SD Worx Norway

6 av 10 ansatte vil beholde dagens nivå av hjemmekontor – samtidig vil arbeidsgiverne ha folk tilbake

25.8.2026 08:57:54 CEST | SD Worx Norway | Pressemelding

Del

Nye undersøkelser viser at 61,5 prosent av norske arbeidstakere ønsker å jobbe hjemmefra like mye som i dag. 28,1 prosent ønsker mer hjemmekontor, mens kun en av ti ønsker mindre.

Rune Alvestad, Daglig leder, SD Worx Norge
Rune Alvestad, Daglig leder, SD Worx Norge SD Worx

Flertallet av norske arbeidstakere ønsker å jobbe hjemmefra omtrent like mye som i dag. Samtidig oppfordrer hele tre av fire arbeidsgivere som tilbyr fjernarbeid, ansatte til å komme tilbake til arbeidsplassen. Nye tall viser et arbeidsliv som fortsatt leter etter balansen mellom fleksibilitet og fysisk tilstedeværelse.

Hjemmekontor har etablert seg som en del av norsk arbeidsliv, men diskusjonen om hvor mye ansatte bør være på kontoret er langt fra avsluttet.

Nye undersøkelser fra HR- og lønnsleverandøren SD Worx viser at 61,5 prosent av norske arbeidstakere ønsker å jobbe hjemmefra like mye som i dag. 28,1 prosent ønsker mer hjemmekontor, mens kun en av ti ønsker mindre.

Samtidig er hjemmekontor langt fra normalen for alle. 62,4 prosent av arbeidstakerne oppgir at de vanligvis ikke jobber hjemmefra, og totalt 37,4 prosent av norske ansatte har i dag tilngang til hybrid- eller fjernarbeid.

Ansatte vil ha mer fleksibilitet enn mange arbeidsgivere kan tilby

På arbeidsgiversiden er bildet også sammensatt. Blant arbeidsgivere svarer syv av ti at virksomheten tilbyr fjernarbeid. Like mange mener også at virksomhetens fleksible arbeidsordninger er mer enn tilstrekkelige.

Likevel opplever 66,2 prosent av arbeidsgiverne at ansatte forventer mer fleksibilitet enn virksomheten kan tilby.

Det interessante er at både ansatte og arbeidsgivere i stor grad ser ut til å støtte fleksibilitet. Uenigheten handler mer om hvor grensene skal gå. Ansatte ønsker å bevare fleksibiliteten de har, mens mange arbeidsgivere opplever forventninger som kan være krevende å møte, sier Rune Alvestad, daglig leder i SD Worx Norge.

Tre av fire arbeidsgivere oppfordrer ansatte til å komme tilbake på kontoret

Blant de virksomhetene i undersøkelsen som tilbyr fjernarbeid, sier 80,3 prosent at hybrid- og fjernarbeid er utbredt og verdsatt i virksomheten.

Samtidig oppgir hele 75,6 prosent at de oppfordrer ansatte som jobber hjemmefra, til å komme tilbake til arbeidsplassen.

Også blant arbeidstakerne finnes det tydelige rammer rundt hybridarbeidet. Av dem som har en hybrid arbeidshverdag, svarer 67 prosent at det finnes regler for hvilke dager de skal være på kontoret. 81,2 prosent sier at de følger disse reglene.

– Dette viser hvor krevende hybriddebatten har blitt for mange virksomheter. Hjemmekontor er både utbredt og verdsatt, men samtidig ønsker mange arbeidsgivere tydeligere rammer og mer fysisk tilstedeværelse. Det handler ikke nødvendigvis om å gå tilbake til gamle arbeidsformer, men om å finne en praktisk balanse mellom fleksibilitet, samarbeid og ledelse, sier Rune Alvestad, daglig leder i SD Worx Norge.

Ledelse av hybride team utfordrer arbeidsgiverne

Arbeidsgivernes ønske om mer fysisk tilstedeværelse kan også ses i sammenheng med utfordringene de opplever med hybridarbeid.

Blant virksomhetene som tilbyr fjernarbeid, svarer 70,1 prosent at de opplever økende utfordringer med å lede og motivere hybride team. 73,4 prosent mener dessuten at ledelseskulturen fortsatt favoriserer fysisk tilstedeværelse.

I tillegg svarer 56,4 prosent av alle arbeidsgiverne i undersøkelsen at teknologi og prosesser ikke fullt ut støtter fleksibelt arbeid.

Tallene peker dermed på at diskusjonen ikke bare handler om hvor ansatte ønsker å arbeide. Organisering, teknologi og ledelse spiller også inn når virksomhetene skal bestemme hvordan hybridarbeidet skal fungere.

– Når medarbeidere jobber fra ulike steder, stiller det andre krav til ledelse, kommunikasjon og arbeidsprosesser. Det kan være en del av forklaringen på hvorfor mange arbeidsgivere ønsker mer fysisk tilstedeværelse, sier Alvestad i SD Worx.

Kvinner opplever dårligere balanse mellom jobb og fritid

For arbeidstakerne handler fleksibilitet også om hvordan arbeidslivet passer sammen med resten av hverdagen.

58,9 prosent av de spurte er fornøyde med balansen mellom jobb og fritid, mens 15,6 prosent svarer at de ikke er fornøyde.

Det er samtidig en tydelig kjønnsforskjell. Mens 64,1 prosent av mennene er fornøyde med balansen mellom jobb og fritid, gjelder det samme for 53,1 prosent av kvinnene.

Menn har også oftere tilgang til fleksible arbeidsformer. 41 prosent av mennene oppgir at de har tilgang til hybrid- eller fjernarbeid, mot 33,3 prosent av kvinnene.

Tallene viser ikke at hjemmekontor er årsaken til forskjellen i opplevd balanse, men de viser at tilgangen til fleksible arbeidsformer er ulik.

– Hjemmekontordebatten blir fort fremstilt som et valg mellom kontor og full fleksibilitet. Tallene viser et mer nyansert bilde. Mange virksomheter har beholdt hjemmekontoret, men ønsker samtidig tydeligere rammer for når ansatte skal møtes fysisk. Det handler ikke nødvendigvis om et oppgjør med hjemmekontoret, men om å finne en balanse mellom fleksibilitet og behovet for å samle ansatte, sier Alvestad i SD Worx.

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Rune Alvestad, Daglig leder, SD Worx Norge
Rune Alvestad, Daglig leder, SD Worx Norge
SD Worx
Last ned bilde
Hva mener norske ansatte om hjemmekontor?
Hva mener norske ansatte om hjemmekontor?
Last ned bilde
Hva mener norske arbeidsgiver om hjemmekontor?
Hva mener norske arbeidsgiver om hjemmekontor?
Last ned bilde

Om SD Worx

SD Worx er en ledende europeisk partner innen HR, lønn og tid. Om lag 500 000 arbeidstakere i Norgeog totalt 6 millioner i hele Europa, får lønnsslippen sin gjennom en SD Worx-løsning hver måned.

Vi hjelper virksomheter med å få kontroll på viktige prosesser i arbeidshverdagen, fra korrekt lønnsutbetaling til håndtering av HR, tid, data og regelverk gjennom hele medarbeiderreisen.

Vi kombinerer teknologi, ekspertise og tjenester som gir enklere drift, bedre flyt i hverdagen og trygghet i møte med stadig mer komplekse krav.

Om undersøkelsen

Undersøkelsen er en del av HR & Payroll Pulse 2026 og er gjennomført av SD Worx Research Institute. Totalt deltok 16 500 arbeidstakere og 5 936 HR-beslutningstakere fra 16 europeiske land. Rundt 1000 norske arbeidstakere og 575 arbeidsgivere deltok i undersøkelsen.

Europas største undersøkelse innen HR & Lønn

Følg pressemeldinger fra SD Worx Norway

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SD Worx Norway på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra SD Worx Norway

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye