NHO nekter 286 nyinnmeldte medlemmer i hotell- og restaurantnæringen å delta i streiken
4.5.2026 17:19:32 CEST | Fellesforbundet | Pressemelding
NHO har i dag bestridt streikeuttaket på 286 nyinnmeldte medlemmer og stevnet LO for arbeidsretten. NHO hevder at streikeuttaket er ulovlig, og mener at streikevarselet sendt 14 dager før uttaket skulle vist antall nye medlemmer pr. bedrift.

NHO saksøker LO
NHO har i dag bestridt streikeuttaket på 286 nyinnmeldte medlemmer og stevnet LO for arbeidsretten. NHO hevder at streikeuttaket er ulovlig, og mener at streikevarselet sendt 14 dager før uttaket skulle vist antall nye medlemmer pr. bedrift.
Christian Justnes, forbundsleder i Fellesforbundet er skuffet over utspillet fra NHO:
– NHO bruker nå skitne triks for å undergrave våre medlemmers rett til å kjempe for bedre lønns- og arbeidsvilkår. Det er skuffende at NHO velger å bruke ressurser på å angripe våre medlemmers streikerett i stedet for å finne gode løsninger sammen med oss.
Fellesforbundet bestrider NHO sin påstand og mener at det i tråd med lov- og avtaleverk først skal gis en slik oversikt fire dager før et varslet uttak.
Arbeidsretten
Nå går saken til Arbeidsretten. Dette medfører at det meldte streikeuttaket for nyinnmeldte må utsettes til en dom foreligger. Fellesforbundet og LO jobber for en rask avklaring.
Fellesforbundet vil uavhengig av dette iverksette nye streikeuttak basert på varslet uttak gitt 26. mars.
Kontakter
Bettina ThorvikKommunikasjonssjef
Tel:(+47) 928 20 658bettina.thorvik@fellesforbundet.noWilly BergsnovPressekontakt
Tel:45250048Tel:45250048willy.bergsnov@fellesforbundet.noBilder

Følg pressemeldinger fra Fellesforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fellesforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fellesforbundet
De kabinansatte i SAS sier nei i uravstemning – varsler flystreik fra førstkommende lørdag3.8.2026 11:34:08 CEST | Pressemelding
Resultatet fra uravstemningen på SAS Kabinavtalen er nå klart: Flertallet av medlemmene sier nei til det anbefalte forslaget. Fellesforbundet sender derfor ut ny plassfratredelse for samtlige av forbundets medlemmer på SAS Kabinavtalen.
Flystreiken avverget – enighet mellom Fellesforbundet og NHO Luftfart24.6.2026 15:41:15 CEST | Pressemelding
Etter 15 timer mekling på overtid kom Fellesforbundet og NHO Luftfart til enighet om ny tariffavtale for de kabinansatte i SAS. Flystreiken er dermed avverget.
Meklingen for de kabinansatte i SAS fortsetter på overtid24.6.2026 00:08:31 CEST | Pressemelding
NHO Luftfart / SAS og Fellesforbundet har ikke kommet til enighet ved meklingsfristens utløp. Partene fortsetter mekling på overtid.
Mekling i gang for kabinansatte i SAS – fare for flystreik22.6.2026 10:35:26 CEST | Pressemelding
I dag startet meklingen mellom Fellesforbundet og NHO Luftfart om tariffavtalen for de kabinansatte i SAS. Blir ikke partene enige innen fristen, kan det bli streik fra onsdag.
Sjømat Norge og Fellesforbundet har kommet til enighet på Havbruksoverenskomsten etter mekling i 2 dager19.6.2026 17:41:03 CEST | Pressemelding
Sjømat Norge og Fellesforbundet ble i dag enige om ny revisjon av tariffavtale for de nesten 4000 medlemmene på Havbruksoverenskomsten. Den nye avtalen sikrer medlemmene en lønnsvekst og forskuttering av sykepenger helt i tråd med frontfaget.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom