5,5 milliarder investeres på Trønderbanen
4.6.2020 09:01:05 CEST | Bane NOR | Pressemelding
Investeringene er et kraftig løft for grønn transport i Trøndelag og vil bidra til ny aktivitet og verdiskapning i Midt-Norge. I løpet av perioden 2020 til 2025 skal det investeres mer enn noen gang før på Trønderbanen i en tilsvarende periode.
– Vi er glade for at vi nå kan starte elektrifiseringen av strekningene Trondheim-Stjørdal og Meråkerbanen til glede for de reisende, godsoperatørene og alle i Trøndelag. I tillegg vil vi med 14 nye, topp moderne persontog doble kapasiteten og øke komforten for de reisende. Med en total jernbaneinvestering på 5,5 milliarder kroner over de neste fem år tar vi et kraftig løft for midt-norsk samferdsel, og for en mer klimavennlig person- og godstransport i Trøndelag, sier prosjektdirektør Jon Brede Dukan i Bane NOR.
Bortsett fra de nye persontogene, som eies av Norske Tog AS, er dette Bane NORs prosjekter. De fleste er i oppstartfase, noen er godt i gang med bygging, mens andre har byggestart rett rundt hjørnet. Ett sluttføres allerede til sommeren. Til sammen skaper dette grønnere og bedre togopplevelser for de reisende og for godsoperatørene. Prosjektene bidrar samlet mot målet om to tog i timen mellom Trondheim og Steinkjer.
Dette er prosjektene:
- Delelektrifisering av Trønder- og Meråkerbanen, 2 mrd. kr.
- Oppstart bygging: Januar 2021. Ferdigstilling: Desember 2024
- 14 nye og topp moderne Flirt bimodale persontog, investering ca. 2 mrd. kr.
- To togsett leveres i april 2021, deretter leveres to månedlig til alle 14 er på plass
- Opprusting og fornyelse av Meråkerbanen, investering ca. 200 mill. kr.
- Hensetting-/parkeringsplasser for nye tog på Støren og i Steinkjer, investering ca. 540 mill. kr.
- Nødvendige plattformtiltak for å kunne ta i bruk nye tog, investering 173 mill. kr.
- Nytt jernbaneverksted for nye Flirt-tog på Støren, investering 350-450 mill. kr. (investering avhengig bl.a. av størrelse på anleggene)
- Ler kryssingsspor, investering 240 mill. kr. (Viktig brikke i strategi om mer gods på bane)
- Digital kommunikasjon langs sporet (Internet protocol), investering 20 mill. kr. langs Trønderbanen (I dag foregår kommunikasjonen hovedsakelig analogt)
Trondheim, 4. juni, 2020
Nøkkelord
Kontakter
Jon Brede Dukan
Prosjektdirektør
Tlf. 916 72 627
Bård Bjerkaker
Kommunikasjonsrådgiver
Tlf. 900 67 007
Bilder


Dokumenter
Om Bane NOR
Bane NOR er et statlig foretak med ansvar for den nasjonale jernbaneinfrastrukturen.
Foretaket har ansvaret for planlegging, utbygging, forvaltning, drift og vedlikehold av det nasjonale jernbanenettet, trafikkstyring og forvaltning og utvikling av jernbaneeiendom. Bane NOR har det operative koordineringsansvaret for sikkerhetsarbeidet og operativt ansvar for samordning av beredskap og krisehåndtering.
Bane NOR har om lag 5.500 ansatte og har hovedkontor i Oslo.
Følg pressemeldinger fra Bane NOR
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bane NOR på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bane NOR
– Legg påsketuren utenom jernbanesporet24.3.2026 14:16:53 CET | Pressemelding
Folk i sporet er lokførernes store skrekk, og påsken er høysesong. Bane NOR advarer påsketuristene på det aller sterkeste.
Meråkerbanen åpner 23. mars, men fortsatt buss for tog frem til 13. april18.3.2026 10:18:41 CET | Pressemelding
Meråkerbanen åpner for trafikk 23. mars. Terrenget krever redusert hastighet på deler av strekningen. SJ må derfor endre rutetidene og kjører tog fra 13. april. Selv om det ikke går rutegående persontog, kan det fortsatt være trafikk på strekningen.
Bane NOR beklager4.3.2026 15:42:54 CET | Pressemelding
Tirsdag 3. mars la Bane NOR ut en artikkel som ga inntrykk av at flere prosjekter var besluttet utsatt. Dette var ikke riktig, og Bane NOR beklager usikkerheten de har skapt.
Presset trafikkbilde, men klar forbedring på Kongsvingerbanen3.3.2026 10:10:47 CET | Aktuelt
Februar var preget av et stramt trafikkbilde som ga noe lavere stabilitet enn fjoråret. Samtidig gir Svingen-tiltaket tydelige forbedringer for Kongsvingerbanen.
Nødvendig vedlikehold av jernbanen i påsken24.2.2026 10:02:41 CET | Pressemelding
I påsken reiser færre med toget, og da benytter Bane NOR anledningen til å utføre nødvendig vedlikeholdsarbeid på jernbanen. Når togstrekninger stenges for arbeid, må passasjerene reise med buss.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
