NRK

Disse blir nye korrespondenter

Del
Kristin Solberg og Guri Norstrøm har i dag takket ja til å bli NRKs nye korrespondenter i Istanbul og Berlin.
Kristin Solberg og Guri Norstrøm blir NRKs har fått de to nyopprettede korrespondentjobbene i Istanbul og Berlin. Foto: Studio Vest/NRK
Kristin Solberg og Guri Norstrøm blir NRKs har fått de to nyopprettede korrespondentjobbene i Istanbul og Berlin. Foto: Studio Vest/NRK

Kristin Solberg (32) blir korrespondent med base i Istanbul. Hun har  lang erfaring som korrespondent i det aktuelle området. Hun har siden 2007 bodd og arbeidet i de fleste landene Istanbul-korrespondenten skal dekke. Hun har også studert arabisk.

Kristin Solberg har som Aftenpostens korrespondent markert seg med en klar og tydeleg profil, og delte Den store journalistprisen for 2014 med Anders Sømme Hammer.

Istanbul-korrespondenten skal dekke Sørvest-Asia og deler av Midtøsten.

Guri Norstrøm (34) blir NRKs kvinne i Berlin. Hun jobber i dag i utenriksredaksjonen i NRK Nyheter. Hun har lang journalistisk erfaring, blant annet fra lokalaviser, flere av NRKs distriktskontorer, TV 2 og NRK Nyheter.  

Guri har en Bachelor i kultur- og samfunnsvitenskap fra Universitetet i Bergen, Bachelor i journalistikk fra Høgskolen i Bodø og en Master of Science i sammenlignende politikk fra London School og Economics. Hun snakker flytende tysk, russisk, engelsk og spansk og har studert og jobbet i flere land, som  Russland, Tyskland og Spania.

Dette er en styrke når hun nå skal dekke store deler av Europa og kunne avlaste både korrespondenten i Brussel og i Moskva når det er nødvendig.

Det primære dekningsområdet til Berlin-korrespondenten er det tysktalende Europa og Øst-Europa.

-  Vi er veldig glade for å kunne besette de nye korrespondentjobbene med to så dyktige journalister, sier nyhetsdirektør i NRK, Per Arne Kalbakk. 

-  Det var svært mange gode søkere til stillingene, og det sier mye om kvalitetene deres at de var de aller beste kandidatene blant så mange gode utenriksjournalister.

De nye korrespondentkontorene vil åpne så tidlig i 2015 som mulig, men det er ennå ikke avklart akkurat når dette blir.

Med de to nye på plass, har NRK ti korrespondenter ute i verden.

De andre er:

Brussel: Åse Marit Befring
Washington DC: Tove Bjørgaas og Gro Holm
Nairobi: Sverre Tom Radøy og Christine Præsttun deler jobben.
Beijing: Peter Svaar
Kairo: Sigurd Falkenberg Mikkelsen
London: Espen Aas
Moskva: Morten Jentoft

Nøkkelord

Kontakter

Nyhetsdirektør Per Arne Kalbakk. Tlf. 977 47 667
Utenriksredaktør Knut Magnus Berge Tlf. 906 08 266

Bilder

Kristin Solberg og Guri Norstrøm blir NRKs har fått de to nyopprettede korrespondentjobbene i Istanbul og Berlin. Foto: Studio Vest/NRK
Kristin Solberg og Guri Norstrøm blir NRKs har fått de to nyopprettede korrespondentjobbene i Istanbul og Berlin. Foto: Studio Vest/NRK
Last ned bilde

Lenker

Om NRK

NRK
NRK
Bjørnstjerne Bjørnsons plass 1
0340 Oslo

23 04 70 00http://www.nrk.no

NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye