Likestillings- og mangfoldsarbeidet fortsetter
13.10.2026 09:59:43 CEST | Sjøfartsdirektoratet | Aktuelt
Aktørene bak Samarbeidserklæringen for økt likestilling og mangfold i maritim sektor møttes sist uke i Nærings- og fiskeridepartementet for å gjøre opp status. Sjøfartsdirektoratet kunne da vise til en rekke tiltak som skal bidra til et tryggere og mer inkluderende arbeidsmiljø til sjøs.

FREMDRIFT I ARBEIDET: Sjøfartsdirektør Alf Tore Sørheim deltok forrige uke på statusmøtet i Nærings- og fiskeridepartementet, der partene i samarbeidet orienterte om framdriften i arbeidet for økt likestilling, mangfold og inkludering i maritim sektor.
For Sjøfartsdirektoratet er arbeidet tett knyttet til målet om et trygt arbeidsmiljø og en god sikkerhetskultur om bord.
– Likestilling, mangfold og inkludering handler ikke bare om hvem som rekrutteres til næringen. Det handler også om sikkerhet, arbeidsmiljø og om å skape arbeidsplasser der alle opplever respekt, tilhørighet og trygghet. Derfor er dette et område vi prioriterer høyt, og vi følger opp både gjennom regelverksutvikling, tilsyn og veiledning, sier sjøfartsdirektør Alf Tore Sørheim.
Sjøfartsdirektøren er i tillegg imponert over den samlede innsatsen til alle aktørene i samarbeidserklæringen. Statusmøtet har synliggjort mye og godt arbeid fra alle parter, noe som også er nødvendig for fremgangen i arbeidet.

Fortsatt behov for målrettet innsats
Tall fra Maritim spørreundersøkelse viser en positiv utvikling. I 2025 oppga 22,5 prosent av de spurte at de hadde opplevd en eller flere former for mobbing eller trakassering, ned fra om lag 27 prosent i 2023.
Samtidig viser tallene at utfordringene fortsatt er betydelige, særlig for kvinner. Hele 41,6 prosent av kvinnene oppga at de hadde opplevd mobbing eller trakassering, mot 21,6 prosent av mennene.
– Tallene viser at vi er på rett vei, men at vi fortsatt har et godt stykke igjen å gå. Skal vi lykkes med å gjøre maritim næring attraktiv for flere, må vi fortsette det systematiske arbeidet for å forebygge mobbing og trakassering og styrke den psykososiale tryggheten om bord, sier Sørheim.
Bred innsats fra direktoratene
Sjøfartsdirektoratet arbeider med likestilling og inkludering på flere områder.
Norge har blant annet vært aktiv i IMOs arbeid med nye kompetansekrav i STCW-konvensjonen om forebygging og håndtering av vold og trakassering. Fra 1. januar 2026 er dette en obligatorisk del av sikkerhetsopplæringen for sjøfolk.
Direktoratet arbeider også med å styrke verne- og miljøtjenesten om bord. I år er det utviklet en ny veiledning for HMS-opplæring av verneombud og medlemmer av arbeidsmiljøutvalg. I tillegg utarbeides et eget veiledningsskriv om psykososiale risikofaktorer og arbeidsmiljø i samarbeid med partene i Maritimt samarbeidsforum.
– Vi ser at mange av de viktigste tiltakene ligger i det forebyggende arbeidet. Gjennom tydeligere veiledning kan vi styrke kompetansen, vernetjenesten og medvirkningen ombord, og bidra til at rederiene arbeider mer systematisk med arbeidsmiljøutfordringer før de utvikler seg til alvorlige saker, sier Marianne Warvik, som er seniorrådgiver og koordinerer arbeidet med likestilling, mangfold og inkludering i Sjøfartsdirektoratet.

Rekruttering og inkludering
Sjøfartsdirektoratet har også satt i gang nye tiltak for å styrke rekrutteringen til maritim næring.
I samarbeid med Maritim Karriere utvikles en ny VR-opplevelse rettet mot jenter i ungdomsskolealder. Målet er å gi unge et realistisk innblikk i arbeidshverdagen til sjøs, og vise bredden av karrieremuligheter i den maritime næringen. Prosjektet ble testet under Maritim Uke i Haugesund tidligere i år og er nå i sluttfasen.
Likestilling og inkludering var også et eget tema under Maritim Uke, der representanter fra næringen delte erfaringer og eksempler på tiltak som bidrar til å rekruttere, utvikle og beholde kompetanse.
En felles innsats
Sjøfartsdirektoratet følger også opp temaet gjennom tilsyn og behandling av bekymringsmeldinger. Mobbing og trakassering inngår som en fast del av tilsynsarbeidet, og det er gitt pålegg i tilfeller der rederiers rutiner ikke har vært tilstrekkelige.
– Arbeidet med likestilling og mangfold kan ikke løses av én aktør alene. Det krever innsats fra myndigheter, arbeidsgivere, arbeidstakerorganisasjoner og utdanningsmiljøer. Samarbeidserklæringen gir oss en viktig plattform for nettopp dette arbeidet, sier Sørheim.
Les mer på nettsiden om direktoratets arbeid for likestilling og mangfold.
Følg pressemeldinger fra Sjøfartsdirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sjøfartsdirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sjøfartsdirektoratet
Over 10 000 barn lærte sjøvett. Nå kan frivilligheten søke om nye midler9.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
I 2026 fikk 46 lag og foreninger støtte fra Sjøfartsdirektoratet til sjøvettaktiviteter for barn og unge. Aktivitetene nådde over 10 000 deltakere over hele landet. Nå åpner en ny søknadsrunde for frivillige organisasjoner som vil gi barn og unge trygge og lærerike opplevelser på, i og ved vann i 2027.
Kampanjefilm om sikkerhet i kranoperasjoner går viralt5.10.2026 11:36:56 CEST | Pressemelding
Løfteoperasjoner på mindre arbeidsbåter er forbundet med høy risiko, og skader på dekk går igjen. Sjøfartsdirektoratets nye kampanjefilm har som mål å øke oppmerksomheten rundt farene og styrke sikkerhetskulturen om bord.
Nå starter hummerfisket: Sjøfartsdirektoratet advarer mot å dra alene1.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Hummerfisket starter 1. oktober, og Sjøfartsdirektoratet oppfordrer fritidsfiskere til å prioritere sikkerheten. Ikke dra alene, bruk flyteutstyr og ha vanntett varslingsutstyr på kroppen. Sjekk værmeldingen, hold orden om bord og fortell noen hvor du er. Målet er at alle kommer trygt hjem etter fisket under høstens krevende forhold på sjøen.
Deltar i «Øvelse Totalforsvar»3.9.2026 10:32:12 CEST | Aktuelt
Sjøfartsdirektoratet deltar sammen med flere direktorater, departementer og statsforvaltere i totalforsvarsøvelsen som pågår i september. Målet er både læring, testing av systemer og eventuell forbedring av planer og organisatoriske forhold.
Norske skip og rigger anmodes om å flagge på halv stang28.8.2026 10:43:04 CEST | Pressemelding
Sjøfartsdirektoratet har mottatt flaggordre fra Utenriksdepartementet med anmodning til alle norske skip og rigger om at det bør flagges på halv stang.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom