Ingeborg Volan har valgt å fratre sin stilling som direktør for Gyldendal Litteratur
2.11.2026 10:15:00 CET | Gyldendal | Pressemelding

«Gyldendal Litteratur er et sterkt og engasjert forlagsmiljø med et viktig oppdrag, og vi står i et tidsskille for lesing og litteratur i Norge og verden. Det har vært en stor ære å få lov til å være med på en liten del av Gyldendals historie, og jeg er stolt over det vi har fått til sammen de siste årene. Samtidig er dette en krevende lederrolle i et marked som fortsatt kommer til å endre seg raskt. Jeg har kommet til at en annen enn jeg bør få skrive det neste kapitlet. Når jeg velger å slutte, er det med all mulig kjærlighet til både de ansatte, forfatterne, bøkene og Gyldendal», sier Ingeborg Volan.
«Jeg ønsker å takke Ingeborg for den solide innsatsen og det genuine engasjementet hun har vist hos oss. Jeg har satt stor pris på samarbeidet vi har hatt og ønsker Ingeborg masse lykke til når hun nå går videre», sier Tørres Thuv, konsernsjef i Gyldendal.
Volan fratrer i løpet av november. Prosessen med å finne en ny leder for Gyldendal Litteratur vil snarlig iverksettes.
Kontakter
Karen Onsager KeiserudKonserndirektør, Gyldendal ASA
Ansvar for Kommunikasjon, merkevarer og samfunnskontakt
Bilder

Om Gyldendal
Gyldendal er Norges største bokkonsern, med virksomheter i alle ledd – fra forlag og innholdsproduksjon, til distribusjon, handel, markedsplasser og tjenester. I hundre år har vi skapt og formidlet historier som beveger, bygger kunnskap og former samfunnet.
Gyldendal Litteratur utgir bøker og digitale produkter for allmennmarkedet innenfor følgende områder: Norsk skjønnlitteratur, barne- og ungdomslitteratur, oversatt skjønnlitteratur, dokumentar- og faktalitteratur. Forlaget utgir i underkant av 300 titler årlig.
Følg pressemeldinger fra Gyldendal
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Gyldendal på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Gyldendal
Ørjan Karlsson vinner britisk krimpris22.10.2026 09:30:00 CEST | Pressemelding
Krimforfatter Ørjan Karlsson er tildelt Petrona Award for romanen "Det siste stykket hjem". Prisen går til årets beste skandinaviske krimroman oversatt til engelsk.
Gyldendal utgir storbiografi om kong Harald og kongens egen quiz20.10.2026 11:00:07 CEST | Pressemelding
I november lanseres to nye bøker om kong Harald: Hjerter konge, en omfattende biografi skrevet av Alfred Fidjestøl, og Kongens quiz av Dan Børge Akerø, med over 700 spørsmål fra kongens eget quizlag.
Norsk dobbelt-sølv: To læreverk blant Europas beste8.10.2026 12:05:17 CEST | Pressemelding
Gyldendal og Cappelen Damm tok hver sin sølvpris da Europas fremste læremidler ble kåret på bokmessen i Frankfurt. De norske læreverkene hevdet seg i et rekordstort felt med 75 bidrag fra 23 land.
Stargate-historie blir barnebok29.9.2026 14:00:00 CEST | Pressemelding
Scenene fra luciadagen var noe av det første Ingvild H. Rishøi skrev til suksessromanen Stargate – en julefortelling. Opprinnelig var teksten skrevet for barn. Nå vender hun tilbake til utgangspunktet med bildeboka Trettende desember, illustrert av Lisa Aisato. Alle royaltyinntektene fra boka går til Blå Kors.
Nytt krimunivers fra Camilla Läckberg24.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Som en av Sveriges største krimforfattere er Camilla Läckberg kjent for å fornye seg selv. Nå lanserer hun et helt nytt spenningsunivers i samarbeid med tre andre forfattere. Ti bøker med hyppig utgivelsesfrekvens og høyt spenningsnivå.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom