Innovasjon Norge

Grubbestad Gård vinner landbrukspris i Vestfold!

2.11.2026 13:00:00 CET | Innovasjon Norge | Pressemelding

Del

Sandefjordsbedriften er kåret til årets vinner av bedriftsutviklingsprisen i landbruket i Vestfold. 

Prisvinnerne Cecilie Skjerven og Bjarne Trollsås fra Grubbestad Gård, sammen med (f.v.) Ingunn Sømme (Landbruksdirektør hos Statsforvalteren Vestfold Telemark), Tore Øystein Strømsodd (Vestfold fylkeskommune), Anniken Fægri Damm-Larsen (Innovasjon Norge Sør) og Inger Synøve Johnsen (Vestfold bondelag).
Prisvinnerne Cecilie Skjerven og Bjarne Trollsås fra Grubbestad Gård, sammen med (f.v.) Ingunn Sømme (Landbruksdirektør hos Statsforvalteren Vestfold Telemark), Tore Øystein Strømsodd (Vestfold fylkeskommune), Anniken Fægri Damm-Larsen (Innovasjon Norge Sør) og Inger Synøve Johnsen (Vestfold bondelag). Foto: Innovasjon Norge

Bedriften får prisen for sitt pionerarbeid innen norsk druedyrking og vinproduksjon, og for sitt bidrag til å utvikle Vestfold som en nasjonal vindestinasjon.

Grubbestad Gård produserer, videreforedler og selger kvalitetsprodukter av frukt og bær dyrket på gården i Sandefjord. Med 6 000 vinstokker produserer bedriften vin etter tradisjonell metode. I tillegg lager de drikkeprodukter av haskap og epler, og tilbyr vingårdsvandringer, vinsmaking, og lokasjon for møter og arrangementer.

– Denne prisen betyr utrolig mye for oss og er en stor anerkjennelse av arbeidet vi har lagt ned over mange år. Det tar tid å bygge opp en vingård, og vi er stolte av å kunne lage vin og drukkeprodukter med tydelig forankring i Vestfold, sier Cecilie Skjerven og Bjarne Kapstad Trollsås fra Grubbestad Gård.

– Vi gleder oss til å utvikle gården som reisemål, med gårdsbutikk, servering og flere opplevelser. Samtidig vil vi fortsette å dele erfaringer og bidra til at flere norske produsenter lykkes med druer og vin, sier prisvinnerne. 

Imponert jury

Siden de første vinplantene ble satt i jorda i 2018, har Cecilie Skjerven og Bjarne Kapstad Trollsås bygd opp vingården steg for steg. I dag er Grubbestad Gård blant landets største produsenter av vin laget av druer dyrket i Norge. Produktene har mottatt en rekke utmerkelser, og bedriften kombinerer landbruksproduksjon, videreforedling og opplevelser med en sterk regional identitet.

Juryen trekker særlig fram evnen til å skape nye muligheter for mindre gårdsbruk under endrede klimaforhold. Grubbestad Gård deler kompetanse med andre som vil starte med druedyrking og vinproduksjon, tilbyr produksjonskapasitet og analyser til produsenter fra flere fylker og har vært en pådriver for etableringen av Vestfold Vinmakerlag.

Bedriften arbeider målrettet med bærekraft og ny teknologi. Sammen med Norsk Landbruksrådgiving deltar Grubbestad Gård i forsøk og utviklingsarbeid, blant annet et prosjekt som undersøker bruk av droner og UVC-lys for å oppdage sykdommer og redusere behovet for plantevernmidler mot sopp.

– Grubbestad Gård viser hva som er mulig når fagkunnskap, mot og langsiktig arbeid kombineres med evne til å tenke nytt. Cecilie og Bjarne har ikke bare utviklet en spennende virksomhet på egen gård, men bidrar også aktivt til å bygge kompetanse og samarbeid i den framvoksende norske vinproduksjonen. De er verdige vinnere av Bedriftsutviklingsprisen i landbruket i Vestfold, sier Anniken Fægri Damm-Larsen, regiondirektør i Innovasjon Norge Sør. 

Bedriftsutviklingsprisen i landbruket

Innovasjon Norge deler hvert år ut bedriftsutviklingsprisen i landbruket på oppdrag fra Landbruks- og matdepartementet. Det er en bedrifts- og næringsutviklingspris for de som har etablert en vellykket bedrift eller næring med basis i bygdenes og landbrukets ressurser. Hvert år blir det kåret en vinner i hvert fylke som får 50 000 kroner. De fylkesvise vinnerne kjemper deretter om den nasjonale prisen på 250 000 kroner. 

Nøkkelord

Kontakter

Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye