ABB i Skien 100 år

De to fabrikkene til ABB i Skien ser ut til å passere samlet omsetning på to milliarder kroner for aller første gang i 2015. Produktene som produseres i Skien bidrar til stabil strømforsyning og økt sikkerhet for mennesker og materiell.
- ABB i Skien er en hjørnesteinsbedrift i Grenland og en av bærebjelkene i det norske ABB-systemet. Vi er stolte over at virksomheten i begge fabrikkene våre fortsatt hevder seg så godt i en knallhard, global konkurranse, sier administrerende direktør i ABB, Steffen Waal.
100 år har gått siden etableringen av Sørlandske Elektriske AS i 1915 som var spiren til det som i dag er ABB i Skien. Virksomheten har vokst og er i dag Skiens største industriarbeidsplass med nær 700 ansatte.
- Nøkkelen til å drive denne virksomheten i et høykostland som Norge er teknologiutvikling, kvalitet, omstillingsevne og naturligvis menneskene og den kunnskapen de besitter. Produktene vi leverer er dessuten utviklet over mange tiår i nært samarbeid med våre kunder, sier Steffen Waal.
ABBs mellomspenningsfabrikk, i ABB bare kalt Skien Syd, leverer ringkabelanlegg og nettstasjoner for sekundær kraftdistribusjon. E-verk, sol- og vindkraftprodusenter over hele verden er de viktigste kundegruppene.
ABBs lavspenningsfabrikken, gjerne kalt Skien Nord, utvikler og leverer sikringslister til industri og e-verk, samt designer og bygger elektriske tavler til kunder over hele verden, innen industri, offshore og marine.
Offisielt finner jubileet sted i november, men ABB markerer sine første 100 år i bransjen med familiedag på fabrikken, familiefest nede i sentrum i samarbeid med Mersmak-festivalen og med et eget pressearrangement i forkant.
Pressearrangementet er torsdag 27. august 2015 kl 10.00 hos ABB, Amtmann Aalls gate 73, Skien.
Nøkkelord
Kontakter
Peter TubaasInformasjonssjef
Tel:+47 917 05 531peter.tubaas@no.abb.comBilder


Om ABB
Følg pressemeldinger fra ABB
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra ABB på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra ABB
Resultater 2. kvartal 202517.7.2025 08:35:05 CEST | Pressemelding
Rekordhøy ordreinngang og forbedret driftsresultat
ABB lanserer AMXE Marine Motor – designet for neste generasjons elektriske og hybride fartøy3.6.2025 07:50:06 CEST | Pressemelding
AMXE Marine Motor kombinerer ABBs hittil høyeste effekttetthet med et stillegående, vannkjølt design.
ABB-motor setter ny verdensrekord med 99,13 % effektivitet28.5.2025 12:08:56 CEST | Pressemelding
Verdens mest energieffektive synkronmotor, levert til stålverk i India, forventes å gi en energibesparelse på rundt 61 GWt over en levetid på 25 år, med en tilbakebetalingstid på litt over tre måneder.
Eni velger ABB som hovedautomasjonsentreprenør for en av Storbritannias første industrielle CCS-klynger15.5.2025 11:08:51 CEST | Pressemelding
ABB skal tilby automatiserings-, telekom- og cybersikkerhetsløsninger for transport og lagring av CO2-fangst ved HyNet, et stort industrielt avkarboniseringsprosjekt i Storbritannia HyNet har som mål å redusere utslippene i Nordvest-England med en fjerdedel, og forvandle et energiintensivt produksjonsområde til en industriklynge med lave utslipp Prosjektet vil utnytte ABB Ability™ System 800xA® integrert kontroll- og sikkerhetssystem for å muliggjøre større synlighet og forutsigbarhet
ABB’s PixelPaint gir eksklusive og bærekraftige lakkoverflater til Mercedes-Benz Sindelfingen fabrikken15.5.2025 09:33:07 CEST | Pressemelding
ABBs prisvinnende PixelPaint-teknologi implementert ved Mercedes-Benz-fabrikken i Sindelfingen PixelPaint leverer enestående presisjon og eliminerer oversprøyting, noe som reduserer materialforbruk og utslipp Mercedes-Maybach SL 680 Monogram-serien er den første modellen som får eksklusive og individuelle lakkoverflater muliggjort av PixelPaint ABBs FoU-senter for lakkeringsroboter på Bryne spilte en avgjørende rolle i utviklingen av PixelPaint.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom