44 utenlandske domfelte returnert til sine hjemland i fjor
7.2.2020 12:14:58 CET | Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI) | Pressemelding

Det viser tall fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI), som har ansvar for soningsoverføringer av utenlandske statsborgere. Antallet soningsoverførte i 2019 var seks lavere enn året før. Nedgangen skyldes at antallet innsatte i norske fengsler og antallet utenlandske statsborgere i fengslene har gått ned de siste årene. Dermed er færre innsatte enn tidligere aktuelle for soningsoverføring.
- Soningsoverføringen er en del av arbeidet med å få til en god løslatelse av de innsatte. Dette er innsatte som ikke skal tilbakeføres til det norske samfunnet etter endt soning, men til sine hjemland. Da er det et bidrag til tilbakeføringen til hjemlandet at de gjennomfører straffen der, sier direktør Lise Sannerud i KDI.
- Å soningsoverføre utenlandske innsatte er i tråd med de politiske føringer kriminalomsorgen arbeider etter, og det frigjør plasser i norske fengsler, sier hun.
Hjemsendelsen av de utenlandske statsborgerne medførte i fjor en samlet besparelse på 26036 fengselsdøgn for norsk kriminalomsorg. Dette tilsvarer 71 fengselsplasser med fullt belegg i et helt år.
De 44 domfelte som i fjor ble sendt hjem kom fra 10 forskjellige land og fordeler seg slik:
- Romania 12
- Nederland 8
- Polen 8
- Litauen 6
- Hellas 3
- Belgia 2
- Tyskland 2
- Storbritannia 1
- Estland 1
- Bulgaria 1
Det er en til dels omstendelig prosess som fører frem til soningsoverføring. I Norge håndteres arbeidet av KDI, mens det i enkelte andre land er slik at saken må gjennom både en og to domstolsbehandlinger.
Varetektinnsatte er ikke aktuelle for soningsoverføring, i og med at det ikke er rettslig avgjort om de har begått en straffbar handling eller ikke. Overføringssaker påbegynnes heller ikke hvis det er kortere tid enn et halvt år til antatt løslatelse av domfelte, fordi samlet saksbehandlingstid i Norge og hjemlandet ofte strekker seg over lengre tid enn et halvt år.
Ved utgangen av 2019 lå ytterligere 59 anmodninger om soningsoverføring til behandling i de domfeltes respektive hjemland.
For at en soningsoverføring skal kunne skje, må det foreligge et rettslig grunnlag for det, altså en konvensjon eller avtale mellom Norge og domfeltes hjemland. Norge har i dag slike avtaler med en rekke land.
Nøkkelord
Bilder
Om Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)
Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)Solheimsgata 21
2000 Lillestrøm
404 38 800http://www.kriminalomsorgen.no
Følg pressemeldinger fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)
Nøkkeltall fra kriminalomsorgen for januar 202612.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
I utgangen av januar var det 3045 personer i fengsel i Norge. Samtidig ble 577 straffereaksjoner påbegynt i samfunnet. Av disse var 294 med elektronisk kontroll (fotlenke) og 168 var samfunnsstraff. 10 mindreårige satt i fengsel, og 42 hadde straffegjennomføring i samfunnet.
Fengselsbetjentutdanningen blir treårig bachelorgrad i 20273.2.2026 09:12:01 CET | Pressemelding
Fra høsten 2027 erstattes dagens toårige, lønnede fengselsbetjentutdanning av en treårig bachelorgrad i straffegjennomføring. Nå har KRUS åpnet opptaket til det som mest sannsynlig blir siste mulighet til å søke den lønnede fengselsbetjentutdanningen, med frist 1. mars.
To nye prorektorer til KRUS21.1.2026 08:27:44 CET | Pressemelding
Kriminalomsorgens høgskole og utdanningssenter KRUS styrker sin faglige ledelse ved å ansette to nye prorektorer. Kristian Mjåland og Veronica Haug Bekkstrand tiltrer henholdsvis som prorektor for forskning og formidling, og prorektor for utdanning.
Nøkkeltall fra kriminalomsorgen for desember 20258.1.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
I utgangen av desember var det 3027 personer i fengsel i Norge. Samtidig ble 317 straffereaksjoner påbegynt i samfunnet. Av disse var 158 med elektronisk kontroll (fotlenke) og 74 var samfunnsstraff. 12 mindreårige satt i fengsel, og 37 hadde straffegjennomføring i samfunnet.
Kriminalomsorgen etablerer ny veiledningstjeneste for ansatte18.12.2025 13:27:46 CET | Pressemelding
Kriminalomsorgen etablerer en ny faglig veiledningstjeneste for ansatte og ledere, og lyser ut stillinger for psykologspesialister samt leder for tjenesten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
