Ladetest: – Ni av 24 biler lader nær sagt like fort som å tanke diesel
11.6.2026 07:00:00 CEST | NAF | Pressemelding
På ett kvarter ladet ni av testbilene i sommerens store elbiltest mer enn 300 kilometer rekkevidde. – Det har skjedd et kvantesprang ved ladestolpen. Skillet mellom de som lader lynraskt og resten øker for hver test som går, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.

Bilene kjører lenger og lenger. Flere av bilene i NAF og Motors store elbiltest har så god rekkevidde at du kan kjøre fra Oslo til Bergen eller Trondheim uten å lade. De samme bilene er også de som lader raskest.
– To av bilene lader rundt 500 kilometer rekkevidde på et kvarter. Nå er vi snart nede i samme tid som du bruker på å fylle dieseltanken. Dette viser at det ikke er mange unnskyldninger for ikke å kjøpe en elbil neste gang du bytter bil, sier Sødal.
Ikke gitt at du får full effekt på laderen
Seks av de ni superladerne måtte på lastebilladeren for å få nok effekt. Utviklingen går så fort at ladeinfrastrukteren henger etter.
– Kjøper du en av bilene som kan lade veldig raskt, er det dessverre ikke sikkert du får så rask lading på en vanlig ladeplass, sier Nils Sødal. – Det blir stadig viktigere at ladeoperatørene bygger ut mer og raskere lading, slik at elbileierne får ladet så raskt som bilene sier de skal, fortsetter han.
Tidligere vare det enkelte kinesiske bilprodusenter som leverte biler med svært rask lading. Nå har også europeerne meldt seg på med BMW, Mercedes- Benz og Smart.
Nær alle bilene ladet ferdig på rundt en halv time
Av de 24 testbilene var de fleste bilene ferdigladet til 80 prosent på rundt en halv time. Dette har vært utviklingen de siste årene.
– Alle trenger en solid pause på langtur med bil. Da går en halv time fort. Nær sagt alle biler som kan kjøpes nye i Norge, lader nok på denne tiden i dag. Så elbil har blitt som de fleste andre biler, du kommer deg enkelt rundt på langturene, avslutter Nils Sødal.
Tabell
Så mange kilometer får du på et kvarter
|
Bilmodell |
Kilometer ladet etter 15 minutter |
Ladetid 10-80 % (minutter) |
|
Xpeng X9 |
505 |
13 |
|
BMW iX3 50 xDrive |
495 |
22 |
|
Lucid Gravity |
418 |
15 |
|
Mercedes-Benz GLC 400 |
412 |
21 |
|
Mercedes-Benz CLA 350 |
409 |
22 |
|
Smart #5 |
389 |
15 |
|
Polestar 3 |
369 |
23 |
|
Mercedes-Benz GLB 350 |
364 |
23 |
|
MG IM6 |
318 |
17 |
|
Mazda 6e |
284 |
22 |
|
Hyundai Ioniq 9 |
277 |
24 |
|
Toyota C-HR+ |
272 |
27 |
|
Changan Deepal S05 |
257 |
23 |
|
Toyota bZ4X |
233 |
28 |
|
BYD Atto EVO |
226 |
31 |
|
Citroën Ë-C5 Aircross |
220 |
33 |
|
Kia EV5 |
219 |
28 |
|
MG S6 |
214 |
35 |
|
Kia EV4 |
206 |
31 |
|
Kia PV5 |
181 |
28 |
|
Kia EV2 |
169 |
28 |
|
KGM Musso |
153 |
38 |
|
Dongfeng Vigo |
144 |
30 |
|
Hyundai Inster |
144 |
31 |
*Seks av bilene nærmere bestemt Xpeng G9, BMW iX3, Lucid Gravity, Mercedes-Benz GLC 400, Mercedes-Benz CLA 350, måtte lade på lastebillader for å oppnå maks effekt.
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver i NAF
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noBilder

Om oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. NAF er en landsomfattende organisasjon med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: - Ikke overse varsellampen for dekktrykk6.11.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Etter at vinterhjulene har kommet på bilen opplever mange at bilen varsler om lavt dekktrykk. - Ikke ignorer varselet, råder NAF.
NAF: - Seks av ti uten bil støtter lavere avgifter på elbil5.11.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Hele 85 prosent av elbileierne mener elbiler fortsatt skal ha lavere kjøpsavgifter enn fossilbiler. Blant de som ikke eier bil, mener seks av ti det samme. – Vi går inn i det siste året med kjøpsfordeler for elbiler, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: – Veiene lappes i stykker4.11.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
På kort tid har medlemsorganisasjonen NAF fått inn flere hundre varsler om veier som er i så dårlig stand de er trafikkfarlige. – Dette er et varsko fra folket. Folk opplever at veier lappes gang på gang uten at det nytter, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Stig Skjøstad går av som administrerende direktør i NAF30.10.2026 11:00:00 CET | Pressemelding
Etter over 15 år som NAF-sjef takkes Stig Skjøstad av som administrerende direktør i Norges Automobil-Forbund.
NAF: – Vi når ikke nullvisjonen med dårlige veier26.10.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
En av fem som mistet livet i trafikken i 2025 gjorde det fordi veistandarden ikke holder mål. – Dette er oppsiktsvekkende og nedslående, sier rådgiver i NAF, Jan Harry Svendsen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom