De skal sjekke hva jerven spiser
24.6.2026 08:01:00 CEST | Norsk institutt for naturforskning - NINA | Pressemelding
I sommer skal feltmannskaper følge tre jerver som er merket med GPS-halsbånd i Nord-Gudbrandsdalen. De skal kontrollere alle punkter der de mistenker at det ligger et byttedyr. Målet er å finne ut hvor mye sau jervene dreper.

En intensiv overvåking av jerv startet tirsdag 16. juni i kommunene Lesja og Dovre i Nord-Gudbrandsdalen. I løpet av beitesesongen skal feltpersonell følge tre GPS-merkede jerver: to hannjerver og ei jervetispe. Jervene følges intensivt i minimum seks uker i sommer. Periodene spres utover hele beitesesongen, fra midten av juni til september.
Arbeidet gjøres i forbindelse med prosjektet Jerv som predator på småfe i Nord-Gudbrandsdalen, på oppdrag fra Miljødirektoratet.
Følger tre jerver
– Vi skal kontrollere alle punkter der vi mistenker at det ligger et byttedyr eller åtsel. Målet er å tallfeste hvor mange sau jervene dreper og finne ut hva som forklarer variasjon mellom individer, sier John Odden, prosjektleder hos Norsk institutt for naturforskning (NINA).
Prosjektet er et samarbeid mellom NINA, Norsk institutt for bioøkonomi (NIBIO) og de fem kommunene Skjåk, Lom, Vågå, Lesja og deler av Dovre i Innlandet fylke.
Rykker raskt ut
GPS-senderne på halsbåndet til jervene er programmert til å ta et punkt hvert 20ende minutt i intensivperiodene på tre uker eller mer. Byttedyr finnes ved at forskerne besøker alle steder der jervene har oppholdt seg i minst tjue minutter eller der de har besøkt samme sted to ganger. Disse posisjonene, såkalte kluster, kontrolleres i felt så raskt som mulig. Det gjøres til fots.
– Dette er svært krevende arbeid da dette er områder uten vei, og jerven beveger seg raskt over store områder. I tillegg deler jerven raskt opp byttedyrene og gjemmer i ulike matgjømmer på fjellet, forklarer Odden.
Godt lokalt samarbeid
Feltarbeidet gjennomføres i nært samarbeid med lokale beitebrukere og Statens naturoppsyn (SNO). I tillegg til oppfølging av GPS-merkede jerver innbefatter prosjektet også forskning på sau og beitebruk.
Forskere fra NIBIO er i gang med å se på historisk utvikling i beitnæringen, og en kartlegging av lokal erfaring med tapsreduserende tiltak. I tillegg har vi ekstra fokus på ti sauebesetninger i området for å få bedre innsikt i hvilke faktorer som påvirker både tap og produksjon. Prosjektet kartlegger også områdebruken til sau med sporingsenheter i de ti besetningene.
– Før fjellsending har vi gjort hold- og jurvurdering av søyer, sjekka parasittstatus hos lam og bøndene har sørget for å veie alle lam. Målet er ikke å kontrollere, men å dokumentere sauedrifta og all kunnskap og erfaring som beitebrukerne har, sier Inger Hansen, forsker NIBIO.
Ministerbesøk
9. juni i år besøkte klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen og landbruks- og matminister Nils Kristen Sandtrøen en av de ti fokusbesetningene som inngår i prosjektet. Ministrene fikk en innføring i prosjektet, og fikk høre om beitebrukernes erfaringer med sauedrift i områder med jerv. (lenke til presseinvitasjon)
Les mer:
Jerv som predator på småfe i Nord-Gudbrandsdalen (lenke til prosjektets hjemmeside)
Kontaktpersoner:
- John Odden, prosjektleder i NINA
- Inger Hansen, forsker i NIBIO
- Knut Morten Vangen, forskningssjef i NINA
- Kari Hånsnar, landbruksrådgiver i Skjåk kommune
Nøkkelord
Kontakter
John OddenSeniorforskerNINA Oslo
Tel:91897175john.odden@nina.noKnut Morten VangenForskningssjef
Tel:+47 905 92 214knut.vangen@nina.noBilder


Følg pressemeldinger fra Norsk institutt for naturforskning - NINA
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk institutt for naturforskning - NINA på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk institutt for naturforskning - NINA
Villreinen stoppes av veier og stier29.9.2026 09:31:28 CEST | Pressemelding
Leveområdene til villreinen stykkes opp av veier, stier, hytter og andre hindre. Økt ferdsel fra mennesker gjør at dyrene slutter å bruke gamle trekkruter.
Forskere håper norskfødt fiskeørn finner hjem til Irland11.9.2026 11:35:52 CEST | Pressemelding
De blir født i Norge, lærer å fly i Irland og tilbringer sine første år i Afrika. Målet er at disse fuglene skal bidra til å bygge opp en levedyktig irsk fiskeørnbestand.
Ingen tegn til sykdom hos genetisk viktig ulv8.9.2026 09:19:38 CEST | Pressemelding
Rovdata har undersøkt hannulven V1265+ som ble felt i Sør-Fron kommune 20. juli i år. Den hadde normal vekt, men fremsto likevel som noe mager. I magen var det litt brusk, bein og saueull.
Vaksine var gull for store fjellrevkull8.9.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Sommeren har vært fruktbar for fjellrevene på avlsstasjonen i Oppdal. Fem store kull ga totalt 42 valper. Vaksinering har bidratt til suksessen.
På tur i høst? Se etter bjørneskit!4.9.2026 12:59:05 CEST | Pressemelding
Høsten er den beste tiden for å samle inn bjørneskit til DNA-analyse. Nå oppfordrer Rovdata jegere, turfolk og andre som ferdes i naturen, til å bidra i overvåkingen av brunbjørn.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom