Forbudt journalistikk når 120 000 norske husstander
30.4.2026 05:45:00 CEST | Reitan Convenience | Pressemelding
Narvesen, Nobels Fredssenter, Den norske Helsingforskomité, Norsk PEN og Amedia går sammen for å vise at pressefriheten er truet, og at det angår oss alle.

Søndag 3. mai markeres FNs internasjonale dag for pressefrihet. De fem organisasjonene gir i den forbindelse ut avisen “The Forbidden Times”, som består av innhold som er forbudt eller medfører stor risiko å publisere i sine opprinnelsesland.
Avisen distribueres som bilag gjennom 52 av Amedias aviser torsdag 30. april, og når 120 000 husstander over hele landet. Den blir også tilgjengelig i utvalgte Narvesen-kiosker, på Nobels Fredssenter og digitalt.
Derfor gjør vi dette
Avisen er Narvesens initiativ, og består av innhold fra journalister og forfattere som lever i eksil, soner fengselsstraff eller er under konstant overvåkning. Artiklene er hentet inn og klarert av Den norske Helsingforskomité, Norsk PEN og Nobels Fredssenter.
For Narvesen handler utgivelsen om et engasjement som strekker seg over 130 år. Helt siden Bertrand Narvesen åpnet sin første kiosk i 1894, har kjeden jobbet for å gjøre tidsskrifter og aviser fra hele verden tilgjengelig for alle.
– Innholdet i avisen tilhører modige mennesker som har risikert eller betaler en høy pris for å ytre seg, dokumentere og rapportere om verdenen de lever i. Ytringsfrihet har vært en hjertesak for Narvesen i over 130 år. Når pressefriheten er truet, blir den arven viktigere enn noen gang, sier Ole Robert Reitan, administrerende direktør i Reitan Retail.

Pressefriheten er truet, også i demokratier
Reitan Retail, som Narvesen er en del av, er hovedsamarbeidspartner med Nobels Fredssenter. De ser utgivelsen som en naturlig forlengelse av sitt arbeid.
– De frie mediene er gjerne noe av det første autokratiske ledere tar kontroll over, og vi ser nå at den frie pressen blir angrepet i stadig flere land. De som våger å stå opp for sannheten fortjener vår støtte, sier Kjersti Fløgstad, direktør for Nobels Fredssenter.
For Den norske Helsingforskomité og Norsk PEN er avisen et nødvendig varsku.
– Fravær av pressefrihet preger stadig flere regimer, mens desinformasjonen øker. I Russland er uavhengige medier blitt forbudt og blokkert. Journalister erklæres «utenlandske agenter», fengsles eller tvinges i eksil, sier Berit Lindeman, generalsekretær i Den norske Helsingforskomité.
Norsk PEN peker på at pressefriheten ikke bare er truet i diktaturer.
– Der pressefriheten dør, dør demokratiet sakte med den. Mens vi leser denne avisen fritt, sitter mennesker i fengsel for det de har skrevet. "The Forbidden Times" minner oss om at pressefrihet ikke er en selvfølge, men noe som må forsvares hver eneste dag, sier Jørgen Watne Frydnes, generalsekretær i Norsk PEN.
Distribuert gjennom Amedias aviser
Som utgiver av 108 norske lokalaviser var det naturlig for Amedia å bidra.
– Pressefrihet er et absolutt premiss for jobben som gjøres i våre redaksjoner hver eneste dag. I Norge står denne friheten sterkt, og nettopp derfor må vi bruke den til å løfte frem stemmer som forties i sine opprinnelsesland, sier Anders Opdahl, konsernsjef i Amedia.
Kontakter
Camilla Ryste
Tel:+47 482 13 216camilla.ryste@try.noBilder





Følg pressemeldinger fra Reitan Convenience
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Reitan Convenience på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Reitan Convenience
Årets kjøpmann i Narvesen og 7-Eleven er kåret: - Dobbeltseier i Tromsø21.4.2026 07:55:10 CEST | Pressemelding
Einar Guttormsen og Selina Løvik ved Narvesen Tromsø Lufthavn, og Tor Kristian Amdal ved 7-Eleven Stortorget i Tromsø er kåret til Årets kjøpmann for Narvesen og 7-Eleven. Den prestisjefylte prisen ble delt ut under Reitan Convenience Norway sitt årlige Riksmøte, til stor jubel fra selskapets kjøpmenn, eiere, medarbeidere og leverandører.
Reitan Convenience Norway restrukturerer for å skape en mer fremtidsrettet butikkportefølje25.11.2025 12:45:00 CET | Pressemelding
Reitan Convenience Norway, som driver kjedene Narvesen, 7-Eleven og Northland, gjennomfører nå en større restrukturering for å sikre en rendyrket, lønnsom og fremtidsrettet butikkportefølje. Dette innebærer at 70 kiosker gradvis vil bli avviklet fra 2026. Bakgrunnen er en vedvarende negativ utvikling i kundegrunnlag og lønnsomhet i enkelte deler av virksomheten.
7-Eleven x Thea Elise Klingvall: Merch made in Heaven31.10.2025 10:07:43 CET | Pressemelding
Fredag 31. oktober lanserer 7-Eleven en ny merch-kolleksjon designet av den populære kunstneren, Thea Elise Klingvall. Merchsatsingen bygger videre på et eksisterende samarbeid, hvorav Thea blant annet har arrangert tegne- og malekurs for barna på 7-Eleven sine sommer- og høstcamper dette året. Nå ønsker de å tilgjengeliggjøre kunst fra Theas personlige atelier, til butikkhyller og merchstativ over hele landet.
7-Eleven lanserer merch designet av ungt talent fra Fagskolen Kristiania7.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Denne høsten har 7-Eleven lansert ny merch designet av 28 år gamle Vivian Ree. Kolleksjonen er et resultat av et kreativt samarbeid med Fagskolen Kristiania våren 2024, der 19 illustrasjonsstudenter fikk designe idéer til 7-Eleven sitt nye merch i semesteroppgave. Blant mange sterke bidrag ble det Vivian som gikk helt til topps.
Narvesen lanserer limited edition-kopp til støtte for TV-aksjonen30.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
I tre uker fra tirsdag 30. september donerer Narvesen 1 kr per solgte kaffekopp og varm drikke til TV-aksjonen. Kaffekampanjen er en årelang tradisjon for kioskkjeden, og denne gangen lanseres også selve kaffekoppen i ny drakt. Den kjente illustratøren Anette Moi står bak designet, som er inspirert av årets sak.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom