SpareBank 1 Sør-Norge ASA selger SpareBank 1 Sør-Norge Forretningspartner AS
6.8.2026 08:42:29 CEST | SpareBank 1 Sør-Norge | Pressemelding
SpareBank 1 Sør-Norge ASA selger SpareBank 1 Sør-Norge Forretningspartner AS (“Forretningspartner”) til et selskap kontrollert av ECIT AS ("Kjøper"). Avtalen innebærer at SpareBank 1 Sør-Norge fortsetter som deleier og vil samarbeide med Forretningspartner fremover.

Transaksjonen gir SpareBank 1 Sør-Norge et nettoproveny inkludert tilleggsutbytter på omtrent 500 millioner kroner. SpareBank 1 Sør-Norge har i tillegg rett på et tilleggsvederlag på om lag 125 millioner kroner, avhengig av den finansielle utviklingen til Forretningspartner i 2028.
Som ledd i transaksjonen har SpareBank 1 Sør-Norge forpliktet seg til å reinvestere 192 millioner kroner, og dermed bli eier av 44,842 prosent av aksjene i Kjøper. Kjøpers eneste eierandel vil være aksjene i Forretningspartner. 50,1 prosent av aksjene vil eies av ECIT, mens nøkkelansatte i Forretningspartner vil eie 5,058 prosent.
Kraftig vekst
SpareBank 1 Sør-Norge Forretningspartner ble etablert i 2015. På 11 år har selskapet vokst til 567 millioner kroner i omsetning, og er blant landets største aktører innen regnskaps- og rådgivningstjenester.
– Siden 2015 har vi skapt store verdier for kundene, både i Forretningspartner og i banken. Sammen har vi utviklet et selskap som, med en eier med inngående bransjekunnskap, vil ha enda bedre forutsetninger for videre vekst og utvikling, sier Inge Reinertsen, konsernsjef i SpareBank 1 Sør-Norge.
Avtalen innebærer at ECIT og SpareBank 1 Sør-Norge har en rett til henholdsvis å kjøpe seg opp og selge seg ned i Forretningspartner i perioden 2028-2033, til en fremforhandlet pris som skal utgjøre det høyeste av kostpris og markedspris.
Gjennomføring av avtalen er betinget av godkjennelse fra Konkurransetilsynet, samt at Finanstilsynet ikke har innvendinger.
– For ECIT er det en ære å samarbeide med SpareBank 1 Sør-Norge ASA – en solid og svært godt drevet norsk bank med sterke lokale røtter. Det er en prioritet for ECIT å bygge videre på det fundamentet SpareBank 1 Sør-Norge ASA har lagt – slik at Forretningspartner kan dra nytte av ECIT-utviklet teknologi, inkludert økt bruk av AI, sier Peter Lauring, CEO i ECIT.
Spisser satsingen på bank og megler
Transaksjonen gir et positivt resultatbidrag for SpareBank 1 Sør-Norge-konsernet på om lag 80 millioner kroner.
– Konsernet frigjør kapital til å styrke vår evne til å investere i kjernevirksomheten, megling og bank, som bidrar til økt kapitaleffektivitet og legger til rette for god avkastning for eierne våre, sier Inge Reinertsen.
SpareBank 1 Sør-Norge vil som deleier fortsatt ha et samarbeid med Forretningspartner, som sørger for at bankens bedriftskunder får tilgang til et bredt og attraktivt tjenestetilbud innen regnskap og rådgivning.
– SpareBank 1 Sør-Norge og Forretningspartner har sammen gjort en god jobb med å bygge opp et attraktivt selskap, og jeg er svært takknemlig for alle gode krefter som har bidratt til dette. Med ECIT som hovedeier får vi mer kraft til videre vekst, samt gode forutsetninger for å styrke konkurransekraften vår videre, sier Atle Håvarstein Nilsen, administrerende direktør i Forretningspartner.
– Særlig spennende er det med tilgang til et stort IT- og teknologimiljø, som vil styrke vårt tilbud til kundene, legger han til.
Nøkkelord
Kontakter
Øyvind Knoph AskelandKommunikasjonsdirektørSpareBank 1 Sør-Norge
Tel:+47 922 32 639oeyvind.knoph.askeland@sb1sornorge.noLenker
Om SpareBank 1 Sør-Norge
SpareBank 1 Sør-Norge er en av landets største sparebanker, med medarbeidere og kontorer i hele landsdelen.
Våre røtter går tilbake til første halvdel av 1800-tallet, da de første bankene ble opprettet i Norge. Vi gir kraft til vekst og utvikling i lokalsamfunn og til kunder rundt oss, enten de er privatpersoner, bedrifter eller organisasjoner.
SpareBank 1 Sør-Norge er et resultat av en rekke sammenslåinger. Konsernet ble dannet da SpareBank 1 SR-Bank og SpareBank 1 Sørøst-Norge slo seg sammen 1. oktober 2024.

Følg pressemeldinger fra SpareBank 1 Sør-Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SpareBank 1 Sør-Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SpareBank 1 Sør-Norge
Rammet av brannen i Krokstadelva? Slik får du hjelp med bank og forsikring20.7.2026 09:18:04 CEST | Pressemelding
SpareBank 1 Sør-Norge og Fremtind mobiliserer for å hjelpe kunder som er rammet av brannen i Krokstadelva.
Grunn til optimisme: Kunstig intelligens kan skape flere jobber. Har du hørt om Jevons paradoks?1.7.2026 09:28:10 CEST | Pressemelding
Nye funn fra SpareBank 1 Sør-Norges Konjunkturbarometer utfordrer forestillingen om at KI først og fremst vil føre til færre jobber. Bedrifter som opplever effektivisering med KI, har også størst tro på økt bemanning framover. Det får sjeføkonomen til å tenke på et kjent paradoks.
Bedriftene overrasker: Fortsatt tro på vekst10.6.2026 15:14:02 CEST | Pressemelding
Til tross for uro i verdensøkonomien har næringslivet i Sør-Norge fortsatt tro på vekst. – Jeg trodde bedriftene skulle være mer negative, sier sjeføkonom Kyrre Knudsen.
Bekymret etter svindel av nordmenn på ferie12.5.2026 09:42:17 CEST | Pressemelding
Inglen Haugland i SpareBank 1 Sør-Norge er bekymret for at kriminelle utnytter nordmenn på ferie.
Vekst og positiv kostnadsutvikling i solid første kvartal7.5.2026 07:04:46 CEST | Pressemelding
I første kvartal 2026 leverte SpareBank 1 Sør-Norge ASA et resultat på 2.005 millioner kroner før skatt. Egenkapitalavkastningen etter skatt ble 11,8 prosent.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom