Her kan det bli streik i staten
22.5.2026 11:00:00 CEST | YS | Presseinvitasjon
YS Stat varslet fredag hvem som kan bli rammet hvis meklingen i statsoppgjøret ikke fører fram.

Etter pinsehelgen står meklingsinnspurten i lønnsoppgjøret i staten for døren. Fredag sendte YS Stat sitt varsel til staten om hvem som vil bli tatt ut i første fase av en eventuell streik.
Det dreier seg om 344 medlemmer i virksomheter som departementer, direktorater og Oslo Met.
– Vi ønsker ikke å ramme folk flest mer enn absolutt nødvendig, derfor treffer dette streikeuttaket først og fremst arbeidsgiver, sier YS Stat-leder Jens B. Jahren.
Under forhandlingene tidligere i vår kom partene ikke helt i mål når det gjelder lønnstillegg og fordelingen av dette. Man ble heller ikke enige om likelydende hovedtariffavtaler for alle de fire hovedsammenslutningene. Dette blir sentrale punkter i meklingsinnspurten neste uke.
– YS Stat håper som en ansvarlig part at vi kommer fram til en forhandlingsløsning som alle parter kan leve med, sier Jahren.
Partene har frist til midnatt torsdag 28. mai for å bli enige hos Riksmekleren. Kommer partene ikke til enighet her, blir det streik i staten.
I første omgang vil YS Stat i så fall ta ut medlemmer i følgende virksomheter:
DIO (Departementenes digitaliseringsorganisasjon)
Oslo Met
DFØ (Direktoratet for forvaltning og økonomistyring)
Riksrevisjonen
Nav (Arbeids- og velferdsdirektoratet)
Skatteetaten Oslo
Kontakter
Jens B. JahrenLeder, YS StatYS Stat
Tel:93 00 52 02jens.jahren@ys.noVetle DalerKommunikasjonsrådgiver
Tel:92 40 53 91vetle.daler@parat.comYS Stat
YS Stat forhandler på vegne av alle YS-forbund som har medlemmer i staten, til sammen rundt 25 000 medlemmer. Disse forbundene er omfattet av oppgjøret: Parat, Befalets Fellesorganisasjon, Delta, Kriminalomsorgens Yrkesforbund, Norsk Tollerforbund, Skolelederforbundet og Stafo.
Følg pressemeldinger fra YS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra YS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra YS
FN-domstol sikrer streikeretten21.5.2026 17:23:43 CEST | Pressemelding
- En viktig seier for streikeretten internasjonalt, sier YS-leder Hans-Erik Skjæggerud, etter at ICJ slo fast at streikeretten er en del av ILOs konvensjoner
Varsler streik i Oslo kommune21.5.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Fredag 29. mai kan det bli streik i Oslo kommune. YS Kommune Oslo har i dag varslet hvilke arbeidssteder som kan bli rammet av streik hvis meklingen ikke fører fram.
Brudd i forhandlingene på flyteriggavtalen21.5.2026 07:32:25 CEST | Pressemelding
Etter 3,5 timer på overtid ble det natt til torsdag brudd i lønnsoppgjøret i forhandlingene på flyteriggavtalen mellom SAFE og Norges Rederiforbund. Partene stod for langt fra hverandre og signerte en uenighetsprotokoll.
Enighet i sentrale lønnsforhandlinger for sykehusansatte12.5.2026 20:07:26 CEST | Pressemelding
– Resultatet i sykehusoppgjøret sikrer alle YS-medlemmer et generelt lønnstillegg, før det skal gjennomføres lokale forhandlinger i hvert enkelt sykehus. Vi har også fått gjennomslag for å styrke tariffavtalens bestemmelser om kompetanseutvikling, sier forhandlingsleder Trond Ellefsen.
YS ber Stortinget sikre sosial utjevning12.5.2026 12:25:14 CEST | Pressemelding
YS mener det er behov for kraftigere tiltak for å bedre folks kjøpekraft i møte med prisvekst og høye renter. – Både Norgespris og lettelser i drivstoffavgifter gir folk mer penger å rutte med, men regjeringens forslag til revidert statsbudsjett mangler utjevnende tiltak. Vi forventer at budsjettforhandlingene i Stortinget sørger for at det kommer tiltak som gjør at de med lave og middels inntekter klarer seg gjennom dyrtiden, sier YS-leder Hans-Erik Skjæggerud. Regjeringen foreslår en økning i frie inntekter til kommunene fra neste år, men legger ikke opp til ekstra midler til kommunene i 2026. – Det er bra at kommunene har fått litt bedre økonomi, men det kommer med en pris. Mange har kuttet mye i egne tjenester. Vår bekymring er at ansatte innen helse, omsorg og oppvekst må løpe fortere. Særlig i skoler og barnehager er det for få på jobb for å ta vare på barna våre. Det er ikke bærekraftig over tid, sier YS-lederen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom