Dammer som kulturminner - Hedmark

Hedmark er representert med 6 dammer, og under følger en kort presentasjon hver dam:
- Brattveltdammen, sammen med de fire andre dammene i Julussa, forteller historie tilbake til 1700-tallet om skogen og vassdraget som ressurs og om tømmerfløtning i de østerdalske skoger, om organisering av fløtningen, samt om organisering og konflikter i arbeidslivet.
- Haugsmølla representerer primært bygdemølledriften, spesielt 1900-tallets store bygdemøller. Haugsmølla fikk tittelen ”årets kulturminne” av innbyggerne i Åsnes kommune i kulturminneåret 1997. Kulturmiljøet ved Haugsmølla er høyt prioritert i Hedmark fylkeskommunes kulturvernplan fra 2005.
- Mortskjølungen ble bygd i forbindelse med Sootkanalen, Norges første sluseanlegg. Den var den eneste i landet anlagt utelukkende med formål tømmerfløtning. Helt spesielt er også at tømmeret ble fløtet motstrøms. Hele anlegget har nasjonal verdi som unikt vassdragsteknisk kulturminne utvalgt i NVEs temaplan Kulturminner i vassdrag.
- Fundin representerer regulering av vassdrag for vannkraftutbygging i et høyfjellsområde på indre Østlandet, med et sjeldent utformet overløp.
- Atnbrufossdammen og miljøet forteller historie helt tilbake til 1600-tallet som vadested og brosted mellom Røros kopperverk og Gudbrandsdalen. Miljøet og det rike spektret av vassdragsbruk gir dammen stor kulturhistorisk verdi. Etter at turistveien ble etablert gir området rike natur- og kulturopplevelser for langt flere enn tidligere.
- Fiskvikrokkdammen er en av få gjenværende og intakte tømmerkistedammer i landet. Dammen er en god representant for større tredammer brukt til tømmerfløtning i landets største skogfylke Hedmark. Skogbrukets kulturminner og kulturmiljøer er et høyt prioritert tema i kulturminneplan for Hedmark fylke 2005. Den inngår i kommunedelplan for kulturminner i Rendalen, som er under utarbeidelse.
-I prosjektet Dammer som kulturminner ønsker vi at det tradisjonelle perspektivet på dammer kan utvides. En dam er ofte selve forutsetningen for en virksomhet, i denne sammenheng et større kulturmiljø, men dammen er gjerne plassert i kulissene. Det er derfor viktig å fremheve dammens rolle og funksjon for ulike typer virksomheter, sier vassdrags- og energidirektør Per Sanderud.
”Dammer som kulturminner” er sluttrapporten på Norges vassdrags- og energidirektorats (NVEs) arbeid med å kartlegge og vurdere dammer ut fra kulturhistoriske verdier, og er den siste av fire temaplaner som også inkluderer kraftverk, -ledninger og trafostasjoner. Temaplanene danner grunnlaget for det videre arbeidet med NVEs kulturminneplan.
Lagt ved er fire bilder fra Brattveltdammen, Mortskjølungen, Atnbrufossdammen og Fiskvikrokkdammen.
Ta kontakt om dere ønsker flere bilder, eller hele boken.
For mer informasjon kontakt:
Seniorrådgiver Kommunikasjon Henrik Enevold, tlf. 22 95 98 12/ 92 40 93 55, e-post: heen@nve.no
Seniorrådgiver Museumsordningen Unn Yilmaz, tlf 22 95 94 52, e-post: unyi@nve.no
Bilder



Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE fastsetter utredningsprogram for reindrift og nett i Finnmark25.6.2025 15:49:53 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat har nå fastsatt utredningskrav om reindrift for de 11 vindkraftsakene i Finnmark. Samtidig er det satt krav til hva som må utredes for to kraftledninger i fylket.
NVE gir Bjørøya AS overtredelsesgebyr på tre millioner kroner24.6.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat gir gebyret til Bjørøya AS for å med forsett ha bygget elektriske anlegg uten nødvendig tillatelse. Dette er en av flere saker det siste året hvor NVE gir gebyr for ulovlig utbygging av kraftnett.
NVE gir 40 nye kraftanlegg status som listeførte kulturminner24.6.2025 08:30:00 CEST | Pressemelding
Med de 40 nye anleggene, er det totalt 270 kraftanlegg som er listeført som kulturminner av Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE).
NVE har konsekvensutredet havvindområder i Norge23.6.2025 11:00:00 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat har i samarbeid med andre fagetater gjennomført en strategisk konsekvensutredning av områder som kan være aktuelle for havvind. Arbeidet skal brukes som kunnskapsgrunnlag for videre beslutninger om utbygging av havvind i Norge. Oppdraget er gjort på bestilling fra Energidepartementet.
NVE stiller nye krav til kraftverkene i Skiensvassdraget19.6.2025 12:01:00 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har behandlet konsesjonssøknadene til to ulike kraftverk i Skiensvassdraget. Kraftverkene må ta økt hensyn for å bedre fiskevandringen i vassdraget.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom