De kabinansatte i SAS sier nei i uravstemning – varsler flystreik fra førstkommende lørdag
3.8.2026 11:34:08 CEST | Fellesforbundet | Pressemelding
Resultatet fra uravstemningen på SAS Kabinavtalen er nå klart: Flertallet av medlemmene sier nei til det anbefalte forslaget. Fellesforbundet sender derfor ut ny plassfratredelse for samtlige av forbundets medlemmer på SAS Kabinavtalen.

Tidligere i sommer kom Fellesforbundet og NHO Luftfart / SAS til enighet om nye lønns- og arbeidsbetingelser for rundt 500 kabinansatte i SAS. Dette skjedde hos Riksmekleren etter at forhandlingene ikke førte frem tidligere på vårparten.
Medlemmene sier nei
Forslaget måtte godkjennes av medlemmene gjennom uravstemning for å bli ny tariffavtale.
Uravstemning ble avsluttet 30. juli. Dommen fra medlemmene var svært tydelig : Et betydelig flertall stemte nei til løsningsforslaget og dermed er streik neste skritt.
Stort engasjement
Forhandlingsleder for Fellesforbundet, Dag-Einar Sivertsen tar valgresultatet til etteretning:
– Dette viser at medlemsdemokratiet i Fellesforbundet fungerer. Når våre kabinansatte medlemmer sier nei til avtalen, må vi selvsagt respektere dette og ta denne tilbakemeldingen til etterretning.
Valgdeltakelsen var svært høy. Over 90 prosent av medlemmene avga stemme. Dette viser et stort engasjement blant medlemmene og gir resultatet betydelig legitimitet.
Varsel om plassfratredelse
Fellesforbundet varslet nå ny plassfratredelse for samtlige kabinansatte medlemmer i SAS, unntatt av Medevac og flygninger til og fra Longyearbyen.
Totalt vil dermed 468 kabinansatte i SAS bli tatt ut i streik fra lørdag 8. august kl. 04.00.
Streiken kan eventuelt unngås
Forhandlingsleder for Fellesforbundet, Dag-Einar Sivertsen, avbryter ferien for å håndtere situasjonen fra Fellesforbundets hovedkontor i Oslo. Han øyner også en eventuell mulighet for at streik kan unngås:
– Telefonlinjen til Fellesforbundet er åpen døgnet rundt hvis motparten ønsker å drøfte situasjonen i det tidsvinduet vi har frem til lørdag, sier Sivertsen.
Høyt ansvar og lav lønn
De kabinansatte i SAS har blitt hengende etter lønnsutviklingen i samfunnet ellers. Særlig de med lav ansiennitet tjener relativt lite sammenliknet med arbeidsbelastning og det viktige ansvaret de har ombord i flyet.
Kontakter
Willy BergsnovPressekontakt
Tel:45250048Tel:45250048willy.bergsnov@fellesforbundet.noBettina ThorvikKommunikasjonssjef
Tel:(+47) 928 20 658bettina.thorvik@fellesforbundet.noBilder

Dokumenter
Følg pressemeldinger fra Fellesforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fellesforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fellesforbundet
Fellesforbundet, Arkitektbedriftene og NHO Byggenæringen går sammen for å sikre kompetansen i byggenæringen16.9.2026 14:20:46 CEST | Pressemelding
Regjeringen har varslet at det i høst vil komme forslag til endringer i kravene til kvalifikasjoner på norske byggeplasser, som en del av arbeidet med å forenkle og effektivisere plan- og bygningsregelverket. Fagbevegelsen og byggenæringen står sammen: Forenkling kan ikke bety lavere krav til kompetanse.
I dag starter meklingen på Overenskomsten for miljøvirksomheter10.9.2026 10:02:49 CEST | Pressemelding
Fellesforbundet og Norsk Arbeidsmandsforbund er i gang med meklingen med Maskinentreprenørenes Forbund (MEF) om Overenskomsten for miljøvirksomheter. Dersom partene ikke blir enige innen fristen, kan det bli streik fra fredag.
Streik avverget! Enighet i lønnsoppgjøret på Grossistavtalen.5.9.2026 05:25:13 CEST | Pressemelding
Lørdag morgen ble Fellesforbundet og NHO Service og Handel enige om en ny avtale på Grossistavtalen.
Fare for streik på Grossistavtalen4.9.2026 10:00:48 CEST | Pressemelding
Blir ikke partene enige innen fristen, kan flere hundre medlemmer bli tatt ut i streik lørdag morgen.
Kabinansatte i SAS sier ja til ny tariffavtale21.8.2026 10:04:32 CEST | Pressemelding
Et betydelig flertall av medlemmene i Fellesforbundet/NKF har nå stemt ja til den framforhandlede løsningen i den andre uravstemningen om ny kabinavtale i SAS.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom