Julehefte «Donald Duck Helt på vidda» er utsolgt i Finnmark!

Donald er jo ofte en helt. Og han er ofte på vidda. I dette helnorske juleheftet er han helt på Finnmarksvidda!
Helnorske Donald-julehefter begynner å bli en tradisjon. Dette er det femte året på rad der Knut Nærum, Arild Midthun og Tormod Løkling har laget en lang historie spesielt for norsk utgivelse. Og dette er den første gangen Donalds eventyr foregår i Norge!
Skrue McDucks nettbrettfabrikk er avhengig av mineralet «utilgjenglium» fra gruven i Sommerfest. Men utilgjengliumet forsvinner sporløst og Donald må ta saken.
Sommerfest høres jo ut som et solfylt sted å drive detektivarbeid! Tror Donald. I virkeligheten ligger Sommerfest på Finnmarksvidda og har fått navn etter midnattssolen som skinner der på en helt annen årstid.
Mens Donald virrer planløst rundt, tar Ole, Dole og Doffen kontakt med den lokale hakkespettpatruljen. Eller «samespettpatruljen», som opphavsmennene betegnet den
som da de laget albumet. For de lokale hakkespettene er både finnmarkinger og samer – og de snakker finnmarksdialekt!
Dialekt brukes svært sjelden i Donald. Det klassiske eksempelet er Carl Barks’ «Eggmysteriet», der vossamålet skapte debatt.
I «Helt på vidda» har Solgunn Solli fra Alta hjulpet til med å få de lokale hakkespettene til å snakke klingende finnmarking. Og det skulle da bare mangle, når Donald og guttene først ferdes på Finnmarksvidda!
Nøkkelord
Kontakter
Christina DorthellingerKommunikasjonssjef
Tel:+47 474 89 175christina.dorthellinger@egmont.comTonje TornesRedaktør/pressekontakt
Tel:+47 928 69 374tonje.tornes@egmont.noBilder
Lenker
Om Story House Egmont
Story House Egmont er Norges største utgiver av blader, magasiner, tegneserier og digitale tjenester til voksne, barn og unge. Selskapet har også investeringer i e-handel og digitalbyråer, og utgir over hundre kjente merkevarer. Story House er en del av Egmont - et av Nordens største mediekonsern med 6600 ansatte og aktivitet i 30 land. Vårt motte We bring stories to life har sterke publisistiske verdier. Egmont står bak mer enn 700 magasiner, tegneserier, Klikk.no, TV 2, Nordisk Film, kinodrift, samt flere deleide selskaper. Egmont er en stiftelse som årlig deler ut over 100 millioner kroner til et bedre liv for barn og unge.
Følg pressemeldinger fra Story House Egmont
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Story House Egmont på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Story House Egmont
Han ble kjent som hele Norges jomfru – men er han fortsatt jomfru?25.4.2025 15:59:58 CEST | Pressemelding
Det får vi nå vite, når nettserien om Fabian endelig lanseres på NULL47. En serie om unge gutter, psykisk helse, press, skam og sex i 2025.
Hva er det Messi, Yamal og Ødegaard har til felles?11.4.2025 14:14:35 CEST | Pressemelding
Nå vil en av Norges største fotballprofil lære barn og ungdom de råeste triksene til proffene, med sin bokutgivelse «Fotballskills – lær deg proffenes beste triks og finter».
Ny innholdsansvarlig for magasinet Jakt11.4.2025 10:49:02 CEST | Pressemelding
Stian Valderhaug er ansatt som innholdsansvarlig for magasinet Jakt i Story House Egmont. Valderhaug har lang erfaring som magasinmaker, og kommer fra stillingen som digital redigerer i Klikk.
Bakeren og Kokken fortsetter å vokse – oppnår rekordomsetning i 20243.4.2025 09:17:29 CEST | Pressemelding
Bakeren og Kokken, som er ledende i Norden innen kjøkkenmaskiner, redskaper og interiør til kjøkkenet, oppnådde i 2024 sin høyeste omsetning noensinne og en kraftig økning i lønnsomhet. Omsetningen beløp seg til 966 millioner SEK (816), og driftsresultatet (EBITDA) til 42 millioner SEK (33)
Story House Egmont Norge tilbake med gode tall13.3.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Story House Egmont i Norge kan glede seg over et godt resultat for fjoråret. Resultatregnskapet for 2024 viser et overskudd (EBIT) på 34 mill. NOK.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom