at virksomheten vil oppnå en større åpenhet knyttet til rusmiddelbruk, og at flere ansatte får hjelp på et tidligere tidspunkt. Dette sparer enkeltmennesker for tapt livskvalitet, arbeidsgivere for tapt effektivitet og samfunnet for helse og velferdsutgifter, avslutter Ege.
Om undersøkelsen:
Webbasert undersøkelse gjennomført av Akan kompetansesenter i perioden juni - august 2015. Undersøkelsen ble sendt ut til ca. 4200 personer fordelt på omtrent 2200 virksomheter gjennom Akan. Ca. 1400 respondenter, som er ledere, tillitsvalgte, verneombud, HR-ansvarlig, bedriftshelsetjeneste og andre ansatte.
Nøkkelord
Kontakter
Camilla Lynne BakkengFagansvarlig/Seniorrådgiver
Tel:997 00 415Camilla.bakkeng@akan.noElisabeth EgeDirektør
Tel:481 04 010elisabeth.ege@akan.noPål Henrik KristiansenKommunikasjonsrådgiver
Tel:936 49 264pal@akan.noOm Akan
Akan kompetansesenter – Arbeidslivets kompetansesenter for rus- og avhengighetsproblematikk.
Vi setter ledere og medarbeidere i stand til å forebygge og håndtere problematisk bruk av alkohol, narkotika, legemidler og spill.
Akan kompetansesenter er en ideell organisasjon, som ble stiftet i 1963 og eies av Næringslivets Hovedorganisasjon (NHO), Landsorganisasjonen i Norge (LO) og staten. Virksomheten finansieres av staten ved Helsedirektoratet, LO, NHO, samt egne kursinntekter.
Besøksadresse: Dronningensgate 13, Oslo
- Gevinsten ligger i åpenheten -
Følg pressemeldinger fra Akan
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Akan på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Akan
Hva skjer på jobb, når folkefesten varer til klokka 6 om morgenen.22.5.2026 10:35:39 CEST | Debattinnlegg
Fotball-VM blir en folkefest! Da skal vi samles for å se kampene og heie Norge mot seier! Og det vil mange gjøre med en øl i hånden, selv om det egentlig bare er noen timer til du skal på jobb igjen.
Alkoholproblemer i politikken handler om utrygg ledelse4.5.2026 12:04:36 CEST | Debattinnlegg
Debatter om problematisk alkoholbruk i politikken handler gjerne om enkeltpersoner og enkelthendelser. Det er forståelig, men utilstrekkelig. Stortinget er også en arbeidsplass. Når alkoholrelaterte problemer i arbeidslivet får lov til å etablere seg, er det ikke fordi ingen ser dem. De oppstår fordi ingen tar den nødvendige samtalen mens det fortsatt er mulig å gjøre noe med dem. Problematisk alkoholbruk i politikken er først og fremst et spørsmål om ledelse.
4 av 10 ledere dropper den viktige samtalen16.12.2025 06:30:00 CET | Pressemelding
I en ny undersøkelse gjort av Respons Analyse på oppdrag fra Akan kompetansesenter sier 4 av 10 ledere at de ikke tar en samtale med en ansatt, basert på en bekymring om alkohol- eller rusmiddelbruk.
Årets Akan-prisvinner er kåret!26.11.2025 12:39:09 CET | Pressemelding
Norske Skog Saugbrugs er årets vinner av Akan-prisen, som deles ut for 30. gang. -Dette er en viktig bekreftelse på at arbeidet vårt for et trygt, inkluderende og ansvarlig arbeidsmiljø gir resultater, sier Tore Østensvig, hovedtillitsvalgt Norske Skog Saugbrugs.
Når jobb og fremtid står på spill17.10.2025 16:00:00 CEST | Kronikk
Av Ine Weum, seniorrådgiver, Akan kompetansesenter NRK med flere har omtalt saken «Unge spiller mer kasinospill enn noen gang», en sak som gir grunn til ettertanke. Vi vet at problematisk pengespill koster samfunnet dyrt. Men vi snakker for lite om hva det koster den enkelte unge, konsekvenser for fremtiden og deres pårørende - og arbeidslivet som skal bære fremtidens velferd.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
