Sjøfartsdirektoratet

Deltar i «Øvelse Totalforsvar»

3.9.2026 10:32:12 CEST | Sjøfartsdirektoratet | Aktuelt

Del

Sjøfartsdirektoratet deltar sammen med flere direktorater, departementer og statsforvaltere i totalforsvarsøvelsen som pågår i september. Målet er både læring, testing av systemer og eventuell forbedring av planer og organisatoriske forhold.

Sjøfartsdirektoratets øvingsledere, Harald Schnell og Knut Gjærde, sammen med sjøfartsdirektør Alf Tore Sørheim.
Sjøfartsdirektoratets øvingsledere, Harald Schnell og Knut Gjærde, sammen med sjøfartsdirektør Alf Tore Sørheim. Foto: Helga Maria Sulen Sund / Sjøfartsdirektoratet

ØVELSE TOTALFORSVAR: Rundt 140 virksomheter deltar i øvelsen, med ulike roller og deltakelse.

– Dette er en viktig øvelse i den tiden vi står i nå. Fra vår side vet vi hvor viktig den maritime næringen er både i normaltilstand og i krise, og i ytterste konsekvens krig. Dette så vi blant annet under pandemien, hvor viktigheten av å holde maritim næring i gang virkelig kom til syne, sier sjøfartsdirektør Alf Tore Sørheim.

Scenarioet for Øvelse Totalforsvar er en situasjon der krig truer. I en slik situasjon må beslutningstakerne på regionalt og nasjonalt nivå gjøre vanskelige prioriteringer. De må gjøres på kort tid, og gjerne med begrenset informasjon tilgjengelig.

Prioriteringene kan handle om balansen mellom å beskytte sivilbefolkningen, opprettholde kritiske samfunnsfunksjoner og støtte Forsvaret.

Involverer ikke næringen

Øvelse Totalforsvar gjennomføres ved diskusjoner og som en spilløvelse. 

– Våre kunder blir ikke involvert, og skal i utgangspunktet ikke merke at vi bruker ressurser i perioder på denne øvelsen. Det er heller ikke planlagt å involvere andre organisasjoner enn de som deltar i denne konkrete øvelsen, sier avdelingsdirektør Thomas Angell Bergh i Avdeling for operativt tilsyn i Sjøfartsdirektoratet.

Pressehenvendelser om Øvelse Totalforsvar kan rettes til Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskaps (DSB) pressevakt, på telefon 992 52 000.

Les også: Totalforsvarsåret 2026: Slik bidreg Sjøfartsdirektoratet til trygg og føreseieleg sjøtransport

Kontakter

Bilder

Sjøfartsdirektoratets øvingsledere, Harald Schnell og Knut Gjærde, sammen med sjøfartsdirektør Alf Tore Sørheim.
Sjøfartsdirektoratets øvingsledere, Harald Schnell og Knut Gjærde, sammen med sjøfartsdirektør Alf Tore Sørheim.
Foto: Helga Maria Sulen Sund / Sjøfartsdirektoratet
Last ned bilde

Følg pressemeldinger fra Sjøfartsdirektoratet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sjøfartsdirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Sjøfartsdirektoratet

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye