Styrker mobilberedskapen i 20 nye kommuner
16.6.2026 10:38:21 CEST | Nasjonal kommunikasjonsmyndighet | Pressemelding
Nkom dobler tempoet i utbyggingen av «forsterket ekom» for å opprettholde kritisk mobil- og internettkommunikasjon under ekstremvær og strømbrudd.

– Når kriser oppstår, er det helt avgjørende at folk fortsatt kan ringe nødnummer, få informasjon og holde kontakt med familie og venner, sier sikkerhetsdirektør Svein Scheie i Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom).
Ekstremvær og lange strømbrudd har de siste årene vist hvor sårbart mobilnettet kan være. I år trapper Nkom opp satsingen på «forsterket ekom», som er en del av regjeringens nasjonale sikkerhetsplan for å styrke den digitale beredskapen i Norge.
Skal fungere i 72 timer
Forsterket ekom innebærer blant annet at utvalgte mobilbasestasjoner i nærheten av kommunesentre får større reservestrømskapasitet. I tillegg bygges alternative forbindelser slik at mobilnettet fortsatt kan fungere bedre dersom fiberkabler eller annen infrastruktur blir skadet.
– Med disse tiltakene er målet at mobilnettet skal fungere i minst 72 timer, også når strømmen blir borte, sier Scheie.
I dag har mange basestasjoner kun reservestrøm i 2–4 timer. Det gjør at både mobildekning og internett kan forsvinne ved langvarige strømbrudd.
– Vi har de siste årene sett hvor sårbart samfunnet blir når strøm og kommunikasjon svikter samtidig. Derfor må vi bygge løsninger som varer lenger og tåler mer, sier Scheie.
Disse kommunene får forsterket ekom
-
Meråker
-
Midtre Gauldal
-
Namsos
-
Steinkjer
-
Røros
-
Oppdal
-
Tynset
-
Tolga
-
Tinn
-
Nome
-
Bamble
-
Fyresdal
-
Froland
-
Risør
-
Tvedestrand
-
Flekkefjord
-
Fitjar
-
Vaksdal
-
Sunnfjord
-
Voss
Flere av kommunene ligger i områder som er utsatt for krevende værforhold, lange avstander eller sårbar infrastruktur.
Mobilnettet er en viktig del av beredskapen
Når strømnett, fiberkabler eller mobilmaster blir ødelagt av uvær, ras eller flom, kan både innbyggere og nødetater miste viktige kommunikasjonsmuligheter.
– Mobilnettet er en viktig del av beredskapen vår, og folk må kunne stole på at nettet fungerer også når strømmen går. Samtidig ser vi at strømbrudd fortsatt er en av de vanligste årsakene til utfall. Det er en sårbarhet vi må ta på største alvor, sier sikkerhetsdirektøren.
Hva er forsterket ekom?
-
Forsterket ekom skal sørge for at kommunen kan håndtere at mobil- og internettjenester faller bort under kriser, ekstremvær og lange strømbrudd.
-
Løsningen innebærer at utvalgte mobilbasestasjoner i nærheten av kommunesentre får ekstra reservestrøm og alternative forbindelser dersom ordinær infrastruktur faller ut. Målet er at mobilnettet skal fungere i minst 72 timer uten strøm.
-
Utbyggingen av forsterket ekom skjer i samarbeid med teleselskapene, og målet er at alle kommuner i Norge etter hvert skal få tilsvarende forsterkningstiltak.
-
I 2026 får 20 nye kommuner forsterket ekom – dobbelt så mange som året før. Med årets utbygging vil 132 kommuner få forsterket ekom.
Les mer på nkom.no
Nøkkelord
Kontakter
Rita Lund ThuneKommunikasjonsdirektørNasjonal Kommunikasjonsmyndighet
Tel:+47 922 06 466rlt@nkom.noSvein Sundfør ScheieSikkerhetsdirektør i Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Tel:95211189sss@nkom.noLenker
Følg pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Kartlegger sårbarheter i Oslos kritiske infrastruktur8.6.2026 15:46:14 CEST | Pressemelding
Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) skal undersøke hvor robust den digitale infrastrukturen er ved kriser og alvorlige hendelser i Oslo-regionen.
Svindlerne tar ikke ferie – vær ekstra på vakt i sommer4.6.2026 10:16:04 CEST | Pressemelding
Snart tikker feriepengene inn på millioner av norske kontoer. Samtidig advarer svindeleksperter mot at sommer og feriemodus gjør mange ekstra sårbare for digitale svindlere.
Over 96 prosent kan få superraskt internett27.5.2026 11:30:51 CEST | Pressemelding
96,3 prosent av husstander i Norge har tilgang på internett med gigabithastighet, viser nye tall fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet.
Nkom styrker tilstedeværelsen i Finnmark for å overvåke GNSS-forstyrrelser21.5.2026 08:42:03 CEST | Pressemelding
I 2025 besluttet regjeringen å styrke tilstedeværelsen i Nord-Norge med et nytt Nkom-kontor. Nå følger Nkom opp med to nye målestasjoner for GNSS-målinger i Øst-Finnmark. Bakgrunnen er den vedvarende situasjonen med forstyrrelser i satellittnavigasjonssystemer (GNSS)
BankID-saken: Avgjørelse kommer etter sommeren20.5.2026 09:38:45 CEST | Pressemelding
Nkom vil bruke tiden som trengs før det konkluderes i BankID-saken.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom