Nær 7 av 10 spiser grøt til jul

Selv om det har vært en liten nedgang i løpet av de siste fem årene, spiser fortsatt 68 % grøt i forbindelse med julen, mot 75 % i 2009. Dette utgjør over 2,7 millioner av befolkningen over 18 år. Julaften har tradisjonelt vært den store dagen for å spise julegrøt, men her ser tradisjonene ut til å ha endret seg noe. Fortsatt er det flest som spiser julegrøt på selve julaften (42 % av de som spiser julegrøt), men denne andelen er lavere enn i 2009 (hhv. 49 %). Andelen som spiser julegrøt på lille julaften har økt fra 31 % til 36 %, mens det også er flere som spiser julegrøt før lille julaften (økt fra 19 % til 25 %).
Kvinner og unge starter tidligere
Det er først og fremst de yngre og kvinner som spiser julegrøt før julaften.
–Det ser ut til at julegrøt blir en stadig større del av folks førjulstradisjon, og det kan henge sammen med at den sosiale delen av julen der venner samles til juleselskap starter tidligere nå enn før i tiden, mener Berg Hauge i Melk.no.
Julegrøten skal fortsatt være hjemmelaget
Grøt som man kan kjøpe ferdiglaget i butikken og halvfabrikata fra pose har generelt blitt
populært, men til jul foretrekker veldig mange hjemmelaget. 67 % av de som spiser julegrøt spiser hjemmelaget grøt. Det er den samme andelen som i 2009. Ferdiglaget grøt har blitt noe mer akseptabel i julen med en økning fra 11 % i 2009 til 17 %. Dette har gått på bekostning av halvfabrikata; 25 % spiser halvfabrikata mot 30 % i 2009. Det er de yngre som i størst grad spiser annet enn hjemmelaget julegrøt.
Færre setter ut grøt til nissen
Det å sette ut grøt til nissen i julen er en gammel norsk tradisjon. Før i tiden var det ikkeuvanlig at man trodde fjøsnissen eksisterte rundt om på gårdene. Skikken var å sette ut grøt til nissen på julenatten og behandle han pent, ellers kunne han finne på ugagn. Selv om mange fortsatt selv spiser julegrøt så er det imidlertid blitt noe tøffere tider for nissen. Kun 6 % har som årlig tradisjon å sette ut grøt til nissen i julen. Dette er en nedgang fra 9 % i 2009. Det er først og fremst i barnefamilier at denne tradisjonen opprettholdes. 13 % av de som har barn i husholdningen har det å sette ut grøt til nissen som en årlig tradisjon, mot 3 % av husstandene der det ikke finnes barn.
- Nisser og grøt henger litt sammen, og det å sette ut grøt til nissen skaper julestemning og glede for både barn og voksne, sier Berg Hauge i Melk.no.
Det er mest populært å sette ut grøt til nissen på lillejulaften. 40 % av de som setter ut grøt gjør det på denne kvelden. 22 % gjør det om kvelden på julaften og 20 % på formiddagen om julaften.
Fakta om undersøkelsen
Undersøkelsen er gjennomført av Ipsos MMI for Melk.no i november 2014 i et
landsrepresentativt utvalg av 1320 personer over 18 år.
- 68 % av befolkningen spiser grøt i forbindelse med julen (75 % i 2009).
- De fleste som spiser julegrøt spiser det på julaften (42 %, mot 49 % i 2009).
- Andelen som spiser julegrøt på lille julaften har økt fra 31 % i 2009 til 36 %.
- Andelen som spiser julegrøt før lille julaften har økt fra 19 % i 2009 til 25 %.
- 67 % av de som spiser julegrøt spiser hjemmelaget.
- Andelen som spiser ferdiglaget grøt har økt fra 11 % i 2009 til 17 %.
- Andelen som spiser halvfabrikata har sunket fra 30 % i 2009 til 25 %.
- 6 % av befolkningen har som årlig tradisjon å sette ut grøt til nissen (9 % i 2009).
- 40 % av de som setter ut grøt til nissen gjør det på lille julaften kveld, 22 % setter ut grøt julaften kveld og 20 % julaften formiddag.
Nøkkelord
Kontakter
For mer informasjon, vennligst ta kontakt med:
Ida Berg Hauge, daglig leder, Opplysningskontoret for Meieriprodukter (Melk.no)
e-post: ida@melk.no tlf: 23 30 20 12 / 915 78 410
Terese Glemminge Arnesen, ernærings- og kommunikasjonsrådgiver, Opplysningskontoret for Meieriprodukter (Melk.no)
e-post: terese@melk.no tlf: 23 30 20 15 / 951 951 29
Bilder




Lenker
Om Opplysningskontoret for Meieriprodukter
Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter
Verdens Melkedag: Melken gjør comeback som trygg motvekt30.5.2025 09:25:18 CEST | Pressemelding
Etter nesten femti år med jevn nedgang, er melken på vei oppover igjen. Nye tall viser at salget av helmelk og smaksatt melk øker – og at stadig flere nordmenn finner tilbake til det kjente og trygge. Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK) ser en positiv utvikling i forkant av Verdens Melkedag 1. juni.
Proteinboom på norske kjøkken13.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Norske forbrukere fyller kjøleskapene med proteinrike meieriprodukter som aldri før. I første kvartal 2025 økte salget av cottage cheese med hele 40 %, kvarg med 36 % og naturell yoghurt med 24 %, viser ferske tall fra Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK).
Smør og helmelk i vinden: Norske forbrukere søker ekte smak30.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
Nordmenn vender seg mot mer naturlige råvarer: Salget av smør økte med 5,8 % i første kvartal 2025 sammenlignet med samme periode året før, viser nye tall fra Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK). Helmelk følger samme trend med en økning på 4,5 %. Økningen peker mot en bredere bevegelse der flere ønsker mat laget fra bunnen av – basert på rene og tradisjonelle ingredienser.
Lag påskens beste vafler – og unngå matsvinn14.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Nystekte vafler bidrar til hyggelig påskestemning – enten du er på fjellet, ved sjøen, i byen eller bare vil gjøre noe koselig sammen med familie og venner. Og når ferien går mot slutten og det fortsatt står melk, yoghurt eller rømme igjen i kjøleskapet, er vaffelrøra en enkel og smakfull redning.
Yoghurt naturell i vinden: Opp 40 % siden 202010.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Yoghurt naturell vokser kraftig i popularitet. Nye tall fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter viser at salget har økt med 40 prosent siden 2020. Bare det siste året steg volumet med 17 prosent. I 2024 ble det solgt over 13 700 tonn yoghurt naturell i Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom