Stortinget

Utenriks- og forsvarskomiteen reiser til Genève og Paris

26.10.2026 11:05:02 CET | Stortinget | Pressemelding

Del

Presset mot folkeretten, humanitære spørsmål, europeisk sikkerhet og forsvar, internasjonal handel og fransk-norsk samarbeid er blant temaene som står sentralt når utenriks- og forsvarskomiteen besøker Genève og Paris 26.-29. oktober.

Peter Frølich (H) leder utenriks- og forsvarkomiteen.
Peter Frølich (H) leder utenriks- og forsvarkomiteen. Peter Mydske/Stortinget. Bildet kan brukes fritt mot kreditering.

Frankrike er en av Norges viktigste partnere i Europa og en sentral aktør innen europeisk sikkerhet, forsvar og utenrikspolitikk. I Paris ligger også hovedsetene til Organisasjonen for økonomisk samarbeid og utvikling (OECD) og Det internasjonale energibyrået (IEA), som komiteen skal besøke.

Europeisk sikkerhet

– Frankrike spiller en nøkkelrolle i arbeidet med å styrke Europas sikkerhet og utvikle europeisk industri- og energisamarbeid. For Norge er det derfor viktig å ha et nært samarbeid med Frankrike om sikkerhet, energi, handel og utviklingen av det europeiske samarbeidet, sier Peter Frølich (H), leder i utenriks- og forsvarskomiteen.

I Paris skal komiteen møte regjeringsrepresentanter og søsterkomiteene i det franske parlamentet. Temaer for møtene vil være norsk-fransk samarbeid, europeisk sikkerhet og forsvar, konkurransekraft og utviklingen i EU.

– Møtene gir oss gode anledninger til å fremme norske europapolitiske interesser på områder hvor EU-samarbeidet rykker raskt fremover og hvor EØS-avtalen ikke alltid fullgodt sikrer norske behov og interesser, sier Frølich.

Humanitære spørsmål

I Genève er det det samarbeidet i FN-organisasjonene og verdenshandelen som står på agendaen.

– Genève er en av de viktigste arenaene for internasjonalt samarbeid om menneskerettigheter, helse, handel og humanitære spørsmål. For Norge er Genève en sentral plattform for å fremme norske interesser, bygge allianser og styrke den regelbaserte internasjonale orden, sier Peter Frølich.

Under oppholdet vil komiteen få oppdatert innsikt i FNs humanitære innsats og utfordringene organisasjonen står overfor finansielt og politisk, samtidig som de humanitære behovene øker og folkeretten står under stadig sterkere press.

Kandidat til FNs menneskerettighetsråd

I møtet med FNs høykommissær for menneskerettigheter er FNs menneskerettighetsråd og handlingsrommet rådet har i dagens situasjon viktige temaer. Norge stiller som kandidat til valg til FNs menneskerettighetsråd for perioden 2028–2030.

Komitémedlemmene vil også få en oppdatering på situasjonen i verdens handelsorganisasjon (WTO) mens de er i Genève, i en tid hvor den internasjonale frihandelen er truet av økende proteksjonisme og manglende respekt for gjeldende regelverk.

Kontakter

Pressevakt(Vennligst ring, ikke send sms.)

Pressevakten for presidentskap, direktør og øvrig administrativ ledelse er bemannet på telefon kl. 07.30–20.00 på hverdager og kl. 11–20 lørdag og søndag. E-post leses hverdager fra kl. 07.30–16.30.

Tel:+47 920 10 681presse@stortinget.no

Bilder

Peter Frølich (H) leder utenriks- og forsvarskomiteen.
Peter Frølich (H) leder utenriks- og forsvarskomiteen.
Peter Mydske/Stortinget Bildet kan brukes fritt mot kreditering.
Last ned bilde

Om oss

Stortinget er Norges nasjonalforsamling. De viktigste oppgavene til Stortinget er å vedta lover, bestemme statens budsjett og kontrollere regjeringen.

Følg pressemeldinger fra Stortinget

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Stortinget på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Stortinget

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye