Legeforeningen

RNB 2026: Sykehusene presses til nye innsparinger

12.5.2026 17:05:32 CEST | Legeforeningen | Pressemelding

Del

– Regjeringen sier helse er en hovedprioritet, men det gjenspeiles ikke i revidert nasjonalbudsjett. Det er ikke mulig å levere mer med stadig strammere rammer, sier Anne-Karin Rime, president i Legeforeningen.

President Anne-Karin Rime
President Anne-Karin Rime Foto Thomas B. Eckhoff/Legeforeningen

Tirsdag 12. mai la regjeringen frem revidert nasjonalbudsjett. Legeforeningen mener budsjettet ikke i tilstrekkelig grad tar innover seg det alvorlige presset sykehus og kommuner står i. 

– Sykehus og kommuner forventes å redusere ventetider, styrke beredskapen og gjennomføre store reformer samtidig som økonomien blir stadig strammere. Det regnestykket går ikke opp, sier Rime. 
 
Sykehusene kompenseres ikke 

Legeforeningen peker på at regjeringen heller ikke kompenserer fullt ut for den økte pris- og lønnsveksten i sykehusene. Med anslått prisvekst på 3,5 prosent og lønnsvekst i tråd med frontfaget innebærer det økte kostnader for helseforetakene på anslagsvis 1,7 milliarder kroner, uten tilsvarende økte bevilgninger. 

– Når kostnadene øker uten at sykehusene kompenseres fullt ut, betyr det i praksis mindre penger til pasientbehandling, sier Rime. 

Hun peker også på at helseforetakene over tid har fått betydelige merkostnader knyttet til pensjon, uten at dette er kompensert fullt ut. 

– Mange sykehus er allerede i en situasjon der investeringer, pensjonskostnader og økte driftsutgifter presser pasientbehandlingen. Samtidig forventes det mer aktivitet og høyere ambisjoner. Da holder det ikke å snakke om effektivisering alene, sier hun. 

Legeforeningen har advart mot at helsereformen risikerer å bli et spareprosjekt fremfor en investering i kapasitet, kompetanse og pasientbehandling. 

Ber om ærlige prioriteringer 

Rime understreker at Legeforeningen er enig i at prioritering er nødvendig, men mener regjeringen må være tydeligere på hva det faktisk innebærer. 

– Prioritering kan ikke bli et annet ord for nedbygging av helsetjenesten. Hvis helse virkelig skal prioriteres høyere, må det også vises i budsjettene, sier hun. 

Hun peker på at mange helseforetak allerede må kutte i drift og pasienttilbud for å håndtere kostnader knyttet til investeringer og sykehusbygg. 

– Vi ser nå at pasientbehandling presses for å få økonomien til å gå opp. Da blir det stadig vanskeligere å levere på ambisjonene om kortere ventetider, bedre beredskap og økt aktivitet, sier Rime. 

Legeforeningen mener høstens statsbudsjett blir avgjørende for utviklingen i helse- og omsorgstjenesten. 

– Helse kan ikke bare være en politisk ambisjon. Skal regjeringen lykkes med reformene sine og samtidig sikre trygg pasientbehandling og bedre beredskap, må helsetjenesten få økonomiske rammer som gjør det mulig, avslutter Anne-Karin Rime. 

Kontakter

Norges største medisinske fellesskap

Legeforeningen er Norges største medisinske fellesskap. Over 40 000 medisinstudenter og leger er medlem hos oss. Vi organiserer 94 prosent av alle leger i Norge og er landets eneste komplette profesjonsforening. Siden 1886 har Legeforeningen kjempet for deg og faget du brenner for. Det gir en bedre helsetjeneste. Vi er foreningen for alle leger, hele livet.

Følg pressemeldinger fra Legeforeningen

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Legeforeningen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Legeforeningen

Stortinget vil ha ny finansieringsmodell for sykehus: – Viktig gjennomslag12.2.2026 17:27:04 CET | Pressemelding

Stortinget har i dag vedtatt at regjeringen skal fremme forslag om en ny helhetlig finansieringsmodell for sykehus, som sikrer at investeringer ikke skal gå på bekostning av drift. Vedtaket er et viktig gjennomslag for noe Legeforeningen har jobbet for lenge. – Dette er et etterlengtet grep for å redusere kuttpresset og sikre mer forutsigbare rammer for pasienttilbudet. Det er viktig å sikre sykehusenes evne til å planlegge, bygge og investere uten at det går utover pasientbehandling og ansattes arbeidsvilkår, sier Anne-Karin Rime, president i Legeforeningen.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye