Streik avverget for hotell- og restaurantvirksomheter i Virke
23.5.2026 02:01:14 CEST | Virke | Pressemelding
Natt til lørdag 23. mai, to timer på overtid, ble det klart at både Virke og Fellesforbundet sa ja til en skisse fra mekleren.

Skissen innebærer fire måneders forskuttering av syke-, pleie- og foreldrepenger.
- Spørsmålet om forskuttering er krevende. Vi mener at dette er et ansvar som ligger til NAV. Samtidig er dette en ordning som mange har allerede. Etter en totalvurdering har vi derfor valgt å ta dette inn i overenskomsten, sier Astrid Flesland, forhandlingsleder i Virke.
Fellesforbundet er for tiden i streik på Riksavtalen med NHO. Av hensyn til pågående arbeidskonflikt mellom Fellesforbundet og NHO Reiseliv, har mekleren besluttet at den aksepterte skissen er unntatt offentlighet.
- For oss har det vært viktig å unngå streik og ytterligere uro nå, med alt det ville medført av økte kostnader for våre medlemmer, sier Flesland.
Kontakter
Pressetelefon
Tel:476 00 888Scott EngebrigtsenKommunikasjonssjef
Tel:+47 90043484scott.engebrigtsen@virke.noBilder

Virke er handels - og tjenestenæringenes hovedorganisasjon. Våre 25 000 medlemsvirksomheter er ledende på alt fra å vaske gulv til å arrangere konserter, pleie eldre og ta vare på de yngste, selge mat, malerkoster, madrasser, og alt det andre vi har behov for. Handels- og tjenestenæringene gir hverdagen innhold.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Matprisveksten fortsetter å avta10.7.2026 08:11:29 CEST | Pressemelding
Tolvmånedsveksten i prisene på matvarer og alkoholfrie drikkevarer fortsatte å avta og endte på 2,3 prosent i juni. Det viser foreløpige tall for konsumprisindeksen fra Statistisk sentralbyrå (SSB). SSB fremhever at prisutviklingen på mat var en av de viktigste årsakene til at den generelle prisveksten (total KPI) var lavere i juni enn i mai.
Virke styrker samfunnspåvirkning og digital omstilling7.7.2026 12:31:35 CEST | Pressemelding
Hovedorganisasjonen Virke styrker laget med to direktøransettelser. Med Gry Larsen som direktør samfunn og Endre Dingsør som direktør IT og digitalisering satser Virke på to områder som blir avgjørende for medlemmenes konkurransekraft i årene som kommer: samfunnspåvirkning og digital omstilling.
Spår tidenes sommerhandel25.6.2026 13:30:52 CEST | Pressemelding
Renteheving og inflasjon til tross: Norske forbrukere åpner for alvor lommeboka i sommer. Virke anslår at nordmenn vil handle for hele 127,5 milliarder kroner i juli og august – den høyeste summen noensinne. Nordland, Agder og en rekke turistkommuner langs kysten og i fjordene kan vente seg rekordomsetning.
Virke og Fellesforbundet enige om grossistavtalen19.6.2026 05:50:00 CEST | Pressemelding
Fellesforbundet, YTF og Parat ble enige med Virke i meklingen om grossistoverenskomsten fredag morgen, fem timer på overtid.
Enighet i HUK-oppgjøret: trygghet for pensjonsrettigheter18.6.2026 05:19:28 CEST | Pressemelding
Klokken fem om morgenen torsdag 18.juni ble Virke og arbeidstakerorganisasjonene innen innen helse, utdanning og kultur (HUK) enige i årets lønnsoppgjør.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom