Mer enn 340 barn drept i Gaza siden våpenhvilen

21.10.2026 06:00:00 CEST | UNICEF Norge | Pressemelding

Del


Minst 340 barn er drept og hundrevis skadet i Gaza etter at våpenhvilen ble erklært for et år siden. Behovene før vinteren er enorme.

Over 340 barn er drept og hundrevis skadet et år etter at våpenhvilen ble erklært i Gaza, viser ny UNICEF-rapport
Over 340 barn er drept og hundrevis skadet et år etter at våpenhvilen ble erklært i Gaza, viser ny UNICEF-rapport UNICEF/UNI751091

En ny rapport fra UNICEF viser de ufattelige konsekvensene krigen har hatt for barna i Gaza. Fortsatt blir barn drept og lemlestet og vold og traumer fortsetter å ødelegge barns barndom og fremtid. 

Bare de siste to ukene har minst 40 barn blitt drept eller skadd, til tross for våpenhvilen i oktober i fjor. 

Rapporten viser også at rundt 60.000 barn på Gazastripen har mistet én eller begge foreldrene sine, siden krigen startet. 

– Situasjonen i Gaza er forferdelig. Vi ser at nesten hvert eneste barn trenger en eller annen form for psykisk støtte for traumene de har opplevd, sier direktør for barns rettigheter i UNICEF Norge, Elin Saga Kjørholt.  

På plass med hjelp

UNICEF jobber fortsatt aktivt for å opprettholde et håp om en bedre fremtid. Siden våpenhvilen har vi: 

  • Sørget for at mer enn 560.000 barn har fått tilbake tilgangen til undervisning, blant annet gjennom over 200 læringssentre støttet av UNICEF. 
  • Gitt digital kontantstøtte til mer enn 380.000 mennesker. 
  • Vi fortsetter å sikre tilgang til rent vann for 1.2 millioner mennesker  

UNICEF er en av organisasjonene som fortsatt får inn humanitær hjelp på Gaza, og leder arbeidet med vann-, helse- og sanitærtjenester (WASH). Mangelfull finansiering, enorme behov og begrensninger på noen varer gjør dette arbeidet vanskelig. UNICEF ber derfor om drahjelp fra politikerne.  

– Norge er en viktig bidragsyter til Palestina, men jeg håper de som nå skal forhandle budsjett strekker seg enda lenger. Barna i Palestina trenger økt humanitær bistand og et Palestina-program som sikrer fleksibel og flerårig støtte, understreker Kjørholt. 

Vinteren er på vei 
 
I tillegg er vinteren på vei til Gaza, og befolkningen gå inn i et fjerde år med en kamp for å overleve. Mange familier mangler alt og må ta til takke med ødelagte og overfylte telt som må demmes opp med sandsekker for å holde regnvann ute.

– Når kulden nå setter inn, blir situasjonen særlig tøff for spedbarn og små barn som er ekstra utsatt for kulde, fuktighet og sykdom, sier Kjørholt.

UNICEF er i gang med å dele ut presenninger, telt, tepper og varme vinterklær til barna. Målet er å nå 500.000 barn med slik hjelp.  

Arbeidet med å reparere vannledninger, drenering og håndtering av søppel og overvann er også høyt prioritert av UNICEF. Det er helt avgjørende for å hindre spredning av sykdommer og at folk drikker urent vann.

Barna ønsker å gå mer på skole
 
Nesten alle skolebygninger (98 prosent) er skadet. Fortsatt mangler 200.000 av de 700.000 barna i skolealder en form for strukturert undervisning. 

– Mest av alt ønsker barn i Palestina å få gå på skolen hver dag. De ønsker seg stoler å sitte på og pulter å skrive på. For å gi barna håp for fremtiden må våpenhvilen bli reell og alle punktene må implementeres. Barna i Gaza har lidd lenge nok, sier Kjørholt. 

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Mange familier på Gaza-stripen har mistet alt de eier og er helt avhengig av all type hjelp for å overleve vinteren. UNICEF/UNI1020187/Skills
Mange familier på Gaza-stripen har mistet alt de eier og er helt avhengig av all type hjelp for å overleve vinteren. UNICEF/UNI1020187/Skills
Last ned bilde
UNICEF deler ut tepper, telt, presenninger og varme vinterklær til barna på Gaza. UNICEF/UNI1020193/Skills
UNICEF deler ut tepper, telt, presenninger og varme vinterklær til barna på Gaza. UNICEF/UNI1020193/Skills
Last ned bilde

Dokumenter

UNICEF er verdens største hjelpeorganisasjon for barn. Vi kjemper for barns rettigheter – i katastrofeområder, i flyktningleirer og regjeringskontorer – for at alle barn skal få den barndommen de har rett til. Vi tenker helhetlig og langsiktig, fordi barns utfordringer henger sammen. Som en del av FN har vi unik påvirkningskraft, og hver dag ser vi resultater av vårt arbeid.

Følg pressemeldinger fra UNICEF Norge

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UNICEF Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra UNICEF Norge

Regjeringen kutter i inngangsbilletten til arbeidslivet7.10.2026 11:59:21 CEST | Pressemelding

Regjeringen varsler i statsbudsjettet for 2027 at jobbskaping skal være førende i utviklingspolitikken. Samtidig har de siden 2021 kraftig redusert den norske bistanden til utdanning, og gjør nå et ytterligere kutt på 100 millioner i utdanningsposten på bistandsbudsjettet, sammenliknet med saldert budsjett for 2026. Dersom jobbskaping skal lykkes, må satsingen på utdanning til barn styrkes, mener UNICEF Norge. – Det er et alvorlig paradoks at regjeringen løfter jobbskaping som en hovedprioritet i bistanden, samtidig som de kutter i støtten til utdanning. Skal flere mennesker få jobb, må flere barn få utdanning! sier Maria Greenberg Bergheim, generalsekretær i UNICEF Norge. Nå står 273 millioner barn utenfor skolegang. Forskning fra FN viser at global fattigdom kunne blitt halvert dersom alle barn fikk fullføre ungdoms- og videregående skole. – Regjeringen vil skape jobber, men kutter nå i selve inngangsbilletten til arbeidslivet. Det henger ikke sammen. Skal jobbskaping bli mer enn et

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye