NSG advarer: I verste fall blir hunden din avlivet
30.6.2026 08:18:00 CEST | Norsk Sau og Geit (NSG) | Pressemelding
Beitesesongen er så vidt i gang, men allerede meldes det om hundeangrep på sau og lam. Norsk Sau og Geit minner alle hundeeiere om å holde hunden i bånd og ha den under kontroll. En løs hund kan gjøre stor skade, og hendelsen kan også få alvorlige konsekvenser for både hund og eier.

Nylig måtte et lam i Grødalen i Sunndal avlives etter å ha blitt skadet av en hund. Hundeeieren blir anmeldt. Norsk Sau og Geit frykter nå en repetisjon av fjorårets sommer som var preget av mange hundeangrep mot beitedyr, forårsaket av både utenlandske turister og norske hundeeiere. Dette gjentar seg hver beitesesong, og bøndene er redde for flere angrep om ikke hundeeiere er påpasselige.
1000 beitedyr lider hver sommer
Over 1000 sauer og lam blir drept eller skadet av hund hvert eneste år, viser tall fra Norsk Sau og Geit. Samtidig bekrefter en fersk undersøkelse fra NIBIO at problemet med rømte hunder er utbredt: to av tre beitelag i landet oppgir at løse hunder skaper problemer for beitedyra. Løse hunder jager sauene, skiller lam fra søyene, biter og skader dyra, eller kan drive dem ut i farlig terreng og vann.
For dyra betyr det omfattende lidelse eller død. For bonden er det en psykisk belastning å finne dyr som lider, eller lam som står alene der mor er drept. Og det rammer også hundeeieren. Brudd på båndtvangen kan gi bøter, og man er erstatningsansvarlig for skadene hunden påfører. I ytterste konsekvens kan en hund som skader beitedyr bli vedtatt avlivet av politiet. Dette er utfall ingen ønsker, verken NSG eller bøndene våre.
NIBIO-undersøkelsen viser at problemet med løse hunder vokser i takt med mer hyttebygging, tilrettelegging og økt ferdsel i utmarka. Det stemmer med det beitelagene selv melder: at antall hendelsene er i ferd med å øke.
-Dette handler ikke om å peke på hundeeiere. Ingen drar på tur for at det skal gå galt. Men det skjer dessverre hver eneste sommer, derfor må vi si tydelig fra i år, sier Borghild Hillestad, daglig leder i Norsk Sau og Geit.
Også en hundeorganisasjon
Norsk Sau og Geit organiserer ikke bare saue- og geitebønder. Vi er også organisasjonen for gjeterhunder og vet at selv en snill og veltrent hund kan reagere på instinkt i et uheldig øyeblikk. Det er kun gjeterhunder eller hunder i offentlig tjeneste som er unntatt båndtvang. Utenfor tjeneste må disse også holdes i bånd. Derfor ber vi deg som hundeeier om å ha god kontroll på hunden i sommer, ha den i bånd og påse at inngjerdinger og hundegårder er trygge og sikre.
Tiltak gjøres, men det skjer likevel
Sauebøndene våre jobber iherdig med å spre informasjon og henger opp plakater. Men vi trenger å nå ut til alle hundeeiere, slik at dette blir en god sommer for alle. Derfor samarbeider vi godt med Den Norske Turistforening (DNT) om å spre budskapet til turfolk over hele landet, og i fjor gjennomførte vi en stor kampanje sammen med Visit Norway rettet mot nye tilreisende. Men kunnskap er ferskvare, hvert eneste år får vi nye hundeeiere, og mange nye turister tar turen til Norge, uten å nødvendigvis kjenne til alle regler.
Dette ber NSG deg som hundeeier om:
-
Hold hunden i bånd - overalt. Det er båndtvang fra 1. april til 20. august og da skal hunden være i bånd eller forsvarlig innestengt uansett hvor du er, ikke bare der det går beitedyr. Mange kommuner har i tillegg utvidet båndtvang.
-
Slipper du hunden i en hundegård eller et inngjerdet område, sjekk at gjerdet faktisk er tett og høyt nok. Mange angrep skjer fordi hunden har kommet seg ut.
-
Ser du et skadet dyr på beite, ta kontakt med bonden, beitelaget, eller meld ifra til politiet.
-Vi ønsker alle en god sommer på tur, både folk og hund, så vi ber om at alle tar ekstra ansvar, slik at vi slipper å oppleve det samme som i fjor, avslutter Hillestad.
Nøkkelord
Kontakter
Borghild HillestadDaglig lederNorsk Sau og Geit (NSG)
Tel:+47 97 52 94 72bh@nsg.noBianca Wathne GelinNSG: Beite, utmark og klima
Tel:47755178bwg@nsg.noJo Jørgen StordalKommunikasjonssjefNSG
Tel:93261332jjs@nsg.noBilder




Lenker
- Lam avlivet etter hundeangrep i Grødalen, Nationen, 25.06.26
- Forelegg etter angrep der flere sauer ble drept i Sortland sommeren 2025, Bondebladet, 20.10.25:
- Hvert år drepes og skad over 1000 sau og lam, 12.07.2025:
- Sau avlivet etter hundeangrep i Herøy, NRK Nordland, 28.07.25:
- NIBIO rapport. Kvakkestad, V., Flaten, O. (2025): Utmarksbeiting – konflikter og samarbeid. NIBIO-rapport nr. 11/110
- Lovdata om båndtvang for hunder

Følg pressemeldinger fra Norsk Sau og Geit (NSG)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Sau og Geit (NSG) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Sau og Geit (NSG)
Bli med på setra når staten satser på seterdrifta. Aurland, 25. juli24.6.2026 12:34:33 CEST | Presseinvitasjon
Den norske seterkulturen står på UNESCOs liste over immateriell kulturarv, og nå satser staten på seterdrift ved å øke tilskuddene. Vi inviterer pressen med opp på stølen i Aurland for å se en levende tradisjon med melking, ysting og koking av brunost på gamlemåten
Fra avliving til verdiskaping - NSG vil løfte kjeene5.6.2026 14:09:44 CEST | Pressemelding
Hvert år avlives rundt 23 000 kje kort tid etter fødsel. Norsk Sau og Geit ønsker nå å gå sammen med Omsetningsrådet og Landbruksdirektoratet om å finne ut hvordan flere av dem kan bli til mat i stedet.
Generalen trår til i fjøset: Hvem skal mette Norge når krisen kommer?15.4.2026 07:48:00 CEST | Presseinvitasjon
Tidligere generalinspektør i Hæren og Røde Kors-president Robert Mood er mandag 20. april på gårdsbesøk i Gjerdrum for å hjelpe til med lamminga i fjøset. Han, bonden Marit og lederen av Norsk Sau og Geit stiller til intervju om vår egen selvforsyning i Totalforsvarsåret 2026.
Slik blir NM i bruk av gjetarhund når det kommer til Etne8.4.2026 12:45:17 CEST | Aktuelt
I oktober kjem gjetarhundeliten frå heile landet til Etne. Frå 9. til 11. oktober arrangerer Haugaland Gjetarhundnemnd Noregs Meisterskap i bruk av gjetarhund, og alt tyder på at dette skal bli ei storhelg for bygda.
Hunden er et større problem for sauebønder enn mange tror – viser ny undersøkelse25.3.2026 12:47:06 CET | Pressemelding
Fredet rovvilt topper fortsatt problemlisten for norske sauebønder. Men bildet er mer sammensatt: Løshunder er en av de mest utbredte truslene, og jernbanen kan i verste fall ødelegge hele beiteområder. Samtidig er det én ting turgåere gjør – som bøndene virkelig setter stor pris på.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom