
10 000 vil jakte bjørn og gaupe
2.10.2013 10:27:56 CEST | Brønnøysundregistrene | Pressemelding
I alt 10 577 personer er registrert som lisensjegere for bjørn, i følge Jegerregisteret. Av disse er 403 kvinner. Nesten like mange, 10 045, har registrert seg som lisensjegere på gaupe. Tett på 10 000 vil gjerne jakte på jerv og ulv.
Rovviltregion 6, som består av fylkene Møre og Romsdal, Sør-Trøndelag og Nord-Trøndelag, har flest lisensjegere. I disse tre fylkene er det til sammen 2601 (103 kvinner og 2498 menn) som ønsker å felle bjørn, og et liknende antall lisensjegere for gaupe, jerv og ulv.
Statistikken viser også at 40-50 åringene er den største aldersgruppen blant lisensjegerne. Men også seniorene ønsker å felle rovdyr: Aldersgruppen over 60 år er godt representert.
Pressekontakt: Kommunikasjonsdirektør ved Brønnøysundregistrene, Geir Arne Glad. Telefon: 75 00 77 08. Mobiltelefon: 997 91 666. E-post: geir.glad@brreg.no
Om Brønnøysundregistrene
Vi utvikler og drifter tjenester som gjør kontakten med det offentlige enklere.
Vi er 430 medarbeidere som jobber for å gjøre hverdagen enklere for alle. De fleste av oss jobber i Brønnøysund. Vi har også medarbeidere som jobber i Narvik og Oslo.
Følg pressemeldinger fra Brønnøysundregistrene
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Brønnøysundregistrene på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Brønnøysundregistrene
Brønnøysundregistrene flytter inn i metaverset – "59,138"26.10.2022 07:00:00 CEST | Pressemelding
Brønnøysundregistrene og Skatteetaten blir de første norske offentlige aktørene som tester ut informasjonstjenester i den virtuelle verdenen Decentraland.
Andelen kvinnelige styreledere på stedet hvil8.3.2021 10:41:17 CET | Pressemelding
I frivillige organisasjoner er kun 37 prosent av styrelederne kvinner, viser en oversikt fra Brønnøysundregistrene. Tallene er høyere enn for privat sektor, men de har knapt endret seg siden 2010. – Også frivilligheten har en jobb å gjøre, sier direktør ved Brønnøysundregistrene, Lars Peder Brekk.
Full åpenhet om kompensasjon19.1.2021 08:34:54 CET | Pressemelding
Det første døgnet med ny kompensasjonsordning viser at 290 virksomheter har fått innvilget sine søknader om tilskudd. Det er allerede tildelt over 60 millioner til næringslivet. – Full åpenhet gir god innsikt i hvordan regjeringens virkemidler treffer og det hindrer svindel og juks med ordningen, sier direktør Lars Peder Brekk ved Brønnøysundregistrene.
Svak utvikling blant kvinnelige styreledere6.3.2020 09:00:00 CET | Aktuelt
Kun 13,8 prosent styreledere i Norske aksjeselskap (AS) er kvinner, mens andelen kvinnelige styreledere i lag og foreninger er på 34 prosent. Det viser tall fra Brønnøysundregistrene.
Brekk fortsetter som direktør for Brønnøysundregistrene29.11.2019 11:52:26 CET | Pressemelding
I statsråd i dag ble Lars Peder Brekk ansatt i nytt åremål for Brønnøysundregistrene. – Jeg gleder meg til å ta fatt på en ny periode og ser frem til å jobbe videre med spennende oppgaver i lag med mange flinke folk i registrene, sier direktøren.