Polhavet 2025

Klare for første polhavstokt

10.7.2026 09:44:10 CEST | Polhavet 2025 | Presseinvitasjon

Del

I sommer går det første toktet til Polhavet 2050, en av de største forskningssatsingene i Norge. Vi inviterer til pressemøte i Longyearbyen 23. juli, rett før FF Kronprins Haakon kaster loss. 

Et forskningsskip, FF Kronprins Haakon, navigerer gjennom isdekte farvann i Polhavet.
Fra et tidligere tokt i Polhavet med FF Kronprins Haakon, i regi av Norsk Polarinstitutt. Foto: Trine Lise Sviggum Helgerud / Norsk Polarinstitutt

Innen 2050 vil Polhavet være isfritt om sommeren. Det åpner for nye fraktruter og ressursutnyttelse, men også ukjente konsekvenser for klima og økologi, mulige store endringer i fiskebestander og stormaktsrivalisering av ukjent omfang.

Polhavet 2050 er en av de største forskningssatsingene i Norge og samler bredden i det norske forskningsmiljøet i et felles, tverrfaglig program. 18 norske institusjoner skal de neste ti årene forske, observere og analysere fremtidens polhav i et bredt vitenskapelig spekter. Målet er å legge til rette for utvikling og implementering av oppdaterte prinsipper for forvaltning av det nye, blå polhavet.

Det første polhavstoktet går med FF Kronprins Haakon fra juli til september i år og ledes av forsker Paul Dodd ved Norsk Polarinstitutt.

– Hovedmålet med dette toktet er å utforske de vestlige Amundsen- og Makarov-bassengene. Planen er å komme lenger vest enn noen gang, inn i et område som så langt er lite studert, mer enn 1000 kilometer inn i isen i Polhavet. Vi skal sammenligne forholdene her med de vi finner i Nansenbassenget nord for Svalbard, som er dominert av, og i frontlinjen for, den varme, atlantiske innstrømningen, sier Paul Dodd.

Vi inviterer til pressemøte i Longyearbyen, rett før det to måneder lange polhavstoktet starter.

Tid:       Torsdag 23. juli 2026, kl. 11–12
Sted:    Auditoriet om bord på FF Kronprins Haakon, med påfølgende omvisning. Skipet ligger ved Kullkaia i Longyearbyen (se kart).

Påmelding til kommunikasjonsrådgiver ved Unis, Ingrid Ballari Nilsen, innen tirsdag 21. juli. Dersom noen trenger transport til Kullkaia, blir det felles transport fra Forskningsparken klokka 1045.

Velkommen!

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Et forskningsskip, FF Kronprins Haakon, navigerer gjennom isdekte farvann i Polhavet.
Fra et tidligere tokt i Polhavet med FF Kronprins Haakon, i regi av Norsk Polarinstitutt.
Foto: Trine Lise Sviggum Helgerud / Norsk Polarinstitutt
Last ned bilde

Lenker

Om Polhavet 2050

Polhavet 2050 samler bredden i det norske forskningsmiljøet i et felles, tverrfaglig forskningsprogram. Polhavet 2050 vil fremskaffe grunnleggende og anvendbar kunnskap og ferdigheter som det er et presserende behov for. Dette tiårige programmet vil legge til rette for utvikling og implementering av oppdaterte forvaltningsprinsipper i det nye, blå Polhavet.

Følg pressemeldinger fra Polhavet 2025

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Polhavet 2025 på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Polhavet 2025

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye