KS: - Gledelig enighet i kommuneoppgjøret
29.5.2026 01:15:13 CEST | KS | Pressemelding
Meklingen i kommuneoppgjøret førte fram. – Det er gledelig for alle parter, og ikke minst for innbyggerne som vil få tjenester som normalt, sier KS’ arbeidslivsdirektør Tor Arne Gangsø.

– KS har hatt ambisjoner om et helhetlig og ansvarlig oppgjør innenfor frontfagets ramme. Det har vi fått til. Og det er vi glade for, sier Gangsø.
Dette er resultatet:
- Reallønnsvekst for alle og et løft for kvelds-, helg- og nattevakter.
- Et oppgjør som sikrer at kommuner og fylkeskommuner fortsatt er attraktive arbeidsgivere, og som møter kommunesektorens bemanningsutfordringer.
- Enighet om at partene skal samarbeide om å finne en vei mot mer framtidsrettede turnuser og bestemmelser om arbeidstid.
– Jeg er glad for at vi er i mål og jeg berømmer partene for konstruktivt arbeid. KS har gitt mye på våre opprinnelige krav om modernisering av arbeidstidsbestemmelser, men enigheten som er oppnådd om å jobbe videre med disse utfordringene opplever jeg som et viktig skritt i riktig retning, sier Gangsø.
Krevende utgangspunkt
KS har de siste dagene meklet med de fire hovedsammenslutningene LO Kommune, Unio, YS Kommune og Akademikerne kommune. Disse representerer 39 forbund og nær 100 yrkesgrupper.
– Det var mange sprikende krav fra arbeidstakernes side da vi gikk inn i meklingen. Med et felles mål om en sterk kommunesektor, klarte vi å forene dette i et samlet resultat som sikrer gode tjenester til innbyggerne, sier Gangsø.
– For KS handler dette om at landet vårt skal ha gode lokalsamfunn, skoler, sykehjem, barnehager og helstetjenester. For Norge er ikke en velferdsstat. Norge er velferdskommuner med litt stat på toppen. Dette er vårt samfunnsoppdrag, sier Gangsø.
Arbeidstidsavtaler trenger fornyelse
Gangsø forklarer hvorfor arbeidstid har vært en så tydelig prioritet fra KS’ side i årets oppgjør.
– Kommuner og fylkeskommuner står midt i den største omstillingen i nyere tid. Og vi kan ikke rekruttere oss ut av de demografiske endringene, sier han og utdyper:
– Nær seks av ti kommuner sliter med å rekruttere kvalifisert arbeidskraft. Framover blir vi enda flere eldre, færre unge og færre i yrkesaktiv alder. Tilgangen på arbeidskraft blir knappere, mens behovet for helse- og omsorgstjenester vokser. Derfor trenger vi arbeidsplaner som gjør det mer attraktivt å jobbe heltid, særlig innen helse og omsorg. KS ser fram til å jobbe videre med partene om disse problemstillingene på en konstruktiv måte. En sterk kommunesektor er forutsetningen for trygghet, velferd og beredskap – i hverdagen og i urolige tider.
Enighet om læreravtale
KS vil trekke fram at partene er blitt enige om å jobbe sammen for å modernisere lærernes arbeidstidsavtale. Det innebærer at dagens avtale videreføres. Samtidig skal partene drive et felles utviklingsarbeid, fram mot avtalens utløp ved utgangen av 2027. Det oppfordres til lokale forhandlinger om arbeidstid. Erfaringer herfra skal inngå i grunnlaget for fremtidige forhandlinger av avtalen.
– Denne enigheten er et viktig steg for at vi skal klare å oppfylle vår felles forpliktelse til å gjøre skolehverdagen bedre for lærere, elever, kommuner og fylkeskommuner. Det handler særlig om å oppfylle forpliktelsene til å få flere til å gjennomføre videregående skole. Vi ser fram til et konstruktivt samarbeid med partene, sier Gangsø.
Fakta om KS-oppgjøret
- KS er landets største offentlige arbeidsgiverorganisasjon. Oppgjøret omfatter over 462.000 ansatte, som utgjør om lag 20 prosent av de sysselsatte i Norge.
- KS forhandler på vegne av alle kommuner og fylkeskommuner, unntatt Oslo, med forhandlingssammenslutningene LO Kommune, Unio, YS Kommune og Akademikerne kommune.
Kontakter
Jon Even AndersenSenior kommunikasjonsrådgiver - KS
Tel:41660546jon.even.andersen@ks.noLenker
Følg pressemeldinger fra KS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra KS
KS til regjeringen: Gjør veimilliarden varig27.8.2026 08:43:29 CEST | Pressemelding
Den ekstra milliarden til fylkesveier, som var del av budsjettforliket, må bli en varig ordning for å stanse forfallet og sikre trygge lokalsamfunn og nasjonal beredskap. Det er KS forventninger til regjeringen som nå i slutten av august skal lande forslaget til statsbudsjett for 2027.
Ny rapport: Statlig detaljstyring begrenser faglig skjønn26.8.2026 07:23:33 CEST | Pressemelding
En ny rapport, laget på oppdrag for KS, dokumenterer hvordan statlig detaljstyring innsnevrer handlingsrommet i de sosiale tjenestene i Nav. Verdifull tid som Nav-veiledere kunne brukt på mennesker, går i stedet med til å dokumentere at prosedyrer er fulgt.
Kommunedirektører under press: Over halvparten vurderer å slutte12.8.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Høy arbeidsbelastning, omstillingspress og et krevende politisk klima tærer på kommunenes toppledere. 54 prosent av landets kommunedirektører har vurdert å slutte i løpet av det siste året.
Fafo: Trygd og studier er over halve deltiden11.8.2026 06:52:14 CEST | Pressemelding
Mye deltidsjobb i kommunene handler om studier, helse eller livsfase, viser en ny Fafo-rapport. Samtidig har kommunene styrket heltidskulturen betydelig de siste ti årene.
Kan koste kommunene over 1, 6 milliarder10.8.2026 07:33:51 CEST | Pressemelding
EUs nye helsedataforordning (EHDS) kan påføre kommunesektoren kostnader på mellom 656 millioner og 1,6 milliarder kroner frem til 2029. En ny rapport fra Menon Economics, viser at de reelle kostnadene vil avhenge av hvordan regelverket innføres og finansieres i Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom