Sandnes Sparebank velger Eika Alliansen
13.11.2014 14:06:15 CET | Eika Gruppen | Pressemelding

- Det er meget gledelig for oss å ønske Sandnes Sparebank velkommen som alliansebank i Eika. Jeg er overbevist om at de vil bidra på en god måte inn i alliansen, slik vi har lært banken å kjenne, sier Hege Toft Karlsen, konsernsjef i Eika Gruppen.
Eika Alliansen har de seneste årene gjennomført betydelige endringer med en klar visjon om å styrke lokalbankene. Ny strategisk retning, sammen med arbeidet som er nedlagt i alliansen, har styrket både alliansebankenes og Eikas konkurransekraft betydelig.
- Når Sandnes Sparebank, med sin størrelse velger å bli en alliansebank, er det en bekreftelse på at snuoperasjonen i Eika har vært vellykket, sier Toft Karlsen. Samtidig som vi ser at Sandnes Sparebank vil tilføre alliansen kompetanse og utviklingskraft som er viktig for å møte fremtidens kundebehov.
Sandnes Sparebank er lokalisert i et geografisk viktig område for alliansen der vi til nå har vært representert gjennom alliansebankene Time Sparebank og Klepp Sparebank, som fusjonerer til Jæren Sparebank ved årsskiftet. Med Sandnes Sparebank på laget får vi en betydelig økt markedskraft i denne delen av regionen. Avtalen befester Eikas posisjon som den foretrukne partneren for selvstendige og lokale banker, understreker konsernsjef Hege Toft Karlsen i Eika Gruppen.
- Dette er et avgjørende strategisk valg for Sandnes Sparebank. For å gi kundene våre en god og konkurransedyktig bank i fremtiden er vi nødt til å samarbeide med andre innen kompetanse, utvikling av teknologi og løsninger. Vi har vurdert flere alternativer og mener at et samarbeid med Eika er klart best for våre kunder og ansatte. Vi ser frem til å bli en del av en velfungerende allianse der vi sammen kan øke utviklingskraften og dermed legge til rette for en sterk og selvstendig lokalbank i Sandnes, sier adm. direktør Svein Ivar Førland.
Sandnes Sparebank blir aksjonær i Eika Gruppen i fjerde kvartal i 2014 og fases inn som alliansebank i løpet av 2015.
Nøkkelord
Kontakter
Sigurd UlvenInformasjonsdirektør
Tel:907 21 898su@eika.noHege Toft KarlsenKonsernsjef
Tel:97 73 30 01htk@eika.noBilder
Lenker
Om Eika Gruppen
Følg pressemeldinger fra Eika Gruppen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Eika Gruppen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Eika Gruppen
Eika leverer rekordsterkt resultat7.5.2026 09:05:50 CEST | Pressemelding
Eika Gruppen leverte tidenes beste resultat etter årets tre første måneder. Resultatet er drevet av et høyt resultatbidrag fra Fremtind, fortsatt god utvikling i sparing og plassering, samt stabil drift i øvrige virksomhetsområder. Resultat før skatt: 201,5 mill. kroner (151,9) Resultat etter skatt: 186,7 mill. kroner (141,6) Netto driftsinntekter: 493,9 mill. kroner (416,0), inkludert resultatandel fra Fremtind på 156,5 mill. kroner Sparing og plassering: 49,1 mill. kroner (43,7) og vekst i portefølje til forvaltning og antall spareavtaler
Eika med kraftig resultatvekst etter solide tall også i 4. kvartal5.2.2026 09:00:35 CET | Pressemelding
Konsernet leverte et resultat før skatt på 277 millioner kroner i kvartalet og 886 millioner kroner året sett under ett. Tilsvarende tall for underliggende drift i samme perioder i fjor var på henholdsvis 134 og 299 millioner kroner. Hittil i år er totalresultatet på 848 millioner kroner (etter skatt), mot 6,2 milliarder kroner samme periode i fjor som inkluderer gevinst ved salg av Eika Forsikring. Gevinsten utgjorde om lag 5,9 milliarder kroner.
Renta holdes uendret – Penni øker effektiv rente på sparepenger22.1.2026 10:56:23 CET | Pressemelding
Etter dagens rentemøte, hvor Norges Bank holder styringsrenten uendret, kan det se ut som lite skjer. For mange nordmenn er det likevel nå det er mye å hente.
Ansatt ny administrerende direktør i Eika digitalbank16.12.2025 09:18:49 CET | Pressemelding
Kirsti Merethe Tranby er ansatt som administrerende direktør i Eika Digitalbank for å styrke bankens posisjon og vinne kampen om de digitale bankkundene.
Eika leverer sterke kvartalsresultater30.10.2025 13:36:32 CET | Pressemelding
Eika har for årets ni første måneder mer enn tredoblet sitt sammenlignbare resultat fra 2024 Det sterke resultatet er preget av kraftig forbedring både i forsikring og spareområdet Eika digitalbank med Penni er godt mottatt i markedet med god vekst i boliglån i kvartalet. Oslo, 30.10.2015 Eika konsernet leverte et resultat før skatt på 260 millioner kroner i årets tredje kvartal, mot tilsvarende 113 millioner i samme periode i fjor. Hittil i år er resultat før skatt på 610 millioner kroner mot tilsvarende 165 millioner i 2024. De sammenlignbare fjorårstallene er eksklusiv gevinst på salg aksjer i datterselskapet Eika Forsikring til Fremtind Forsikring.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

