Likestillingsarbeidet i IT mangler det viktigste
29.4.2026 14:20:17 CEST | Kifinfo | Pressemelding
Det blir satt inn tiltak for å rekruttere kvinner til IT, likevel forsvinner de ut av forskning og programvareutvikling i stor skala. En ny internasjonal litteraturgjennomgang viser hvorfor.

Av: Gunn Kvalsvik, Kifinfo
Til tross for flere tiår med tiltak, er kjønnsbalansen i programvareutvikling fremdeles skjev.
Årets søkertall viser at selv om det er en liten nedgang i søkere til IT-studier, øker kvinneandelen, skriver Khrono. Kvinner er likevel i mindretall både i studier, akademia og næringsliv – og mange forlater feltet tidlig i karrieren.
En ny litteraturgjennomgang peker på en viktig forklaring: Mangfoldsarbeidet stopper ofte idet kvinnene er rekruttert inn.
– Det er et strukturelt problem, ikke et individuelt, sier Letizia Jaccheri, professor ved NTNU og en av forfatterne bak artikkelen «Gender Diversity Interventions in Software Engineering».
Mange tiltak – men på feil sted
Analysen er gjort av 33 studier fra akademia og næringsliv. Alle studiene har evaluert likestillingstiltak i programvareutvikling, og bildet som tegner seg er tydelig.
De aller fleste tiltakene handler om rekruttering til studier, tilbud til barn og unge og kurs, eller andre kortvarige aktiviteter.
Derimot finner forskerne nesten ingen tiltak som eksplisitt har som mål om å: styrke trivsel i studie- og arbeidshverdag, utvikle inkluderende arbeidsmiljøer, støtte kvinner i overgangen mellom studier og arbeid eller bidra til at kvinner blir værende i yrket over tid.
Og i kun ett av de 33 studiene finnes det et tydelig langsiktig perspektiv.
– Man har brukt enorme ressurser på inngangen til feltet, men nesten ingen på det som skjer etterpå, altså når man er rekruttert til en stilling eller en studie, sier Jaccheri.
– Kvinner slutter sjelden fordi de ikke kan faget
I offentlig debatt i Norge blir kvinners frafall i teknologifag og arbeidsforhold ofte forklart med manglende interesse eller evner. Det mener Jaccheri er en grov forenkling. Mye tyder på at kvinner vil og er interesserte, men at de ikke blir værende i faget.
– Hvorfor er det ikke nok med rekrutteringstiltak?
– Fordi ulikhet i teknologi ikke først og fremst handler om motivasjon eller talent. Det handler om strukturer, kulturer og maktforhold. Kvinner slutter sjelden fordi de ikke kan faget, men fordi de ikke finner en plass i miljøet, sier hun.
Forskning viser at kvinner forlater programvareutvikling tidligere enn menn, særlig i mannsdominerte miljøer med høyt arbeidspress, svak støtte og få rollemodeller, forteller Jaccheri. Når slike forhold ikke adresseres, forsvinner kompetansen, mener hun.
– Da blir rekruttering som et samlebånd der vi henter inn nye kvinner, men gjør lite for å sørge for at de faktisk blir værende, fastslår NTNU-forskeren.
Brukes av alle, formes av et mindretall
Ifølge forskningen til Jaccheri og hennes medforfattere har manglende inkludering konsekvenser langt utover likestilling.
– Teknologi utvikles ikke i et vakuum. Når de som designer systemene er en svært snever gruppe, påvirker det hva som bygges, hvem det fungerer for – og hvem som faller utenfor.
Hun peker på at teknologier brukes av hele befolkningen, men formes av et mindretall. Og av disse er det enda et mindretall som utgjør kvinner.
– Vi har vært altfor opptatt av utviklerne, og altfor lite av brukerne. Det er et demokratisk problem, ikke bare et likestillingsspørsmål, sier Jaccheri.
Trenger nye tiltak i teknologi
Samtidig skjer forskningen i en krevende internasjonal kontekst. De siste årene har mangfolds- og inkluderingsarbeid møtt økende politisk motstand, særlig i USA. Programmer legges ned, finansiering trekkes tilbake, og begrepet mangfold, «diversity», problematiseres.
– Vi er i en backlash, og de politiske bølgene påvirker også forskning, konferanser og hvem som får ressurser for å forske og utvikle ny kunnskap og innsikt, sier Jaccheri.
Hun frykter at dette ytterligere kan bremse utviklingen av langsiktige tiltak.
Artikkelforfatterne oppfordrer både akademia, næringsliv og myndigheter: Likestillingsarbeid i teknologi må flyttes fra symboltiltak til strukturelle endringer.
Forskerne etterlyser blant annet:
- langsiktige tiltak, heller enn kortsiktige, rettet mot arbeidsmiljø og karriereløp
- tydelig institusjonelt ansvar, ikke bare ildsjeler
- bedre samarbeid mellom akademia og arbeidsliv
- mer kunnskap om hva som faktisk fungerer
– Inkludering skjer ikke av seg selv, men må designes, vedlikeholdes og tas på alvor. Akkurat som programvare, mener Letizia Jaccheri.
Nøkkelord
Kontakter
Kristin AuklandSeniorrådgiver
Tel:95 12 14 86ka@kilden.forskningsradet.noOm Kifinfo
Kifinfo drives av Kilden kjønnsforskning.no for Komité for kjønnsbalanse og mangfold i forskning (Kif-komiteen). Sekretariat hos Universitets- og høgskolerådet.

Følg pressemeldinger fra Kifinfo
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kifinfo på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kifinfo
Menn vinner mest på å forske i utlandet24.4.2026 09:57:49 CEST | Pressemelding
Kvinnelige forskere flytter sjeldnere internasjonalt, og når de først flytter får de mindre ut av det enn mannlige forskere, viser ny studie.
Lanserer skeiv veileder: Vil ha nulltoleranse mot mobbing og trakassering av kjønns- og seksualitetsmangfold27.3.2026 13:52:33 CET | Pressemelding
Selv om flertallet skeive har det greit i akademia, svarer to av tre at de sensurerer seg selv. Institusjonene må ta mer ansvar for at skeive skal føle seg trygge, mener Jon Martin Larsen.
Forskningsrådet gir 22 millioner til kjønnsbalanse, mangfold og inkludering25.3.2026 11:04:44 CET | Pressemelding
I fjor søkte 27 prosjekter om støtte til mangfold og inkludering. Nå har 23 prosjekter fått støtte på drøyt 22 millioner kroner.
Flere kvinner forsker på fred og konflikt10.3.2026 10:03:06 CET | Pressemelding
På tjuefem år har det gått fra under én av fem kvinnelige forfattere i fredsforskningen til én av tre. Et norsk tidsskrift er best i klassen.
– Når en varslingssak havner på mitt bord, er det ingen vinnere27.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
– Vi lykkes dersom jeg ikke får noen varslingssak – ikke fordi noe skyves under teppet, men fordi uønskede hendelser ikke skjer, sier Kristian Solaas, likestillingsrådgiver ved Universitetet i Agder.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom