Årets blomkålsesong ser lysere ut enn i fjor
29.5.2026 08:15:00 CEST | BAMA | Pressemelding
Den norske blomkålsesongen er i gang, og prognosene peker i en langt bedre retning enn fjoråret.Årets blomkålsesong ser lysere ut enn i fjor

Ekstremvarme ga en utfordrende sesong som førte til en historisk lav norskandel, men nå forventer BAMA bedre tilgang på norsk blomkål kommende sommer.
– Vi er langt mer optimistiske på vegne av årets sesong. Forholdene i åkrene er gode og det bør gi en stabil og fin norsksesong med mye blomkål av høy kvalitet, sier Magnus Voie, produktsjef for blomkål i BAMA.
– Årets produksjonsplan ligger på over 4,3 millioner norske blomkål, forteller Voie.
Grønnsakenes dronning
Hos produsentene er optimismen også tydelig. På Kors-Valle gård i Lier holder Martin Sørum til. Han er blomkålprodusent i Gartnerhallen og beskriver blomkål som en av de mest krevende grønnsakene å dyrke.
– Jeg pleier å kalle blomkål grønnsakenes dronning. Blomkålen er nemlig litt av en diva, sier Sørum lattermild.
– Den krever mye oppfølging, riktige temperaturer og omsorg hele veien for at resultatet skal bli godt. Blomkålen vil også kun vokse i den beste matjorden vi har og tar ikke til takke med hva som helst. Men når alt stemmer, finnes det knapt en bedre grønnsak, sier Sørum.
Han peker på at blomkål er ekstra følsom for store værendringer, og at produksjonen derfor varierer mer enn for mange andre grønnsaker.
– Det er en grønnsak som reagerer raskt på både varme og stress. Derfor betyr værforholdene enormt mye for kvalitet og volum gjennom sesongen, sier han.
Ifølge Sørum krever blomkål også ekstra skånsom behandling under og etter innhøsting.
– Blomkål må høstes manuelt og håndteres forsiktig hele veien for å beholde den fine hvitfargen og kvaliteten. Det er en grønnsak som krever nærmest kongelig behandling fra jord til butikk, sier Sørum.
Nå er blomkålen på sitt beste
Ifølge Sørum er det mange som ikke vet at den tidlige norske blomkålen ofte regnes som den beste.
– Blomkålen er ekstra god nå på våren og tidlig på sommeren. Da vokser den raskere, og det gir en sprøere, mildere og jevnere grønnsak med veldig god kvalitet, sier Sørum.
Blomkål er samtidig et tydelig sommerprodukt, og nordmenn spiser langt mer blomkål i norsk sesong enn ellers i året.
– Når den norske blomkålen fyller butikkene om sommeren, ser vi også at salget øker kraftig. Det er da folk virkelig vil ha blomkål, sier Voie.
I fjor sto tidsperioden juni til september for hele 43 prosent av det totale blomkålsalget.
Bonden anbefaler grillen
Kokt eller dampet blomkål er nok den vanligste tilberedningsmetoden, men bonden anbefaler å bruke blomkål på grillen i sommer. Tykke skiver tåler høy varme godt og får en nøtteaktig og sødmefull smak når de grilles.
– Mange koker blomkål, og det er godt, men grilling løfter smaken skikkelig. Litt olje, salt og høy varme er egentlig nok. Den passer til alt av grillmat. Topp den med smør, urter eller en enkel dressing når den er ferdiggrillet og du har det beste tilbehøret som er, avslutter Sørum.
Nøkkelord
Kontakter
Joakim IngebrigtsenKommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 943 14 650join@bama.noBilder






Følg pressemeldinger fra BAMA
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra BAMA på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra BAMA
720 søkte – her er BAMAs sunnhetsambassadører30.5.2026 10:14:33 CEST | Pressemelding
Responsen har vært enorm etter at BAMA utlyste det som må være årets mest unike sommerjobb.
BAMA tilbakekaller Royal Gala-epler13.5.2026 12:17:07 CEST | Pressemelding
Grunnen er for høye nivåer av et plantevernmiddel.
BAMA forplikter seg til vitenskapsbaserte klimamål12.5.2026 09:49:05 CEST | Pressemelding
Målene er verifisert av den uavhengige organisasjonen Science Based Targets initiative (SBTi).
På 17. mai vil «alle» ha norsk asparges på menyen11.5.2026 07:45:00 CEST | Pressemelding
På Hvasser sør for Tønsberg er det travle dager. Her dyrkes det nemlig asparges, og med 17. mai like rundt hjørnet, skyter etterspørselen i taket.
Nå er smaken av bestemors hage trendy8.5.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Rabarbra opplever et tydelig oppsving. Det som tidligere først og fremst var forbundet med barndommens hager har fått et nytt fotfeste.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom