Avinor leverer et solid første kvartal i urolige tider
18.5.2026 14:42:51 CEST | Avinor | Pressemelding
Til tross for geopolitisk uro, leverer Avinor et godt første kvartal med økt passasjertrafikk og inntekter. De langsiktige utsiktene er positive, men det er nå betydelig usikkerhet knyttet til utviklingen fremover og hvor lenge den vil vare.

Utviklingen på kort sikt vil blant annet påvirkes av flyselskapenes kapasitet og etterspørselen etter flyreiser, samt utviklingen i de kommersielle inntektene.
I første kvartal reiste 11,9 millioner passasjerer via Avinors lufthavner, en økning på 3,9 prosent fra samme periode i fjor. Samtidig økte driftsinntektene til 3,2 milliarder kroner, og resultatet etter skatt ble 240 millioner kroner, opp fra minus 87 millioner kroner året før.
Samtidig jobber Avinor videre med en omfattende portefølje av utviklingsprosjekter, blant annet nye lufthavner i Bodø og Mo i Rana, oppgraderinger av eksisterende lufthavner og modernisering av teknologi og flysikringssystemer.
Den eskalerte sikkerhetspolitiske situasjonen i Midtøsten påvirker luftfarten internasjonalt. For Avinor har effektene så langt vært begrensede, utover reduksjoner i flybevegelser og kansellerte avganger til regionen.
Samtidig medfører utviklingen økt risiko for luftfarten generelt, og situasjonen kan raskt endre seg ved en mer langvarig konflikt, for eksempel som følge av fortsatt høye energipriser, mangel på flydrivstoff og stengte luftrom.
De underliggende utsiktene fremover er positive. Avinor forventer en moderat passasjervekst til om lag 59 millioner passasjerer i 2032, opp fra 53,1 millioner i 2025. Veksten vil i hovedsak komme i utenlandstrafikken, mens innenlandstrafikken ventes å være mer stabil.
– Vi står i en tid preget av internasjonal uro, men Avinor har en robust drift og forventer både trafikkvekst og bedret inntjening over tid. Samtidig utvikler vi lufthavnene og tilbudet til passasjerene videre, og opprettholder fokus på sikker, stabil og kostnadseffektiv drift. Vi jobber kontinuerlig med å holde kostnadene nede, sier Avinors konsernsjef Abraham Foss.
Avinor understreker samtidig at utviklingen i trafikk og inntekter fortsatt vil påvirkes av markedsforhold, flyselskapenes tilbud og etterspørselen etter flyreiser. Nye reisemønstre og kundegrupper kan også endre behovene i tiden fremover.
Kontakter
Pressetelefon (ikke SMS)Kun til bruk for journalister.
Vi svarer ut mediehenvendelser mellom 08.00-17.00 med mindre det inntreffer større hendelser. For generelle henvendelser ber vi om at det sendes e-post. For informasjon om flytrafikken ved våre lufthavner, se www.avinor.no, og velg flyplass.
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 2.800 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Avinor lyser ut nye retailkontrakter ved fire av landets største lufthavner3.7.2026 10:00:00 CEST | Pressemelding
Avinor lyser ut nye retailkontrakter ved Oslo, Bergen, Stavanger og Trondheim lufthavn med en estimert samlet verdi på over 4,5 milliarder kroner over en femårsperiode.
Onepark vant flyplasskontrakt på Oslo lufthavn3.7.2026 07:54:36 CEST | Pressemelding
Onepark vant tilbudskonkurransen med Avinor om driften av parkering på Oslo lufthavn. Kontrakten har fem års varighet og er verdt 4 milliarder kroner.
Sommerutfarten i gang på Bergen lufthavn – flere dager med svært høy trafikk24.6.2026 11:16:22 CEST | Pressemelding
I perioden frem til 23. august er det ventet nær 1,47 millioner reisende gjennom flyplassen, og flere dager peker seg ut med svært høy trafikk. I tillegg til mange Vestlendinger som reiser på sommerferie, kommer det mange turister for å besøke Bergen og Vestlandet.
Værnes venter høy sommertrafikk – travle lørdager skiller seg ut17.6.2026 12:43:28 CEST | Pressemelding
Trondheim lufthavn, Værnes går inn i sommerperioden med høy trafikk og godt trykk gjennom sesongen. Kapasiteten på innenlandsrutene er økt med om lag 5 prosent sammenlignet med i fjor, samtidig som trafikkmønsteret endrer seg i helgene.
Sola venter over 718 000 reisende – høy trafikk i sommerukene17.6.2026 12:08:36 CEST | Pressemelding
Stavanger lufthavn, Sola går inn i sommeren med forventning om over 718 000 reisende fra 17. juni til 24. august. Flere av de travleste dagene nærmer seg 13 500 passasjerer, og trafikken er på et høyt nivå gjennom hele perioden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom