God start på året for melkesalget – alle melketyper i medvind etter 1. kvartal 2026
5.5.2026 12:08:46 CEST | Opplysningskontoret for Meieriprodukter | Pressemelding
Etter nedgang i melkesalget over mange år ser vi nå en oppgang igjen. Mens 2025 viste utflating ser vi nå for første gang på lang tid økning i nesten alle melkesorter. I første kvartal 2026 steg salget med nesten 3 %, med positive tall for de aller fleste melkevariantene.

Gjennom stort sett hele 2000-tallet har salgskurvene pekt nedover for melken. I fjor så vi en utflating, men nå har interessen virkelig tatt seg opp. Melken treffer på mange av de store spisetrendene folk er opptatt av. Stadig flere er opptatt av råvarebasert mat og drikke med færrest mulige ingredienser, og her treffer melken godt i og med at all hvit melk er like lite prosessert. Helmelk er den varianten som øker mest med mer enn 7 % i første kvartal.
- Melk er en naturlig råvare med få ingredienser, og det treffer godt i en tid der mange søker enkle og lite bearbeidede produkter. Både lettmelk og helmelk øker, men veksten er særlig sterk for helmelk, som gir mer smak i matlaging, sier Ida Berg Hauge, direktør i Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter.
Det er spesielt lettmelken som har hatt nedgang de senere årene, men nå har også denne nedgangen snudd til en liten oppgang.
– Det er positivt at nedgangen i lettmelk ser ut til å ha stoppet opp. Samtidig har flere fått øynene opp for helmelk som smaksgiver. Kostrådene anbefaler lettere meieriprodukter til hverdags, men det er også rom for å velge mer smaksrike varianter, det handler om balanse, sier Berg Hauge.
En av de melkesortene som allerede har hatt økning en god stund er sjokolademelk og annen melk med smak. Årsakene til det er delvis at det har blitt lansert flere nye produkter uten tilsatt sukker og uten kunstig søtning, samt at det har kommet varianter med økt proteininnhold som er utviklet spesielt for de mange som er opptatt av trening. Salgsøkningen har vært på mer enn 30 % i løpet av de siste fire årene.
– Melk med smak, som sjokolademelk, har tradisjonelt blitt sett på som noe man koser seg med av og til. Med nye varianter, blant annet noen uten tilsatt sukker og noen med mer protein, brukes den nå også i flere sammenhenger som til frokost og etter trening. Melk med smak inneholder de samme næringsstoffene som vanlig melk, og kan inngå i et variert kosthold, sier Berg Hauge.
Vi ser også en markert økning i salget av syrnet melk i første kvartal av 2026, med en økning på nesten 7 %. Både naturelle varianter og varianter med smak øker, spesielt kefir.
– God magehelse er noe mange er opptatt av, og mange forbinder syrnet melk med dette. Samtidig gir syrnet melk en frisk smak og god saftighet i bakst og kaker, sier Berg Hauge.
|
Q1 2025 – Q1 2026 |
|
|
Helmelk |
+ 7,1 % |
|
Lettmelk |
+ 0,6 % |
|
Søtmelk med smak |
+ 1,3 % |
|
Syrnet melk |
+ 6,7 % |
|
Melk totalt |
+ 2,8 % |
Kilde: Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter.
Tallene viser endring i salg av melk, og er basert på volumtall fra TINE, Q-meieriene og Rørosmeieriet samt tall for import fra SSB. Prosentvis økning i volum.
Kontakter
Ida Berg HaugeDirektør
Tel:915 78 410ida@melk.noTerese Glemminge ArnesenSeniorrådgiver ernæring og kommunikasjon, presseansvarlig
Tel:951 95 129terese@melk.noBilder

Om Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter
Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK) er landets fremste kompetansesenter for merkenøytral informasjon om melk og meieriprodukter. Vårt oppgave er å øke kunnskapen om melk og meieriprodukter basert på et faglig, vitenskapelig grunnlag. MELK besitter oppdatert faglig innsikt og analyser av ernæringsforskning, forbruksmønstre og holdninger. På melk.no finner du artikler, tips og råd, fakta og nyttige oppskrifter.

Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter
Skal kåre Årets kvinnelige melkebonde29.4.2026 15:37:00 CEST | Pressemelding
2026 er FNs internasjonale år for kvinnelige bønder. I den anledning leter Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter etter Norges beste melkeambassadør, og kårer for første gang Årets kvinnelige melkebonde. Vinneren blir annonsert på Verdens melkedag 1. juni.
Nordmenn vil ha mer protein – kvarg opp over 50 prosent27.3.2026 07:30:00 CET | Pressemelding
Tomme hyller for kvarg i Sverige illustrerer hvor sterk proteintrenden er blitt. Salgstallene for 2025 fra Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK) viser at proteinrike ferskoster vokser kraftig også i Norge.
Vaffeldagen 25. mars: Gjør vaflene grovere og få mer fiber19.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Onsdag 25. mars markeres den internasjonale vaffeldagen. I år oppfordrer vi til å gjøre vaffelrøra litt grovere med havre eller bygg, og til å prøve syrnet melk i røren for ekstra saftige vafler. Grove vafler egner seg også godt som mettende turmat i påsken.
Nordmenn har aldri spist mer yoghurt enn nå19.2.2026 07:11:00 CET | Pressemelding
Yoghurtforbruket i Norge er høyere enn noen gang. Det viser markedstallene for 2025 fra Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter.
2025-tallene viser nye forbruksvaner for melk og meieriprodukter29.1.2026 07:12:00 CET | Pressemelding
De samlede markedstallene for melk og meieriprodukter i 2025 viser at den positive utviklingen fra 2024 fortsetter. På tvers av melk, yoghurt og ost øker volumene, drevet av mer bevisste valg knyttet til mindre bearbeidede produkter og økt interesse for trening og protein.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom