Gaza: – Krigsforbrytelser må få konsekvenser
17.10.2026 07:30:00 CEST | CARE | Pressemelding
Det er mer enn ett år siden våpenhvilen i Gaza trådte i kraft. CARE Norge krever at alvorlige brudd på folkeretten får konsekvenser.

– Brudd på folkeretten må få konsekvenser. En våpenhvile fritar ingen for ansvar for det som har skjedd, sier Kaj-Martin Georgsen, generalsekretær i CARE Norge.
I løpet av året som har gått siden våpenhvilen i Gaza trådte i kraft, er avtalen blitt brutt flere ganger av begge parter.
FNs uavhengige granskningskommisjon konkluderte i september 2025 med at Israel har begått folkemord mot palestinerne i Gaza. Kommisjonen dokumenterte blant annet drap, alvorlig fysisk og psykisk skade, og en blokade som hindret nødhjelp og førte til sult.
I desember 2024 omtalte en gruppe uavhengige FN-eksperter israelske handlinger som krigsforbrytelser og forbrytelser mot menneskeheten. De viste blant annet til angrep på sivile og helsepersonell, bruk av sult som våpen, tortur og seksuell vold.
Israel har plikt til å sikre nødhjelp
I en rådgivende uttalelse fra 22. oktober 2025 slo Den internasjonale domstolen (ICJ) fast at Israel som okkupasjonsmakt må sikre befolkningen nødvendige forsyninger, blant annet mat, vann og medisiner. Israel har også plikt til å legge til rette for nødhjelp og beskytte helsepersonell og hjelpearbeidere.
– Israel har ansvar for at befolkningen får det den trenger for å overleve. Det ansvaret blir ikke borte fordi hjelpeorganisasjoner forsøker å dekke behovene. Vi må få tilgang til menneskene som trenger hjelp, sier Georgsen.
Likevel rapporterer FNs nødhjelpskontor OCHA fortsatt om luftangrep i tett befolkede områder og restriksjoner som hemmer hjelpearbeidet. Nær 44 000 mennesker bor i utrygge bygninger som må rives helt eller delvis.
Den 16. september raste en krigsskadet boligblokk sammen i Gaza by. 21 mennesker ble drept, blant dem 12 barn. Mangel på maskiner og reservedeler begrenser både redningsarbeid og reparasjon av skadede bygninger, ifølge OCHA.
Ber Norge hindre medvirkning
FN-kommisjonen ber stater stanse overføring av våpen og utstyr som kan brukes til folkemord, og sikre at personer og selskaper under deres jurisdiksjon ikke bidrar til slike forbrytelser.
CARE ber norske myndigheter følge opp disse anbefalingene og støtte internasjonal etterforskning og rettsforfølgelse. Organisasjonen krever samtidig at alle parter overholder våpenhvilen og beskytter sivile.
– Norge har sagt at folkeretten må gjelde overalt. Da må bruddene i Palestina også få politiske og økonomiske konsekvenser. Regjeringen må arbeide sammen med andre land for å øke presset på Israel og hindre at norske selskaper medvirker til overgrep, sier Georgsen.
Nøkkelord
Kontakter
Tobias NordbøSenior presserådgiverCARE Norge
Tel:95038405tobias.nordbo@care.noIrene Thoresen RønoldSenior PR-rådgiverCARE Norge
Tel:48354814irene.ronold@care.noFølg pressemeldinger fra CARE
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra CARE på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra CARE
Ny rapport: Rekordmange sulter i Afghanistan16.10.2026 16:17:01 CEST | Pressemelding
Sultkrisen i Afghanistan blir stadig verre. 4 millioner afghanske barn kan komme til å trenge behandling for akutt underernæring i 2027.
Ebolautbruddet i DR Kongo er en mødrehelsekrise15.9.2026 12:09:57 CEST | Pressemelding
Mødredødeligheten er doblet i den ebola-rammede provinsen Ituri i DR Kongo. Hos gravide som rammes av ebola, er dødeligheten over 80 prosent.
Ett år uten kvinner på FN-kontorene i Afghanistan: – Rammer millioner av kvinner og jenter8.9.2026 13:12:29 CEST | Pressemelding
Denne uka er det ett år siden Taliban nektet kvinnelige FN-ansatte å gå på jobb ved kontorene sine i Afghanistan. Forbudet gjelder fortsatt, og svekker hjelpen til kvinner og jenter i et land der 45 prosent av befolkningen trenger humanitær hjelp.
Venezuela: En krise på toppen av krisen26.6.2026 09:29:00 CEST | Pressemelding
De kraftige jordskjelvene i Venezuela rammer et allerede sårbart samfunn. CARE jobber nå sammen med partnerorganisasjoner i landet for å kartlegge hvordan vi best kan støtte kriseresponsen.
Ebola-utbruddet i Kongo: – Feilinformasjonen florerer20.6.2026 09:30:30 CEST | Pressemelding
Ebola-viruset sprer seg i rekordtempo i DR Kongo. Manglende finansiering, mistillit og feilinformasjon gjør det vanskelig å stoppe smitten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom