232 arrangører har fått utbetalt kompensasjonsmidler
30.4.2020 07:05:41 CEST | Kulturdirektoratet | Pressemelding

– Jeg er glad for at vi allerede har klart å ferdigbehandle en så stor andel av søknadene. Dette er viktige midler som vi vet kommer godt med i en svært utsatt sektor, sier Kulturrådets direktør Kristin Danielsen. Alle de 232 arrangørene har fått utbetalt hele beløpet de har søkt om.
Også kultur- og likestillingsminister Abid Q. Raja er fornøyd med at midlene fra Kulturdepartementets kompensasjonsordning kommer raskt ut til arrangørene i kultursektoren.
– Jeg er glad for at vi allerede nå kan utbetale 217 millioner kroner til kultursektoren. Det er bare en uke siden søknadsfristen gikk ut, så her har systemet vært effektivt. Det er mange arrangører som sliter nå og jeg vet at disse kompensasjonsmidlene vil lette krisen, sier kulturministeren.
Kulturdepartementets kompensasjonsordning for kultursektoren har en total ramme på 300 millioner kroner, og rundt 500 søknader hadde kommet inn innen fristen tirsdag forrige uke. En del søkere har fått avslag i denne runden fordi de faller utenfor ordningens retningslinjer. Det gjenstår nå å behandle 58 søknader, og Kulturrådet regner med at de siste midlene kan utbetales rundt midten av mai.
Kontakter
Thomas HansenKommunikasjonsrådgiver
Tel:90757471thomas.hansen@kulturradet.noBilder


Om Kulturdirektoratet
Følg pressemeldinger fra Kulturdirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kulturdirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kulturdirektoratet
1069 kunstnere får Statens kunstnerstipend18.3.2026 10:19:39 CET | Pressemelding
Dette gir flere kunstnere mulighet til å skape, og flere opplevelser til publikum over hele landet.
Janne Stang Dahl er ny avdelingsdirektør for kunstnarisk produksjon og formidling i Kulturdirektoratet4.2.2026 13:21:47 CET | Pressemelding
Ho har brei leiarerfaring frå offentleg forvaltning og ser fram til å komme tilbake til kultursektoren.
Kulturtilbudet vokser, men blir dyrere og mer klassedelt29.1.2026 09:18:23 CET | Pressemelding
Hvem som bruker kulturtilbudet, preges i økende grad av lommebok, bosted og utdanning, viser en ny rapport fra Kulturdirektoratet.
Kunst i tall 2024: Høye inntekter – men økende usikkerhet17.12.2025 08:30:09 CET | Pressemelding
Kunstbransjen i Norge hadde høye inntekter i 2023 og 2024 sammenlignet med årene før pandemien. Samtidig melder flere kunstfelt om økte kostnader, lavere marginer og større usikkerhet fremover.
Kulturrådet tilbakekaller midler2.12.2025 09:19:24 CET | Pressemelding
Kulturrådet tilbakekaller ubrukte prosjektmidler fra Impure Company og trekker tilbake tilskudd for ny periode.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
