Kasakhstans KI-minister inn i global KI-kommisjon
10.7.2026 14:02:45 CEST | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding
ALMATY – Kasakhstans visestatsminister og minister for kunstig intelligens og digital utvikling, Zhaslan Madiyev, har blitt medlem av den nyopprettede globale AI for Good-kommisjonen. Kommisjonen er opprettet av Den internasjonale teleunionen (ITU) og skal utvikle praktiske løsninger for utvikling og styring av kunstig intelligens (KI).

Madiyev ble medlem av kommisjonen etter invitasjon fra ITU og er dermed et av kommisjonens første medlemmer. Kommisjonen samler over 40 stats- og regjeringssjefer, ledere for internasjonale organisasjoner og toppledere i noen av verdens største teknologiselskaper, opplyste departementets pressetjeneste 8. juli.
Kommisjonen ledes av Rwandas president Paul Kagame og Salesforce-grunnlegger og administrerende direktør Marc Benioff. ITUs generalsekretær Doreen Bogdan-Martin er nestleder.
Blant de øvrige medlemmene er Estlands president Alar Karis, Islands president Halla Tómasdóttir, Microsoft-president Brad Smith, Nvidia-grunnlegger og administrerende direktør Jensen Huang, Amazon-sjef Andy Jassy og Verdens handelsorganisasjons (WTO) generaldirektør Ngozi Okonjo-Iweala.
Kommisjonen holdt sitt første møte 8. juli under AI for Good Global Summit i Genève. Deltakerne diskuterte internasjonalt samarbeid om kunstig intelligens, utvikling av pålitelig KI, tiltak for å redusere digitale ulikheter og bedre tilgang til avansert teknologi.
Ifølge departementet gjenspeiler Kasakhstans medlemskap i kommisjonen landets stadig viktigere rolle i det internasjonale arbeidet med kunstig intelligens. Kommisjonen skal fungere som en plattform for å utvikle praktiske løsninger som fremmer pålitelig kunstig intelligens, reduserer digitale ulikheter og gir flere land tilgang til ny teknologi.
Kilde: The Astana Times / Av Ayana Birbayeva, 8. juli 2026https://astanatimes.com/2026/07/kazakh-ai-minister-joins-world-leaders-shaping-ai-governance/
Nøkkelord
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Kasakhstan vil gjenreise det berømte Aport-eplet12.8.2026 09:19:17 CEST | Pressemelding
ASTANA: Kasakhstan har satt i gang en ny satsing for å få liv i det berømte Aport-eplet igjen. Sorten var en gang kjent over hele verden, men står nå i fare for å forsvinne. Forskere utvider eplehager og etablerer egne planteskoler for å få i gang den kommersielle produksjonen av den historiske eplesorten igjen. Samtidig skal epledyrkere få tilgang til plantemateriale av høy kvalitet.
Kasakhstan fullfører viktig fase i fiberkabelprosjekt over Kaspihavet8.8.2026 06:26:10 CEST | Pressemelding
Kasakhstan har fullført den mest krevende delen av byggingen av den transkaspiske fiberoptiske kabelen, etter at sjøkabelen onsdag nådde land på Kasakhstans kyst mot Kaspihavet. Prosjektet er et viktig steg i etableringen av en ny høyhastighets digital forbindelse mellom Asia og Europa.
Kasakhstan bruker AI-olympiaden til å fremme langsiktige AI-ambisjoner.5.8.2026 19:29:32 CEST | Pressemelding
ASTANA – Over 500 elever fra 106 land deltar i Den internasjonale olympiaden i kunstig intelligens (IOAI), som arrangeres i Astana fra 2. til 8. august. Vertskapet brukes av Kasakhstan til å vise landets ambisjon om å bli en av Eurasias ledende AI-økonomier.
Comic Con Astana 2026 arrangeres i hovedstaden med verdensberømte filmstjerner3.8.2026 18:32:37 CEST | Pressemelding
Fra 6. til 9. august arrangeres den femte utgaven av Comic Con Astana i Kasakhstans hovedstad. Festivalen samler fans av film, serier, tegneserier, dataspill, anime og annen moderne kultur fra hele verden.
Games of the Future 2026 åpnet i Astana med over 800 deltakere31.7.2026 05:00:00 CEST | Pressemelding
ASTANA: «Games of the Future» vil bli enda en bro for enhet, vennskap og solidaritet mellom landene, sa Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokayev da han åpnet den internasjonale turneringen i Astana 29. juli.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom