XPENG passerer 10 000 biler i Norge
19.5.2026 08:45:00 CEST | XPENG Norge | Pressemelding
XPENG fortsetter veksten i det norske markedet, og har nå passert en ny milepæl med over 10 000 biler på norske veier. Samtidig er XPENG et av bilmerkene med sterkest vekst her til lands hittil i år, og er nå det sjuende mest registrerte bilmerket i Norge.

På under ett år er antallet XPENG-biler i Norge doblet, og dette er en utvikling som understreker den sterke posisjonen merket har fått i et av verdens mest konkurranseutsatte elbilmarkeder.
Bil nummer 10 000 ble nylig levert hos XPENG-agenten Ålgårds Auto til Thomas Apeland Lid (30) og samboer Stine Meland Amdal (29) fra Haugesund. Valget falt på en XPENG G9 AWD Performance – en bil som spesielt imponerte familien med plass, komfort og ladehastighet.
Vurderte flere alternativer
– Vi bestemte oss for G9 etter at vi prøvekjørte den i Hamar. Det store bagasjerommet, den raske ladingen, komforten og den gode plassen gjorde utslaget. Vi var på jakt etter en stor og romslig familiebil med plass til både barn og hund, sier Thomas Apeland Lid.
Familien vurderte flere aktuelle elbilmodeller før valget falt på XPENG.
– Vi så på blant annet VW, Tesla, Volvo og Skoda, men opplevde at G9 traff best på kombinasjonen av plass, pris, komfort og utseende. Vi fikk faktisk øynene opp for XPENG første gang gjennom TV-programmet «Spillet», forteller han.
Fra før har familien erfaring med Tesla-modeller, men opplevde at behovene endret seg etter hvert som familien vokste.
– Det jeg ser mest frem til nå er rett og slett å ha en stor bil med skikkelig god plass. Det har jeg savnet i flere år, sier familiefaren.
Folkets favoritt
XPENG ble introdusert i Norge sent i 2020, som det første eksportmarkedet utenfor Kina. Siden den gang har Norge vært et av selskapets viktigste markeder internasjonalt. XPENG G9 har blant annet vunnet tittelen «Folkets Favoritt» i Årets Bil, samtidig som flere av modellene har gjort det sterkt i tester som NAF og Motors store elbiltest, El Prix.
I dag er XPENG etablert i mer enn 60 land globalt, og veksten fortsetter også internasjonalt. Tidligere i år kunne selskapet dessuten vise til positivt økonomisk resultat for siste kvartal i 2025.
– Dette er en viktig milepæl for oss i XPENG, og den sterke sjuende plassen blant nybilregistreringer hittil i år, viser at vi er på god vei mot målet om mer enn 7000 solgte biler i 2026. Dette gir oss stor motivasjon på veien videre, og jeg vil takke alle de 10 000 kundene som har valgt XPENG, sier Claes Persson, Managing Director i Xpeng Motors Norway.
Kontakter
Knut Arne MarcussenPR ManagerXPENG MOTORS (NORWAY) AS
Tel:92041422knut.marcussen@xiaopeng.comBilder


Om oss
Xpeng Motors er et av Kinas ledende selskaper innen smarte elektriske biler. Selskapet designer, utvikler, produserer og selger smarte elbiler som er sømløst integrert med ny teknologi som kunstig intelligens og avanserte førerassistenter. Xpeng har satset på en egen utviklingsavdeling og intelligent produksjon for å gi sine kunder en bedre mobilitetsopplevelse. I dag jobber ca. 40 % av de mer enn 30.000 ansatte med utvikling og smarte løsninger. Ledende eksperter fra internett-, bil- og teknologibransjen har gått sammen i ledelsen, med et åpent tankesett og en langsiktig visjon på tvers av ulike sektorer. Xpeng skal skape smarte elektriske biler med sterkt fokus på teknologi for å forme fremtidens mobilitetsopplevelse. Xpeng er et globalt selskap etablert i alle verdens kontinenter. I Norge har XPENGs modeller vært i salg siden 2020 og er etablert med egen organisasjon. Flere bilmodeller er lansert, blant annet G3, P7, G6, G9, X9 og P7+.
Følg pressemeldinger fra XPENG Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra XPENG Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra XPENG Norge
XPENG beholder topp ESG-vurdering – styrker satsingen på klima og KI23.4.2026 13:39:46 CEST | Pressemelding
Med styrket satsing på klima, sikkerhet og ansvarlig kunstig intelligens, får XPENG ny AAA-vurdering for sin ESG-rapport.
Rekordsterkt salg for XPENG – sikter mot 7000 biler i 20261.4.2026 12:19:28 CEST | Pressemelding
XPENG hadde 888 nyregistreringer i første kvartal og økte med 32 prosent sammenlignet med samme periode i fjor. Nå lanserer selskapet nye kampanjer og vil selge mer enn 7000 biler i Norge i 2026.
12 minutter: XPENG X9 best på hurtiglading i verdens største vintertest30.1.2026 15:04:40 CET | Pressemelding
XPENG X9 var suverent best på hurtiglading i NAF og Motors El Prix vintertest 2026 – verdens største og mest krevende vintertest av elbiler. Under ekstreme norske vinterforhold ladet XPENG X9 fra 10 til 80 prosent på kun 12 minutter, klart raskere enn samtlige konkurrenter, selv med en av testens største batterier på 110 kWt.
XPENG P7+: Romslig som en stasjonsvogn – fullpakket med teknologi og utstyr9.1.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
På den store bilutstillingen i Brussel i dag markeres et nytt kapittel i XPENG-historien med lanseringen av den helt nye XPENG P7+. Modellen leveres nærmest fullutstyrt, spekket med avansert teknologi og den tilbys til svært konkurransedyktige priser fra 449 900 kroner.
Mer enn dobling i bilsalget for XPENG i rekordåret 20252.1.2026 12:28:15 CET | Pressemelding
I et historisk sterkt bilår i Norge leverte XPENG sin beste prestasjon noensinne. Med totalt 4466 nyregistrerte biler i 2025, en mer enn en dobling fra året før, befester merket sin posisjon som en av de raskest voksende bilprodusentene i det norske markedet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom