58 norske organisasjoner krever en slutt på blokaden av Gazastripen – stopp kollektiv avstraffelse nå!
Oppropet lanseres 5. mai og overrekkes av initiativtakerne til Utenriksdepartementet ved statssekretær Marianne Hagen kl 10.00 utenfor UD.
Dette er første gang det fremmes krav om heving av blokaden ved et felles norsk opprop. De 58 organisasjonene som har signert representerer et stort mangfold: humanitære organisasjoner, politiske partier, religiøse organisasjoner, fagforbund, menneskerettighetsorganisasjoner og ungdomsorganisasjoner.
Mens alle land i verden nå setter inn enorme ressurser for å beskytte innbyggernes helse og stabilisere økonomien i møte med Covid-19, står det palestinske samfunnet overfor langt større utfordringer.
–Palestinerne, en befolkning under okkupasjon og blokade, er en høyrisikogruppe både for smitten og for uforholdsmessige kontrolltiltak fra okkupasjonsmakten, sier Gry Ballestad, Norsk Folkehjelps direktør for utvikling og humanitært samarbeid.
For de to millioner menneskene som bor på Gazastripen er situasjonen katastrofal. 13 år med den israelske blokaden og tre militære operasjoner har gjort livet ulevelig for palestinerne her.
Helsevesenet på Gazastripen var på randen av kollaps allerede før de første koronapasientene skulle behandles. I mange år har det slitt med å møte befolkningens behov, på grunn av akutt mangel på medisin, utstyr, leger og opplæring.
FN og andre internasjonale organ har i flere år reist krav om at blokaden av Gazastripen må heves.
–Det er på høy tid at den 13 år gamle blokaden som strider mot internasjonal rett heves, og at den kollektive avstraffelsen, som er en forbrytelse mot menneskeheten, opphører, sier Arne Birger Heli i Ship to Gaza Norway.
Mens det palestinske samfunnet er på høygir for å hindre koronasmitte, øker volden fra bosetterne. Israelske militærstyrker fortsetter med sin fordriving av palestinere fra sine hjem, og fortsetter sin nedverdigende behandling av palestinske arbeidere. I perioden 22. - 29. april kan det palestinske senteret for menneskerettigheter (PCHR) vise til 111 tilfeller av israelske brudd på menneskerettighetene og internasjonal lov.
–Vi reagerer også sterkt på Israels annekteringsplaner som utsetter det palestinske samfunnet for ekstreme utfordringer og dreper ethvert håp for en framtidig stat, sier Stein Guldbrandsen, medlem av AU i Fagforbundet.
FNs spesialrapportør for menneskerettighetssituasjonen på okkuperte palestinske områder, Michael Lynk, oppfordrer i en uttalelse fra 1.mai det internasjonale samfunnet til å ta i bruk mottiltak overfor Israel for alvorlig og vedvarende brudd på internasjonal lov.
–Mer enn noen gang er det viktig at vi viser solidaritet med det palestinske folket og slår alarm, sier advokat Kjell Brygfjeld fra Forsvar Folkeretten. –Jeg forventer at vår egen regjering reagerer kraftig på Israels siste signaler om annektering av palestinsk jord slik Norge gjør overfor andre land som driver med vedvarende og alvorlige brudd på folkeretten.
Les hele oppropet her: https://folkehjelp.no/nyheter/blokaden-av-gazastripen-m%C3%A5-heves-n%C3%A5
For mer informasjon ta kontakt med:
Stein Guldbrandsen, medlem av arbeidsutvalget, Fagforbundet
Telefon: 913 90 717
Mail: stein.guldbrandsen@fagforbundet.no
Kjell Brygfjeld, advokat, Forsvar folkeretten
Telefon: 908 73 793
Mail: kmb@ebtas.no
Gry Ballestad, Norsk Folkehjelps direktør for utvikling og humanitært samarbeid
Telefon: 908 06 543
Mail: GryBal203@npaid.org
Arne Birger Heli, medlem av arbeidsutvalget, Ship to Gaza Norway
Telefon: 900 63 116
Mail: heper@online.no
Lignende initiativ er tatt fra andre hold:
- 6. april av ECCP: http://www.eccpalestine.org/urgent-call-for-an-emergency-help-for-gaza-end-the-blockade-now/
- 7. april av 19 humanitære organisasjoner: http://www.alhaq.org/cached_uploads/download/2020/04/10/joint-statement-world-health-day-7-april-2020-en-1586522525.pdf
- 10. april: Internasjonalt artistopprop som blir lansert 14. mai
Nøkkelord
Kontakter
Håkon ØdegaardKommunikasjonssjef
Tel:950 45 667hakono@npaid.orgBilder
Om Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp er fagbevegelsens humanitære solidaritetsorganisasjon. Vi er en medlemsorganisasjon, og våre strategiske områder er rettferdig fordeling av makt og ressurser og vern om liv og helse. Vi jobber innenfor hovedområdene internasjonalt utviklingssamarbeid, humanitær mine- og eksplosivrydding, redningstjeneste og flyktning- og integreringsarbeid. Norsk Folkehjelp har over 3000 ansatte i mer enn 35 land.
Følg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp: Israel må presses. Konkrete skritt må tas.17.9.2025 12:42:07 CEST | Pressemelding
- Norge må finne sammen med villige land i Europa og innføre sanksjoner som legger effektivt press på Israel, sier generalsekretær Raymond Johansen.
Rydding av klasevåpen når nye høyder for andre år på rad3.9.2025 13:28:41 CEST | Pressemelding
Aldri før er større arealer blitt frigjort fra klasevåpen enn i 2024. Det viser årets utgave av Clearing Cluster Munition Remnants 2025.
- Positivt at Caterpillar er ute av sekken, men hele systemet må endres27.8.2025 11:04:39 CEST | Pressemelding
Oljefondet utelukker Caterpillar og israelske banker – Fagforbundet og Norsk Folkehjelp krever systemendring.
Oljefondet: Fire organisasjoner krever nulltoleranse for folkerettsbrudd11.8.2025 15:42:47 CEST | Pressemelding
I forkant av morgendagens oppdatering om Oljefondets Israel-investeringer, foreslår Norsk Folkehjelp, Fagforbundet, Amnesty International Norge og Redd Barna to konkrete tiltak: For det første at oljefondet mye raskere skal kunne selge seg ned når det er nødvendig. For det andre må det en grundigere forhåndssjekk til før det investeres.
Bak kulissene på Norway Cup: Norsk Folkehjelp Oslo forbereder seg på 2000 skader28.7.2025 11:36:19 CEST | Pressemelding
Før åpningsshowet lørdag 27.7 og første kamp er spilt på søndag 28.7 under Norway Cup, har Norsk Folkehjelp Oslo allerede gjort en omfattende innsats for å sikre tryggheten til de over 40.000 unge fotballspillere. Med forventet skadeomfang på rundt 2000 hendelser, er sanitetstjenesten en avgjørende del av turneringens beredskap.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom