Vi elsker norske jordbær – og smaken slår alt
19.6.2026 07:15:00 CEST | Opplysningskontoret for frukt og grønt | Pressemelding
En fersk undersøkelse viser at nærmere 9 av 10 nordmenn gleder seg til norske jordbær, og over 8 av 10 mener de norske smaker best, forteller Iselin Sagen, senior ernæringsrådgiver ved Opplysningskontoret for frukt og grønt.

– Tallene viser at dette ikke bare er nostalgi, folk mener faktisk at norske jordbær smaker best, og det er ikke rart. Kjøligere sommertemperaturer og lange lyse netter gjør at bærene får god tid til å modne. Det gir søte og gode bær, sier Sagen.
Hun viser til en undersøkelse gjennomført av Respons Analyse i mai 2026 på oppdrag for OFG, bestående av et landsrepresentativt utvalg med 1019 respondenter.
Store og søte bær på vei
Sigurd Sylling i Grøntprodusentenes samarbeidsråd bekrefter på vegne av norske jordbærprodusenter at de norske jordbærene nå er å finne i butikkene.
– De norske jordbærene har begynt å komme, og fra midten av neste uke vil de fleste kunne finne norske jordbær i butikkene sine. Det ser ut som at de blir store og søte bær i år, fordi bærene har fått god tid til å modne siden det har vært kjølige netter.
En håndfull nok for å dekke behovet for vitamin C
– Ikke bare er jordbær noe av det beste som finnes, de er også proppfulle av vitamin C og fiber. Visste du at en god håndfull jordbær er nok til å dekke dagsbehovet for vitamin C?
Vitamin C er viktig for et normalt immunforsvar og fiber gjør godt for fordøyelsen, forteller ernæringsrådgiveren.
Frisk sommersmak
Om du ikke har testet det enda er kanskje tiden inne for å også bruke jordbær i matlagning.
– Jordbær i salater er friskt og godt, og en av mine favoritter i sommer. For ikke å glemme jordbærsalsa på godt ristet brød, som topping på fajitas eller som tilbehør til grillmaten.
Bær til frokost
– Vi kan godt spise enda mer bær. Hvorfor ikke nyte sesongen til det fulle og starte dagen med jordbær på havregrøten eller i müsliskålen? Det er en enkel og god måte å få i seg mer av det gode på, avslutter Iselin Sagen.
Fakta fra undersøkelsen
-
87 % ser frem til å spise norskproduserte jordbær
-
83 % mener de norske jordbærene smaker bedre enn de importerte
Kilde: Omnibusundersøkelse gjennomført av Respons Analyse i mai 2026. Landsrepresentativt utvalg på 1019 personer fra 18 år og eldre.
Jordbærsalsa med agurk:
- 250 g jordbær
- ½ agurk
- 1 rødløk
- litt nykvernet pepper
- 1 finhakket rød chili
- 2 båter hvitløk
- saften av 1 lime
- 2 ss olje
- 1 ss vineddik
Slik gjør du det: Skyll jordbær med hamsen på, rens dem og del i små biter. Skyll, skrell og skjær agurken i små terninger. Finhakk rødløken og hvitløken.
Bland jordbær- og agurkterninger med finhakket rødløk, chili og hvitløk. Tilsett olje, eddik og limesaft. Smak til med grovmalt pepper. Salsaen kan oppbevares på tette glass i kjøleskapet, og holder seg fint i noen dager.
Nøkkelord
Kontakter
Iselin Bogstrand SagenSenior ernæringsrådgiver og presseansvarlig
Tel:954 18 998iselin.sagen@frukt.noBilder


Om oss
Opplysningskontoret for frukt og grønt arbeider for å inspirere hele Norges befolkning til mer fargerike måltider med frukt, bær og grønnsaker.
Vårt arbeid er nøytralt uten hensyn til merkevarer. Vår hovedstrategi er å stimulere til "5 om dagen" for hele Norges befolkning, ved å fylle halve tallerkenen med grønt. Vi fremhever fordelene ved produksjon av frukt, bær, grønnsaker og poteter i Norge.
Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for frukt og grønt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Råvaretrenden gir poteten medvind30.9.2026 07:18:00 CEST | Pressemelding
Onsdag 30. september er det potetdagen, og poteten har god grunn til å feire. Fire av fem nordmenn liker å spise potet, og vi har blitt stadig mer positive siden lavkarbotiden. Noe av utviklingen kan forklares med økt interesse for å spise råvarer, og der passer poteten perfekt.
Disse fire kjemper om å bli årets frukt- og grøntambassadør3.9.2026 08:35:07 CEST | Pressemelding
Ti kandidater var nominert til «Beste frukt- og grøntambassadør», en av kategoriene i NM i frukt og grønt dagligvare. Fire av dem er nå plukket ut av juryen og kjemper om juryprisen. Vinneren kåres på OFGs fagdag i Bjørvika i Oslo 29. oktober.
Norsk sellerirot i butikk hele året for første gang21.8.2026 06:58:00 CEST | Pressemelding
Godt fungerende lagringsteknologi og en god høst gjorde at norsk sellerirot holdt til og med uke 32, akkurat til den nye ferske sesongen startet. Aldri før har norsk sellerirot vært tilgjengelig gjennom hele året. Salget av norsk sellerirot er opp 10 prosent fra sesongen 2024/2025.
Norske matpakker mangler grønnsaker20.8.2026 08:25:00 CEST | Pressemelding
9 av 10 norske barnehagebarn og skoleelever har med grovt brød eller frukt og bær i matpakka, viser en ny undersøkelse fra Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG). Grønnsaker kommer noe sjeldnere med, men løsningen er enklere enn man tror.
Her er oppgaven til Årets grønne kokk 202719.8.2026 09:21:58 CEST | Pressemelding
Det blir den 11 gangen Årets grønne kokk kåres når konkurransen arrangeres på UMAMI Arena 17. februar 2027.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom