GK leverer godt inneklima til ny terminal på Flesland
8.4.2015 09:16:46 CEST | GK Gruppen | Pressemelding

GK har blitt tildelt oppdraget med å levere luftbehandling og luftkjøling til den 63.000 kvadratmeter store terminalen.
Bergen lufthavn Flesland har i dag en kapasitet på 6 millioner reisende i året. Når den nye flyterminalen åpner i 2017, vil flyplassen ha en kapasitet på inntil 10 millioner reisende per år, fordelt på totalt 85 000 kvadratmeter.
For å skape et optimalt inneklima for reisende og ansatte ved flyplassen, skal 550.000 m3 med luft behandles av 30 ventilasjonsanlegg, hovedsakelig plassert i tre tekniske rom. GK skal også levere tre større luftinntak med brannporter.
- T3 på Flesland er et stort og prestisjefullt prosjekt for oss i GK, og vi er stolte av å levere god luft og inneklima til reisende og ansatte ved flyplassen, sier regionsdirektør i GK, Harald Damhagen.
GK rykker inn på vestlandets største byggeprosjekt sensommeren 2015. Terminalen vil ha 6 nye gater, har en total kostnadsramme på 4,7 milliarder kroner og skal stå ferdig medio 2017. Byggherre er Avinor AS og Sweco AS har prosjekt- og prosjekteringsledelsen.
Oppdraget utføres samtidig som GK også leverer luftbehandling og byggautomasjon ved den nye terminalen på Oslo lufthavn, Gardermoen.
Nøkkelord
Kontakter
Simen Wiull
Prosjektleder GK Norge AS
simen.wiull@gk.no
Tlf. 92 83 93 09
Bilder

Lenker
Om GK Gruppen
Følg pressemeldinger fra GK Gruppen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra GK Gruppen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra GK Gruppen
GK mobiliserer medarbeidere til arbeidsmiljødager: – Arbeidsmiljøet er vårt viktigste prosjekt14.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
– Arbeidsmiljø er ikke noe som kommer i tillegg til jobben vi gjør. Det er en forutsetning for at vi skal lykkes, trives og komme trygt hjem hver dag. Derfor samler vi medarbeidere i hele GK for å snakke om hvordan vi sammen skaper et godt arbeidsmiljø i praksis, sier HMS-direktør i GK Martine Drevvatne. Denne uken samler GK medarbeidere i Norge og Sverige til felles arbeidsmiljødager rundt temaet «Arbeidsmiljøet er vårt viktigste prosjekt».
GK Gruppen 2. kvartal 2026: God operasjonell utvikling – gevinst fra salg gir resultatløft7.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
GK leverer økte driftsinntekter og et styrket resultat i andre kvartal, blant annet som følge av salget av den danske servicevirksomheten. Samtidig har konsernet styrket ordrereserven og oppnådd en historisk lav H1-verdi. Markedet er fortsatt preget av hard konkurranse og betydelig prispress.
GK Gruppen 1. kvartal 2026: Styrket ordrereserve i et krevende marked18.5.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
GK opprettholder god aktivitet i årets første kvartal med driftsinntekter på drøyt 1,5 milliarder kroner. Underliggende drift er stabil selv om markedssituasjonen er krevende i flere geografier. Konsernet har vunnet en rekke spennende prosjekter i kvartalet og ordrereserven er styrket.
Styrket finansiell stilling gjennom strategiske tiltak for lønnsomhet og redusert klimaavtrykk4.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
GK legger i dag frem sin års- og bærekraftsrapport for 2025, et år preget av krevende markedsforhold, tydelige strategiske veivalg og fornyet kraft i arbeidet med lønnsom omstilling og utslippskutt.
GK Gruppen 4. kvartal 2025: Høy aktivitet i Norge, krevende marked i Sverige og Danmark27.2.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
GK hadde høy aktivitet i de norske divisjonene i fjerde kvartal 2025, mens nedskrivninger i prosjektporteføljen i alle land påvirket konsernets samlede lønnsomhet. Konsernet styrker samtidig sin finansielle posisjon med salg av den danske virksomheten, og går inn i 2026 med en solid ordrereserve, økende etterspørsel etter flerfaglige oppdrag og vekst innen byggautomasjon og ROT-prosjekter.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
