Avinor lyser ut nye kontrakter innen servering og kiosk: Skal løfte mat- og drikkeopplevelsen på norske lufthavner
18.5.2026 12:00:00 CEST | Avinor | Pressemelding
Avinor lyser ut nye kontrakter ved åtte lufthavner med en estimert samlet verdi på rundt 3,5 milliarder kroner.
Konkurransen består av 35 kontrakter med henholdsvis fem eller syv års varighet, og omfatter serveringsenheter, kiosker og selvbetjente løsninger.

Helhetlig utvikling av lufthavnene
Konkurransen vil få betydning for både inntekter, passasjeropplevelse og utviklingen av fremtidens lufthavner. Den legger grunnlaget for videre vekst gjennom utvikling av attraktive konsepter, tydeligere helhet og større relevans for en passasjermiks i endring.
– Tilbudskonkurranser er et av våre aller viktigste virkemidler for å utvikle kundeopplevelsen, sikre konkurransedyktige priser og maksimere verdiskapingen på våre lufthavner. Serveringstilbudet er en sentral del av hvordan reisende opplever lufthavnen – spesielt i situasjoner der tid, tilgjengelighet og enkelhet er helt avgjørende, sier Iskra Skram, kommersiell direktør terminal i Avinor.
Større bredde, tydeligere konsepter og mer gjenkjennelighet
Reisemønstrene endrer seg, og det stilles stadig høyere krav til hurtighet, kvalitet og gjenkjennelighet. Med den nye konkurransen legger Avinor derfor opp til et bredere spekter av serveringskonsepter, med tydeligere profiler og bedre differensiering på tvers av lufthavnene.
Reisende vil møte et tilbud som fungerer både for dem som trenger noe raskt før avgang, og for dem som ønsker en mer komplett mat- og drikkeopplevelse. Avinor vil i større grad løfte frem lokale aktører der dette er riktig, samtidig som kjente norske og internasjonale merkevarer bidrar til gjenkjennelighet.
På mindre lufthavner vil endringene være mer subtile, men målet er det samme: et effektivt og moderne tilbud som oppleves relevant også i mindre skala.
Strategisk betydning for Avinormodellen
Servering er ikke bare en del av kundeopplevelsen – det er også en viktig inntektsdriver. De kommersielle inntektene bidrar direkte til å finansiere Avinors nettverk av lufthavner over hele landet.
– Serveringstilbudet er en sentral del av hvordan vi videreutvikler lufthavnene som attraktive og moderne møteplasser. Denne konkurransen er et viktig grep for å styrke totalopplevelsen og sikre robuste inntekter som bidrar til finansieringen av hele lufthavnnettet, sier Joachim Lupnaav Johnsen, konserndirektør kommersiell styring og utvikling i Avinor.
Hvilke partnere Avinor ser etter
Avinor søker partnere som kombinerer driftssikkerhet med evne til å fornye seg. Drømmepartneren er kundeorientert, handlekraftig og tilpasningsdyktig – og forstår flyplassen som en særegen markedsplass med et høyt volum av reisende med ulike behov og forventninger.
-
Antall lufthavner: 8 – Bergen, Trondheim, Kristiansand, Ålesund, Harstad/Narvik, Molde, Kristiansund og Alta lufthavn
-
Antall kontrakter: 35 kontrakter
-
Kontraktslengder: 5 eller 7 år
-
Totalt passasjergrunnlag: 53 millioner (2025), forventet 56 millioner ved kontraktsoppstart
Nøkkelord
Kontakter
Pressetelefon (ikke SMS)Kun til bruk for journalister.
Vi svarer ut mediehenvendelser mellom 08.00-17.00 med mindre det inntreffer større hendelser. For generelle henvendelser ber vi om at det sendes e-post. For informasjon om flytrafikken ved våre lufthavner, se www.avinor.no, og velg flyplass.
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 2.800 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Bunadsslusa opnar igjen på Oslo lufthamn 16. og 17. mai12.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Som tradisjonen tilseier, opnar Oslo lufthamn eiga bunadssluse i tryggleikskontrollen 16. og 17. mai. Slusa er pynta med norske flagg og er open for alle reisande i bunad, kofte og andre tradisjonelle festdrakter.
Stabil april - vekst så langt i år11.5.2026 14:30:00 CEST | Pressemelding
Talet på passasjerar ved Avinor sine lufthamner heldt seg stabilt i april. Totalt reiste 4,3 millionar passasjerar, om lag på same nivå som i fjor, medan tala for årets fire første månader viser ein tydeleg vekst.
Eirik Wæraas blir direktør for trafikkutvikling i Avinor11.5.2026 12:56:09 CEST | Pressemelding
Avinor har ansatt Eirik Wæraas som ny direktør for trafikkutvikling. Ansettelsen styrker Avinors arbeid med å videreutvikle rutenettet og Norges tilgjengelighet mot verden.
Ny direkterute fra Trondheim til Frankfurt4.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
Den 1. mai åpnet Lufthansa sin nye direkterute mellom Trondheim og Frankfurt. Ruten vil ha tre ukentlige avganger hele året.
Nå starter sommerrushet: - En av våre travleste måneder30.4.2026 11:00:00 CEST | Pressemelding
Det ventes stor utfart i forbindelse med de røde dagene i mai, med over fire millioner reisende gjennom Avinors lufthavner. Flere røde dager og ikke minst 17. mai, gjør mai til en av de travleste reisemånedene i året.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom