Varmeste april vi har målt i Nord-Norge
5.5.2026 09:54:54 CEST | Meteorologisk institutt | Pressemelding
I den nordligste delen av landet har det vært svært varmt i april. Svalbard har målt temperatur over normalen hver dag. Det føyer seg inn i en rekke milde vintre, og klimaendringene har synlige konsekvenser for øygruppen.

Rekordvarmt mange steder
For landet sett under ett ble april den nest varmeste vi har registrert. Årets april ligger på delt andreplass med april i 2019. Målingene startet i 1901.
Det ble satt 49 rekorder for høy månedstemperatur, og 35 for maksimumstemperatur på landets målestasjoner. Aller varmest var det på Kongsberg. Der ble det målt 26,5 grader. Det er ny fylkesrekord for Buskerud.
Klimaendringene på Svalbard setter feltarbeid på prøve
Det ble målt svært høye temperaturer i Arktis i april. Jan Mayen satte ny rekord for høy månedstemperatur med 0,9 grader. Jan Mayen satte dermed rekord for høy månedstemperatur to måneder på rad, både i mars og april. Målingene går tilbake til 1921.
–Det er svært sjelden at en værstasjon, som har målt i mer enn 100 år, setter rekord to måneder på rad. Dette er en klar indikasjon på hvor raskt den menneskeskapte globale oppvarmingen vi registrerer nå går, sier klimaforsker Jostein Mamen.
–Sola er for stabil til å kunne forklare dagens klimaendringer, legger han til.
Svalbard opplevde at temperaturen lå over det som er normalen i dagens klima hver dag, hele måneden. Og det gir utfordringer.
– I april har vi opplevd flere dager med temperaturer langt over normalen. Det har ført til åpne elver og generelt utfordrende forhold for feltarbeid, rapporterer professor Leif Egil Loe fra COAT-samarbeidet.
Enkelte dager var temperaturen 5 til 6 grader over normalen.
– Arbeidsforholdene på Svalbard i vinter har vært de mest utfordrende siden vi begynte reinsdyrprosjektet i 1995, forteller Loe videre.
Sjøisutbredelsen var også lav, den nest laveste målt i april siden satellittmålingene startet i 1978.
Tørt i nord og vått i sør
Nedbørsmengdene varierte kraftig i landet i april, fra svært vått på Sørlandet og Østlandet til ekstremt tørt i deler av Finnmark. Det kom totalt sett 15 prosent mindre nedbør enn det pleier.
Ved utgangen av måneden var det kun enkelte fjellområder i Sør-Norge og deler av Nord-Norge og Finnmark, som hadde mer snø enn vanlig. Resten av landet hadde mindre snø enn forventet.
Kontakter
Klimavakten:
klimavakten@met.no
Telefon: 480 66 358
Bilder


Dokumenter
Lenker
Følg pressemeldinger fra Meteorologisk institutt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Meteorologisk institutt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Meteorologisk institutt
Store kontrastar prega juli3.8.2026 15:08:29 CEST | Pressemelding
Juli baud på store kontrastar. Medan nedbøren viste store regionale skilnader med både uvanleg tørre og uvanleg våte område, fekk delar av Sør-Noreg ei hetebølgje midt i månaden. Samstundes var store delar av Europa prega av langvarig varme, tørke og skogbrannar.
Beredskap ved farlig vær: råd til arrangører31.7.2026 10:40:47 CEST | Pressemelding
Når Meteorologisk institutt sender ut farevarsler om farlig vær, er målet å gi samfunnet et godt beslutningsgrunnlag. Farevarslene beskriver været som er ventet, hvor det vil ramme, og hvilke konsekvenser det kan få. Beslutningen om å avlyse, utsette eller gjennomføre et arrangement ligger hos arrangøren.
Varmen gjer tørken i Europa langt meir alvorleg24.7.2026 11:04:31 CEST | Pressemelding
Ekstrem varme er no den viktigaste årsaka til dei alvorlege tørkeperiodane Europa opplever. Menneskeskapte klimaendringar gjer at jorda tørkar raskare ut, sjølv i område der nedbøren ikkje har blitt vesentleg mindre, seier ny studie.
Juni var varm på fastlandet og rekordvarm på Svalbard1.7.2026 13:47:58 CEST | Pressemelding
Etter en varm avslutning, endte juni som den syvende varmeste i måleserien som går tilbake til 1901. Det ble også registrert mange rekorder på Svalbard.
Mye høyere risiko for hetebølge under fotball-VM i år enn i 19949.6.2026 08:48:46 CEST | Pressemelding
Under fotball-VM i juni og juli er det stor sannsynlighet for at det vil “koke” både på fotballbanen, og i lufta over. Særlig i sør- og midtområdene av USA, og i Mexico.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom