Naturen seiret i Førdefjordsaken
17.6.2026 17:22:55 CEST | Norges Jeger- og Fiskerforbund | Pressemelding
I dag kom dommen fra Høyesterett i saken om gruvedumping i Førdefjorden. – En svært viktig seier, sier Norges Jeger- og Fiskerforbund (NJFF).

– I dag feirer vi! Dette er en svært viktig seier for villaksen og livet i Førdefjorden, for alle oss som bor her – og for alle som er glade i fiske og annet friluftsliv, sier Eldar Berli, generalsekretær i NJFF.
Den viktige ankesaken gjaldt tillatelse til å deponere opptil 170 millioner tonn gruveavfall i Førdefjorden i flere tiår fremover. NJFF var partshjelp i saken, der Naturvernforbundet og Natur og Ungdom saksøkte staten for å ha gitt tillatelse til deponering av gruveavfallet. De vant fram i Borgarting lagmannsrett, og nå – etter 18 års kamp – også i Høyesterett. NJFF har vært engasjert i saken siden 2009.
– Denne saken reiser prinsipielle spørsmål om beskyttelse av vann og fjorder. Det er også avgjørende at status som nasjonalt laksevassdrag faktisk betyr noe og ikke bare er symbolsk, sier Berli. Han merker seg at avgjørelsen i Høyesterett var enstemmig.
– Norsk vannmiljø og norske fjorder er under press og har behov for mer, ikke mindre beskyttelse!
At tillatelsen til dumping av gruveavfall er i strid med EUs vanndirektiv, som Norge er bundet av, har nå fått støtte fra høyeste rettsinstans.
– Vi takker Naturvernforbundet og Natur og Ungdom for at de utrettelig har kjempet for Førdefjorden, avslutter Berli.
Nøkkelord
Kontakter
Eldar BerliGeneralsekretær
Tel:40 02 98 01eldar.berli@njff.noØyvind FjeldsethFagsjef
Tel:97 19 32 87o.f@njff.noFølg pressemeldinger fra Norges Jeger- og Fiskerforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Jeger- og Fiskerforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Jeger- og Fiskerforbund
Ventetiden er over for 70 000 nordmenn10.9.2026 09:10:48 CEST | Pressemelding
10. september starter en av de største jaktutfartene. Det er ventet at flere enn 70 000 jegere skal på småviltjakt.
Det blir rypejakt mange steder i Sør-Norge1.9.2026 10:50:43 CEST | Pressemelding
Etter uker med hektisk aktivitet er det klart: De fleste statsallmenningene vil tilby rypejakt også i år.
50 000 på vei til hjortejakt: NJFF oppfordrer jegerne til å sjekke nytt regelverk.31.8.2026 15:32:39 CEST | Pressemelding
1. september starter hjortejakta. Nytt regelverk for bruk av termisk gjør at Norges Jeger- og Fiskerforbund (NJFF) oppfordrer jegere til å sjekke hva som er lov der de skal jakte.
Massemønstring av kvinnelige jegere og fiskere19.8.2026 10:25:10 CEST | Pressemelding
Stadig flere kvinner jakter og fisker på fritiden. Til helga samles hundrevis av dem når lokale jeger- og fiskerforeninger over hele landet inviterer til Jentehelg.
Jakt på villreinens premisser18.8.2026 12:53:10 CEST | Kronikk
20. august er starten for villreinjakta. Engasjementet for å ta vare på villreinen er stort, og de fleste er enige om at det må gjøres noe. Utfordringen er at tiltakene treffer enkelte interesser hardt. Som jegere vil vi ta vår del av ansvaret og bidra til å redusere belastningen på villreinen. Samtidig bidrar jakta til å styrke villreinstammene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom